Sarkoidoza

Artykuły na temat Sarkoidozy, dyskusja

Sarkoidoza

Postautor: Barbara » 06 lipca 2015, 17:32

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Krzysztofa Tomaszewskiego o sarkoidozie ;)
Jasno i zwiężle przedstawia nam podstawową wiedzę o Sarko :lol:

http://www.medme.pl/zdrowie-a-z/choroby-a-z/sarkoidoza,380,0,1.html


Artykuł znalazłam szukając info o,, infiksimab ,,Pierwszy raz usłyszałam tą nazwę na Konferencji w Ciechocinku i szukam informacji
cytat z artykułu :
Inhibitory TNF-alfa (np. infliksimab) – ich stosowanie w sarkoidozie jest na etapie badań klinicznych. Zastosowanie jest obecnie ograniczone wyłącznie do najbardziej zaawansowanych postaci sarkoidozy, nie odpowiadających na leczenie innymi lekami. Podyktowane jest to tym, że potencjalne efekty uboczne inhibitorów TNF-alfa obejmują między innymi rozwinięcie się procesu nowotworowego lub choroby autoimmunologicznej.

Autor w 4 punktach wymienia leczenie farmakologiczne w sarkoidozie .
cytat:
Leczenie farmakologiczne:

1.Glikokortykosteroidy (np. prednizon) - są podstawowymi lekami stosowanymi w leczeniu sarkoidozy. Podaje się je przede wszystkim doustnie (działają wtedy na cały organizm). Czasami również można je stosować miejscowo w postaci maści (tylko w przypadku zajęcia przez chorobę oczu) lub aerozolu do wdychania (skuteczny jedynie u bardzo małej grupy pacjentów). Glikokortykosteroidy mają działanie przeciwzapalne, co umożliwia hamowanie napływu komórek takich jak limfocyty czy makrofagi do narządów, co w efekcie hamuje powstawanie ziarniniaków. Efektami niepożądanymi przyjmowania doustnych glikokortykosteroidów są między innymi przybieranie na wadze, osteoporoza, wahania nastroju, zaćma, nadciśnienie tętnicze.
2.W przypadku braku skuteczności glikokortykosteroidów (GKS) lekarz zleci pacjentowi przyjmowanie metotreksatu lub azatiopryny. W przeciwieństwie do GKS muszą być one stosowane około pół roku, aby w pełni rozwinąć swoje działanie lecznicze, podczas gdy GKS już po kilkunastu dniach (do kilku tygodni) zaczynają działać w pełni.
3.Leki antymalaryczne (np. hydrokosycholorochina, chlorochina) – stosowane są w przypadku zmian skórnych, stawowych i kostnych. Podczas ich zażywania pacjent powinien być pod stałą opieką okulisty, jako że leki przeciwmalaryczne są toksyczne dla oka.
4.Inhibitory TNF-alfa (np. infliksimab) – ich stosowanie w sarkoidozie jest na etapie badań klinicznych. Zastosowanie jest obecnie ograniczone wyłącznie do najbardziej zaawansowanych postaci sarkoidozy, nie odpowiadających na leczenie innymi lekami. Podyktowane jest to tym, że potencjalne efekty uboczne inhibitorów TNF-alfa obejmują między innymi rozwinięcie się procesu nowotworowego lub choroby autoimmunologicznej.

Myślę że warto przeczytac cały artykuł :ok:
autor ładnie opisał też ,możliwe powikłania sarkoidozy ,,,,
podoba mi się określenie powikłania :arrow:/ bo niby Sarkoidoza nie ma bezpośredniego wpływu ,,ale jednak pacjenci często zgłaszają takie objawy :lol: /

cytat.
Niestety, u niektórych chorych mogą rozwinąć się powikłania sarkoidozy takie jak np.:

niewydolność oddechowa (objawia się między innymi trwałą dusznością);
jaskra, zaćma, a nawet utrata wzroku;
kamica nerkowa, niewydolność nerek (wymagająca dializ);
niewydolność serca (manifestująca się niemiarowym biciem serca, pogorszeniem tolerancji wysiłku, obrzękami podudzi). Powikłanie to może prowadzić do nagłej śmierci sercowej;
niedoczynność tarczycy;
u niewielkiej liczby chorych (~ 5%) mogą pojawić się powikłania związane z zajęciem układu nerwowego, takie jak porażenie mięśni twarzy, mrowienie i drętwienie kończyn, zaburzenie widzenia;
bezpłodność u mężczyzn, trudności z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem u kobiet.


ps. Robert jeżeli mamy na forum już Link do tego artykułu usuń proszę mój wpis :)
niby sprawdziłam ale nie jestem pewna ;)

Wszystkim Sarko życzę dużo zdrowia :serducho:
poznajmy tą chorobę i starajmy się nie chorowac ;) basia
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Wróć do O Sarko

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron