Objawy skórne - opis i zdjęcia

Objawy, dolegliwości...

Objawy skórne - opis i zdjęcia

Postautor: Robert » 17 września 2007, 20:26

Objawy skórne są zmienne, mogą mieć charakter zmian guzkowych, guzowatych i naciekowych. Guzki dają dodatni objaw diaskopii, tak jak guzki gruźlicze a ich zejście pozostawia powierzchowną bliznę. Owrzodzenia z reguły nie powstają. Ogniska zmian skórnych szerzą się pełzakowato, ze zmianami czynnymi umiejscowionymi obwodowo. Wyróżniamy kilka odmian sarkoidozy skórnej:

* sarkoid guzowaty, odmiana podskórna (Dariera-Roussy) - ma postać podskórnych guzów niezapalnych, umiejscowionych głównie na kończynach dolnych;
* odmiana naczyniowa (angiolupoid) - ma postać sinawobrunatnych lub czerwonobrunatnych nacieków, najczęściej na skórze nosa, zwłaszcza w miejscu przylegania oprawki okularów; odmiana częstsza u kobiet;
* sarkoid odmrozinowy, odmiana oddmrozinowa (lupus pernio) - ma postać zlewnych sinoczerwonych nacieków, głównie na twarzy, uszach i rękach;
* odmiana drobnoguzkowa rozsiana (sarcoidosis miliaris) - dotycząca głównie twarzy;
* odmiana drobnoguzkowa o układzie obrączkowatym (sarcoidosis circinata).
Na prośbę Basi zamieszczam kilka zdjęć zmian skórnych w sarkoidozie, część z opisem, po angielsku

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Fig. 8.43 Sarcoidosis, showing multiple, small, papular lesions. The rather purple color is quite frequent, although a range of browns and flesh tones may occur.


Obrazek
Fig. 8.44 Hypopigmented sarcoid is most frequent in black skin, although this may reflect the difficulty of identifying such lesions in white skin.

Obrazek
Fig. 8.45 An individual plaque of sarcoidosis. Patients with chronic cutaneous sarcoid often also show involvement of the lungs and bones.


Obrazek
Fig. 8.46 Multiple nodules of sarcoidosis on the fingers. This is an uncommon pattern resembling multicentric reticulohistiocytosis, which may also be similar histologically.


Obrazek
Fig. 8.47 Annular lesions are relatively common in sarcoidosis, in this case affecting the cheek. This lesion was very atrophic centrally, and responded poorly to a variety of topical and systemic therapies.


Obrazek
Fig. 8.48 Sarcoidosis affecting the earlobe, with a prominent purple color. Lymphomas can produce very similar lesions at this site.


Obrazek
Fig. 8.49 Scar sarcoid is a common phenomenon. It differs from a Koebner reaction, in that old scars are commonly affected as a gradual process. In this case, a large proportion of an old thoracotomy scar was affected.


Obrazek
Fig. 8.50 Sarkoidoza drobnogrudkowata, jest stosunkowo mało spotykaną odmianą. Może być trudna do odróżnienia zarówno pod względem klinicznym jak i histologicznym od rozproszonej formy ziarniniaka pierścieniowatego.


Obrazek
Fig. 8.51 Ichthyotic sarcoidosis is another uncommon variant, which may cause diagnostic difficulty. The combination of acquired ichthyosis and systemic symptoms is also suggestive of lymphoma or other internal malignancy.


Obrazek
Fig. 8.52 Lupus pernio, a chronic variant of sarcoidosis which typically affects the nose and central face, is usually very purple, and may be destructive locally. This type of lesion may also become verrucous, but can respond well to low-dose methotrexate.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 marca 2009, 11:15 przez Robert, łącznie zmieniany 2 razy
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: renia2 » 18 września 2007, 12:05

Ty mnie nie strasz, że to tak wygląda.
Na uszkach- jak zmienię kolczyk-wypisz wymaluj. Zawsze sobie krzywdę zrobię wpinając kolczyk osobiście. Albo od klipsa -zawsze przez kilka dni po zdjęciu tak wygląda.
Na nosie- od okularków-od niedawna-z jednej strony.
Z te niewielkie plamy- uczulenie po diabli wiedzą po czym. Może owad po mnie łaził. Same znikają. Mówię o tych pojedynczych. Latem się często robią. Może od słoneczka, bo podrażniło ślad po owadku albo zieleninie, zadrapanie jakieś, gorąco, pot itd.
Ale ten obrazek z pleckami Pani całej w plamach... No cóż. Tylko się pochlastać.
Czy to tak wygląda ten osławiony rumień? Moja wyobraźnia pracowała nad tym i wyszło, że to ma być co najmniej wielkości dłoni. Medycznie to ja jestem zieloniutka.
TY!!!!!!!
Napisz, że to może być także przy byle czym. !!!!
POCIESZ MNIE I INNYCH!!!!

A tak to ładnie wyglądało. Nic się nie dzieje. Siadło i siedzi. Do późnej jesieni spokój. No a później doktorka miała mnie oglądać z moim suchym kaszlem, przeziębieniami, gorączką, anginami -i stwierdzić, czy ja tylko dalej podatna na przeziębienia od dziecka, czy to może sarko zaostrza.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Rumień guzowaty

Postautor: Robert » 18 września 2007, 19:39

Rumień guzowaty (Erythema nodosum) - są to duże ostrozapalne, bolesne, czerwone guzy lokalizujące się najczęściej po stronie wyprostnej podudzi, ale pojedyncze guzy mogą występować również na udach i przedramionach. Nie podlegają rozpadowi, ustępują bez pozostawiania blizn. Często są objawem innych chorób lub jako nadwrażliwość na leki. Chorobie towarzyszy podwyższenie temperatury i bóle stawowe.

ObrazekObrazek
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbara » 25 września 2007, 20:25

DZIEKUJE Robercie ,,chociarz to nie jest niestety miłe oglądanie prawde mowiac eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee beeeeeeeeeeeee :lol:
Basia dorobila sie zupełnie innej plamki hihihi ,,,,
rumień też mi sie nie podoba !!!
Pisze jak prawdziwa kobieta ,,nie obraz sie !!! :( ciezko sobie wyobrazic ,,ze to moze czekac mnie ,,usmiech ,, :wink: Ciesze sie ze znalazłes te fotki ,,mozna na nich odroznić wiele rodzajów plam ---lubie wiedzieć na czym stoi mój świat ,,dziekuje.
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Renata » 29 września 2007, 21:37

qurcze Robert, gdzie Ty to wyszukujesz. Aż zawołałam męża by te ostatnie zdjęcia zobaczył, i stwierdził, że moja noga ta po prawej identycznie w sierpniu wygladała. No ale mnie podobno coś ugryzło choć nie wiem kiedy. Pytałam lekarza, czy to nie może być rumień związany z sarko, zaprzeczył. No w każdym bądż razie przeszło mi po 20 zaszykach gentomecyny i dwóch innych doustnych antybiotykach, więc chyba nie sarkowy to był objaw.
Renia
"Odwaga nie jest przeciwieństwem strachu, lecz jego przezwyciężeniem"
Karol Bunsch
Awatar użytkownika
Renata
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 832
Rejestracja: 15 października 2006, 22:56
Lokalizacja: Śląsk


Postautor: Robert » 29 września 2007, 23:30

Wystarczy wpisać w google po łacinie "sarcoidosis" i kliknąć "grafika". Jak przeszukasz wyniki to znajdziesz więcej tych obrazków, ja wkleiłem tylko kilka.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: gruby » 03 października 2007, 21:49

O kurcze jestem w szoku ,to maże przybrać aż taką postać.Mam nadzieję że nikogo z nas to nie dopadnie .
Awatar użytkownika
gruby
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 77
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 21:38


Postautor: Barbara » 04 października 2007, 04:33

tez mam taka nadzieje ,,mysle ze wtedy nie byłoby wesolo ,,to wyglada okropnie , :? :roll: milego dnia i niech nas omijaja wszystkie zmiany na skórze ,,,usmiech papappaaaaa ide do pracy --nie ma lekko sarkusie !!!! :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: AllyB » 04 października 2007, 15:25

Tak się składa, że ja mam sarkoidozę skóry (od 4 lat) ale to co zobaczyłam to mnie przeraziło, że może wyglądac w ten sposób.
Ja mam zmiany na twarzy i ramionach ale nie są nawet w połowie tak okropne. To są chyba jakieś ekstremalne przypadki więc nie martwcie się na zapas. Poza tym od swoich lekarzy usłyszałam że na sarkoidoze skóry najczęściej choruja Murzyni.
AllyB
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 26
Rejestracja: 23 sierpnia 2007, 18:25


Postautor: Barbara » 28 października 2007, 19:09

Witam chciałam sie podzielić jednym wynalazkiem ____hahhaha moze niektórym sie przyda -ja np.z niego skorzystałam .A przeczytałam o tym w zwykłej gazecie ,,,Chodzi o możliwosc porownywania wielkości plam ,ktore jak to jest w mojej sytuacij są róznych kształtów ...TO prosty sposób i sama z niego juz skorzystałam :P Poprostu bierzemy folie //zwykly przejrzysty papier //przykładamy na plame i dlugopisem obrysujemy ksztalt ja napisłam sobie jeszcze date obok ///////I teraz juz moja wyobraznia nie szaleje ,wyciągam folie z szufladki kłade na kolano i widze ze główna plamka sie nie powiekszyła -obrazek na foli pokrywa sie z kolanem ,,niestety musze zaznaczyc np,plamki tylko ze to malutkie kropeczki . :D .To tyle ,,nic wielkiego nie wymyślilam ale jezeli ktoś z tego skorzysta ,,to nie pisałam na darmo :wink: buziaczki sarkoludki ,,, pozdrawiam i oby nas plamki nie spotykały pappapaa...
wiesz ALLYB ja tez słyszałam ze sarko skóry to mają raczej murzyni a ja co BIAŁAS jestem i do tego blada twarz hihihihiiii i mało sie w życiu opalałam -bo zaraz sie cała czerwienilam hahhaha oj jednak jak to ktoś napisał ---wszystko sie moze zdarzyć !!!!
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Barbara » 06 listopada 2007, 18:40

To znowu ja ,,wlasnie ogladałam zdjecia ,,chodzi o to ze byłam dzis w klinice dermatologicznej i niebardzo zgadzam sie z lekarką ,???moze wyrazicie swoie opinie !!
Jej zdaniem zmiany skórne w sarkoidozie to tylko guzy --??.

ja mysle ze jest tu dużo odmian plam i plamek !!
NIe bardzo było co dyskutować ,
Pozatym dowiedzialam ze ze powinnam wiedziec ze sarkoidoza mi nie uszkodzi kolana ???/zapytalam czy sakoidoza moze wniknąc w ciało i uszkodzic kolano/..odpowiedz brzmiala nie >
Bo sa dwa rodzaje sarko- płuc i skóry ---tez sie nie zgadzam .?
Na forum czytałam ze moze sie rozwijac w kosciach i dlatego robią rtg np.dłoni,,zresztą rozmawialam z ortopedą !!
i narazie tyle ,,,napiszcie co myślicie o maśći BEDICORT G.Taką dostałam . :D
potem u siebie napisze jak to było !!! :P j
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Robert » 06 listopada 2007, 20:22

Jej zdaniem zmiany skórne w sarkoidozie to tylko guzy

No nie tylko... zmian skórnych jest trzy rodzaje, ale jakie nie pamiętam

sarkoidoza mi nie uszkodzi kolana

Nie uszkodzi... wiem, że masz obawy, że twoje zmiany skórne na kolanie wnikną do jego wnętrza, ale to tak nie działa. Poza tym sarkoidoza prawie nigdy nie powoduje zmian w stawach. Jeżeli już, to niektóre osoby mają okresowe problemy z poruszaniem się, spowodowane przez rumień guzowaty, ale te problemy są przejściowe i nie powodują uszkodzeń stawów.

sa dwa rodzaje sarko- płuc i skóry ---tez sie nie zgadzam

Oczywiście jest ich więcej, choćby sarko oczu, serca, węzłów chłonnych itd...
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: agga » 06 listopada 2007, 21:29

Hej, Basiu ;)
Tą maścią smarowałam moją córcię, kiedy miała jakąś wysypkę bakteryjną na skórze, zadziałała średnio. Wiem, że to maść sterydowa, sama nigdy nie używałam.
Pzdr.
Ależ ze mnie Coś Strasznego! Trochę tego, ciut owego ; troszkę siakie, ciut owakie, nieco inne całkiem takie. Nie za duże, nie za małe, Coś Strasznego Doskonałe!!!
agga
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 691
Rejestracja: 13 czerwca 2007, 21:07
Lokalizacja: Podlasie


Postautor: AllyB » 06 listopada 2007, 21:44

A propos zmian skórnych to oczywiście że nie tylko sa guzy bo ja mam 2 rodzaje zmian - jedne to takie gruzełkowate lekko wypukłe w kolorze czerwonym, a drugie wyglądają jak zwykłe siniaki - lekarz opisał to jako sine nacieki na skórze (zupełnie płaskie bez żadnych guzełków). Miałam pobieraną próbkę z tych sinych aby zbadac czy to na pewno sarkoiodza no i wyszło że tak - niestety. Generalnie przy sarkoidozie skóry występuje problem złego gojenia się i brzydkiego zabliźniania więc np. nie mam mowy o jakichś bardziej inwazyjnych zabiegach kosmetycznych zeby nie wyglądac potem jak frankenstain.
AllyB
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 26
Rejestracja: 23 sierpnia 2007, 18:25


Postautor: Jurek » 14 grudnia 2007, 04:23

Zdjęcia zmian na skórze nóg, prawdopodobnie powstały w miejscach po "ukłuciu" przez komary
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdyby nie Wasze posty nie skojarzyłbym tego z sarko.
W rzeczywistości plamy są ciemniejsze.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Następna


Wróć do Objawy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron