Dieta i zapobieganie skutkom ubocznym w terapii sterydowej

Sterydoterapia - objawy niepożądane, skutki uboczne, dieta. Cytostatyki, Leki przeciwzapalne, Leczenie alternatywne

Postautor: Robert » 04 listopada 2007, 20:54

Problemy z odżywianiem w terapii sterydowej ma każdy, ze względu na przyrost wagi i inne niekorzystne objawy.
Temat powraca, więc żeby nie odsyłać Was na forum tocznia, gdzie mają wszystko ładnie opisane, pozwoliłem sobie ich zacytować:


"Osobiście jestem zwolennikiem diety zrównoważonej, zbilansowanej bez żadnych radykalnych posunięć (no może poza ograniczeniem słodyczy, ale nawet to mi nie wychodzi... )

Zatem o zaleceniach dietetycznych:

Dieta ogólna

Tłuszcze
Tłuszcze nasycone – zaleca się ograniczenie tłuszczy tego typu (ogólnie produktów pochodzenia zwierzęcego) należy np. usuwać widoczny tłuszcz z mięsa, wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu i unikać produktów przetworzonych takich jak: ciastka, herbatniki, placki, chipsy, pizza – raczej tylko jako przyjemności okazjonalne.
Tłuszcze nienasycone np. olej słonecznikowy, są lepsze od tłuszczy nasyconych lecz nie powinny być spożywane w nadmiarze, szczególnie przy chorobach zapalnych. Trzeba pamiętać że tłuszcze wielonienasycone mogą przekształcić cię w nasycone w wysokich temperaturach, dlatego niewskazane jest nadmierne spożywanie potraw smażonych, frytek mimo iż smażone były na tłuszczach nienasyconych.
Niektóre tłuszcze nienasycone są korzystne dla pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, gdyż mogą obniżać odpowiedź układu odpornościowego. Oprócz możliwości suplementacji kwasów tłuszczowych w kapsułkach, można odpowiednio spożywać: tłuste ryby, szczególnie te o brązowym lub różowym mięsie – pstrąg, makrela, tuńczyk.

Białko
Chociaż sądzi się, że zbyt duże dawki białka mogą być niekorzystne to jednak nie ma żadnego dowodu na to, że konieczna jest dieta wegetariańska. Pewna ilość białka jest niezbędna dla dostarczenia odpowiedniej dawki substancji odżywczych, minerałów i witamin. Można spożywać chude mięso, które jest źródłem żelaza i cynku oraz witaminy B12. W przypadku rezygnacji z czerwonego mięsa trzeba pamiętać o uzupełnieniu diety we wspomniane składniki. Produkty bogate w białko to mięso, ryby, jajka, ser, orzechy, fasola, groch, soczewica

Witaminy
Są pewne przesłanki by sądzić, że witaminy mogą odgrywać pewną rolę w autoimmunizacji. Na przykład, dieta uboga w witaminę A wzmaga autoimmunizację, zaś wzbogacenie diety w witaminę E może przyspieszyć remisje choroby, chociaż badania te nie były w pełni udokumentowane.

Dieta i lekarstwa
Kortykosteroidy (prednisone, prednisolone) często zatrzymują absorpcję składników odżywczych albo przeszkadzają komórkom organizmu prawidłowo z nich korzystać. Poza tym następujące leki mogą wpływać na poziom mikroelementów i witamin:

Aspiryna – witamina A, B komplex
Moczopędne - witamina C, wapń, potas,
Prednisone (encorton) - witamina B6, D, C, cynk i potas
Indomethacin – witamina B1 i C

Skutki uboczne steroidów:

- zwiększony apetyt
- wzrost wagi
- utrata masy mięśniowej: zmniejszona synteza, straty białka z mięśni
- upośledzenie funkcji zarządzania glukozą
- wzrost odkładanej tkanki tłuszczowej
- zmniejszenie poziomu cynku we krwi
- retencja sodu
- straty potasu
- słaba absorpcja wapnia
- retencja płynów
- zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B6 (pyridoxine), C i D
- podrażnienie żołądka
- możliwość wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia, wrzodów żołądka, hypercholesterolemii (wysoki poziom cholesterolu), IV typ hyperlipoproteinemii.

Cele:
- przeciwdziałanie skutkom ubocznym steroidoterapii
- uzupełnienie ubytków potasu
- zmniejszenie stanów gorączkowych i uzupełnienie niedoborów składników odżywczych

Zalecenia:

1. Dieta wysokopotasowa. Wysokie zawartości potasu zawierają: wszystkie owoce, a szczególnie banany, jeżyny, kantalupa, melony, pomarańcze, śliwki, owoce suszone, ryż oraz warzywa: szparagi, brokuły, brukselka, pietruszka, dynia, szpinak, pomidory; mleko i produkty mleczne.
2. Dieta niskosodowa – ograniczyć stosowanie soli kuchennej, produktów słonch i zawierających sól
3. Dieta bogata w wapń, by zwiększyć jego absorpcję zaleca się spożywanie produktów bogatych w wapń wraz z produktami kwaśnymi lub witaminą C, zalecane produkty: mleko i produkty mleczne, brokuły, kapusta, szpinak, kiszona kapusta, soja, ryby.
4. Dieta o niskiej zawartości węglowodanów w celu kontrolowania wagi i uniknięcia retencji płynów
5. Produkty bogate w cynk: ostrygi, owoce morza, drób i jajka, mięso
6. Dieta bogata z żelazo, by zwiększyć jego absorpcję zaleca się spożywanie produktów bogatych w żelazo wraz z produktami kwaśnymi lub witaminą C. Produkty: wołowina, jagnięcina, wieprzowina, drób, jajka, ryby, suszone śliwki, morele, groch.
7. Dieta bogata w witaminę C: brokuły, pomarańcze, truskawki, kalafior, kapusta.
8. Dieta bogata w witaminę B6 (Pyridoxine): ziarna zbóż, awokado, szpinak, fasola, banany, ryby, drób, mięso, orzechy, ziemniaki.
9. W czasie gorączki dieta powinna być bogata w białko i wysokokaloryczna.
10. Zażywaj lekarstwa podczas jedzenia, zwiększa to możliwość absorpcji leku i zmniejsza działania podrażniające błonę śluzową żołądka i jelit.
11. Generalnie zaleca się dietę stosunkowo bogatą w białko, ubogą w tłuszcze nasycone.
12. Unikaj mięs konserwowych i fastfoodów, ostrożnie z grzybami i fasolą.
13. Pamiętaj o piciu ok. 2 litrów płynów na dobę, najlepiej wody lecz 4-5 filiżanek herbaty lub kawy nie stanowi zagrożenia, herbata zawiera antyutleniacze które mają korzystne działanie na organizm.
14. W razie zażywania antybiotyków lub innych silnych lekarstw pamiętać trzeba o odbudowie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego – jogurty z naturalnymi kulturami bakterii lub odpowiednie kapsułki.
15. Niektóre osoby z zapaleniem stawów mogą źle reagować na kwasy owocowe np. z owoców cytrusowych.

16. Dieta bogata w witaminę D - istotna przy sterydoterapii, lecz w sarkoidozie nie jest wskazana - (wraz z wapniem zmniejsza ryzyko osteoporozy), głównie produkty pochodzenia zwierzęcego: jajka, masło, mleko, ryby, zboża, margaryna i chleb."

Dodane po 5 minutach:

I jeszcze jeden cytat:

W celu zmniejszenia niepożądanych objawów metabolicznych długotrwałej kortykoterapii należy przestrzegać małej kaloryczności posiłków, aby uniknąć przyrostu masy ciała (tkanki tłuszczowej), ograniczając spożycie sodu w celu zapobiegania nadciśnieniu i obrzękom, rozważyć konieczność stosowania potasu, podawać blokery receptorów H2 w celu uniknięcia wrzodu trawiennego - u pacjentów z tą chorobą w wywiadach należy wykluczyć z pożywienia proste węglowodany, by zmniejszyć ryzyko cukrzycy steroidowej.

Zapobieganie najcięższemu niewątpliwie powikłaniu kortykoterapii, tj. osteoporozie, jest najbardziej skomplikowane i niestety jego skuteczność nie jest udowodniona. Polega ono na stosowaniu estrogenów z progesteronem u kobiet w okresie postmenopauzalnym, testosteronu u mężczyzn w okresie zaniku czynności jąder, przestrzeganie odpowiedniej podaży wapnia (w ilości około 1200 mg Ca/24 h), rozważeniu stosowania witaminy D3 - nas raczej nie dotyczy! - (1000-15 000 j.m./24 h), szczególnie wówczas, gdy stężenie jej metabolitów we krwi, np. 1,25(OH)2D3, jest obniżone, stosowaniu kalcytoniny lub bifosfonianów w razie złamań kości lub kręgów kręgosłupa, do których doszło w czasie kortykoterapii.

Ze względu na szczególnie dużą liczbę zakażeń gruźliczych w Polsce należy przed kortykoterapią i w jej trakcie przeprowadzać badania Rtg klatki piersiowej, wykonywać odczyny tuberkulinowe i zasięgać opinii ftyzjatrów co do potrzeby stosowania osłonowego leków przeciwprątkowych. Bardzo istotnym problemem praktycznym jest to, czy pacjenci, którzy w przeszłości byli leczeni kortykosteroidami, powinni otrzymać "osłonowo" hydrokortyzon w szeroko pojętej sytuacji stresowej (operacja, urazy z utratą przytomności, ciężkie infekcje itp.)? Nie ma jednoznacznego rozwiązania tego problemu. Uważa się jednak, że osłona hydrokortyzonem (dożylne stosowanie leku po 100 mg co 6 h przez kilka dni działania stresu) jest konieczna u tych pacjentów, którzy w okresie ostatnich 9-12 miesięcy leczeni byli przez czas dłuższy niż 2 tygodnie dzienną dawką prednizonu 10 mg lub większą.

WSKAZÓWKI DLA CHORYCH LECZONYCH KORTYKOSTEROIDAMI

Każdy pacjent leczony długotrwale kortykosteroidami powinien mieć zawsze przy sobie pisemną informację o tym leczeniu (kartę leczenia kortykosteroidami, szpitalną kartę informacyjną lub jakikolwiek inny rodzaj informacji). Z informacji tej powinno wynikać, że w razie utraty przytomności pacjentowi należy wstrzyknąć dożylnie 200 mg hydrokortyzonu i umieścić go w szpitalu. Każdy leczony powinien wiedzieć, że w razie jakiejkolwiek choroby gorączkowej, wymiotów, biegunki bądź zabiegu chirurgicznego konieczna jest nie tylko kontynuacja kortykoterapii, ale z reguły dożylne stosowanie hormonu w dawce wyższej od dotychczasowo stosowanej. W przypadku jakichkolwiek nowych dolegliwości niezbędna jest konsultacja lekarska. Dotyczy to szczególnie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Stwierdzenie niedokrwistości w trakcie kortykoterapii wskazuje najczęściej na krwawienie z przewodu pokarmowego wywołane przez kortykosteroidy.
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3906
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Adam z Chorzowa » 24 maja 2008, 05:21

Od 3 dni jestem leczony Encortonem w dawce 40 mg na dobę czuję się fatalnie! Najpierw ostra biegunka,pożniej gazy ktore tak wywaliły mi brzuch,że przypominam kobietę w ciąży a dodatkowo brak apetytu i łaknienia.To normalne? Kiedy to minie?
Adam z Chorzowa
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 11
Rejestracja: 08 kwietnia 2008, 15:24


Postautor: Robert » 24 maja 2008, 08:56

Adam,
To dziwne bardzo. Z reguły apetyt po encortonie jest nadmierny i trzeba mocno hamować się przed zaglądaniem do lodówki.
Napisz czy bierzesz jakieś leki osłonowe, bo to może jest przyczyna.
Jeśli chodzi o gazy to mi też dokuczały, natomiast biegunki w czasie sterydoterapii nie miałem ani jednej, mogę nawet stwierdzić, że byłem wyregulowany jak nigdy.
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3906
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Adam z Chorzowa » 24 maja 2008, 13:21

Witaj Robert! Tak dostaję osłonowo lek na żołądek.Dzisiaj dostałem ochotę na pierwszy posiłek ale bardzo skromny.Boję się jeszcze normalnie jeść bo brzuch mam nadal mocno wzdęty ale już nie bolący.Gdyby te dolegliwości gastryczne mi odpuściły to byłoby wszystko ok.Wstaję co 2 godziny już drugą noc budzi mnie ból tego wzdętego brzucha i nadmiernie zbeierające sie w nim gazy.Wiedziałem,że jak zacznę brać sterydy to pojawią sie sensacje ale nie sadziłem,że tak szybko i tak mocne,przede mną kilku miesięczna terapia mam nadzieję,że się to uspokoi? Dziękuję za odpowiedz
Adam z Chorzowa
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 11
Rejestracja: 08 kwietnia 2008, 15:24


Postautor: Robert » 24 maja 2008, 21:10

Lepiej to skonsultuj, może to nie po sterydach, a jeżeli tak to może trzeba zmienić na inne.
Nie wiem, ja przez pierwszy tydzień sterydoterapii byłem pod okiem lekarza na oddziale. Zastanawiałem się dlaczego przez głupie tabletki muszę być poza domem, ale widać mieli rację.
Na twoim miejscu jechałbym do lekarza, który wprowadził ci sterydy, bo biegunki, nawet jako skutku ubocznego leków nie można lekceważyć.
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3906
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: adrian » 25 maja 2008, 22:31

Adamie na encortonie (50 mg) mialem dokladnie to samo, w dodatku bole brzucha nie pozwalaly na zjedzenie czegokolwiek solidnego (mimo, ze dostawalem blokery HCl na zoladek).
Skonsultowalem, powiedzieli, ze to normalne i nalezy wystrzegac sie roslin straczkowych, cebuli i wszelakiego wiatropednego przybytku kulinarnego - trzeba sobie jakos radzic.
Po zamianie encortonu na lek niedostepny w PL, dolegliwosci ustaly.
adrian
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 79
Rejestracja: 26 czerwca 2007, 17:11
Lokalizacja: Zachodniopomorskie


Postautor: Adam z Chorzowa » 26 maja 2008, 04:22

Adrianie-serdecznie dziękuję za informację.W takim, razie muszę nauczyć się z tym żyć.Mam pytanie:jak długo brałeś Encorton i o jakim jego zamienniku niedostepnym w PL piszesz? pozdrawiam serdecznie Adam
Adam z Chorzowa
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 11
Rejestracja: 08 kwietnia 2008, 15:24


Postautor: adrian » 26 maja 2008, 07:29

Encorton lykalem 11 dni (do wyjscia ze szpitala), teraz calcort w odpowiedniej dawce.
adrian
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 79
Rejestracja: 26 czerwca 2007, 17:11
Lokalizacja: Zachodniopomorskie


Postautor: Adam z Chorzowa » 28 maja 2008, 16:10

Bardzo dziękuję za informację-pozdrawiam serdecznie
Adam z Chorzowa
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 11
Rejestracja: 08 kwietnia 2008, 15:24


Postautor: Robert » 30 maja 2008, 15:40

Adam z Chorzowa pisze:W takim, razie muszę nauczyć się z tym żyć.

No nie!
Na encortonie świat się nie kończy. Skontaktuj się z lekarzem, powiedz o swoich dolegliwościach, a zmieni na inny steryd. Jednemu pasuje to drugiemu tamto. Do wyboru jest kilka specyfików, calcort (w Polsce niedostępny), metypred, medrol, encortolon... Osoby, które źle tolerują encorton lepiej czuja się np. po metypredzie. Czasem tak jest, że steryd trzeba dobrać indywidualnie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3906
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: adrian » 30 maja 2008, 19:25

Na encortonie świat się nie kończy

Dokladnie. Przeczekaj i jak bedzie gorzej to przydus doktorka, na pewno da sie namowic :)
adrian
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 79
Rejestracja: 26 czerwca 2007, 17:11
Lokalizacja: Zachodniopomorskie


Postautor: tom » 27 marca 2009, 00:47

Od 5 grudnia łykam encorton 40 mg na dobę i ortanol, ale nie mam żadnch rewelacji żołądkowych. 2 tygodnie temu złapałem jakąś infekcje w szpitalu, ale jak tylko przyszedłem to właśnie miał ludek z mojej sali i pewnie od niego złapałem.
Dowiedziałem się, że rok to minimum jak będę leciał na encortonie, że takie są dziś standardy leczenia.
tom
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 13
Rejestracja: 28 stycznia 2009, 00:11
Lokalizacja: Warszawa


Postautor: krzysztof73 » 27 marca 2009, 22:00

Ja na początku leczenia(łykam od listopada) miałem problemy z żołądkiem dopiero trzeci lek osłonowy Anesteloc pomógł .
Wszystko w ciągu dwóch tygodni pobytu w szpitalu.
Różnie to bywa z tymi naszymi żołądkami.
Teraz jest dobrze. :lol:
Awatar użytkownika
krzysztof73
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 467
Rejestracja: 07 marca 2009, 23:02
Lokalizacja: Szczecin


Postautor: typisb » 27 marca 2009, 23:40

Na żołądek, proponuję osłonowo lek naturalny, siemię lniane, dwa razy dziennie, 30 min przed jedzeniem, nie tylko osłoni żołądek i przewód pokarmowy, ale poprawi pracę jelitka :D . Jest już mielone, łatwo się parzy.
typisb
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 519
Rejestracja: 22 lutego 2009, 21:09
Lokalizacja: katar


Postautor: tom » 19 października 2009, 01:45

Co takiego ma w sobie fasola, że trzeba na nią uważać?
tom
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 13
Rejestracja: 28 stycznia 2009, 00:11
Lokalizacja: Warszawa


Następna


Wróć do Leczenie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron