Monitoring stanu zdrowia po pokonaniu sarkoidozy

Sterydoterapia - objawy niepożądane, skutki uboczne, dieta. Cytostatyki, Leki przeciwzapalne, Leczenie alternatywne

Monitoring stanu zdrowia po pokonaniu sarkoidozy

Postautor: damek_k » 26 września 2016, 18:57

Witajcie.
Miesiąc udało mi się zakończyć terapie sterydową z cofnięciem zamian skórnych i płucnych. Niestety bardzo boje się ponownego powrotu choroby znowu zaczynają mnie boleć stopy jedna ze zmian skórnych jak by na nowo nabierała.

Teraz właściwe pytanie:
Czy jest jakiś marker, który pozwolił by mi obserwować nawrót choroby? Na przykłąd badanie krwi, które mogło by to stwierdzić? Od lekarki dowiedziałem się jedynie o możliwosci zrobienia kontrolnego TK co chciał bym uniknąć bo to było by już 4 w ciągu roku : (.

Z góry dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi.
damek_k
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 września 2016, 18:49


Re: Monitoring stanu zdrowia po pokonaniu sarkoidozy

Postautor: Robert » 26 września 2016, 21:13

Jest coś takiego jak badanie ACE, ale póki co, w Polsce nie jest ono stosowane do monitorowania sarkoidozy.

W pierwszym zdaniu zjadłeś chyba jakieś słowo. Miesiąc temu zakończyłeś sterydoterapię, dobrze zrozumiałem?
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3906
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Monitoring stanu zdrowia po pokonaniu sarkoidozy

Postautor: damek_k » 27 września 2016, 07:36

Tak, dokładnie. Miałem sarkoidozę skóry i płuc. Leki brałem przez rok zaczynając od 80 mg encortonu. Pół roku trwała moja diagnoza, głównie dlatego, że dermatolodzy nie potrafili przedstawić właściwego rozpoznania. Zmiany w płucach miałem już na tyle zaawansowane, że nie mogłem wejść na 4 piętro, a mam dopiero 25 lat. Nie chce powrotu leczenia sterydami, ale również nie chce zareagować kiedy będzie za późno. Tym bardziej, że mam podejrzenia, że miesiąc po odstawieniu leków mam nawrót choroby.
damek_k
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 września 2016, 18:49


Re: Monitoring stanu zdrowia po pokonaniu sarkoidozy

Postautor: Robert » 27 września 2016, 08:09

Po odstawieniu sterydów może być spadek samopoczucia. To są silne leki i nawet na tzw dawkach podtrzymujących dają kopa. Ja po miesiącu od zakończenia sterydoterapii pojechałem do mojej dr, bo również czułem się nie najlepiej. Powrócił lekki kaszel i forma spadła. Dostałem sterydy wziewne na kilka miesięcy i wszystko przeszło.
Zdjęcia rtg czy tomografu raczej nie unikniesz, bo to chyba jedyna możliwość oceny - każdy z nas, z okresu diagnostyki i sterydoterapii, ma tych zdjęć dużo.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3906
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do Leczenie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron