wynik tomografii- czy to sarkoidoza??

wynik tomografii- czy to sarkoidoza??

Postautor: form » 14 kwietnia 2011, 08:46

witam
zagladam do Was po raz pierwszy.
Pokrotce opisze historie- otoz na usg wyszlo,ze mam nieprawidlowe, hypoehogeniczne wezly chlonne szyi, do tego okragle wiec po wielu wielu badaniach zaczeto sie zastanawiac,czy to nie ziarnica.
W ta strone bylam diagnozowana.
Ostatnio robilam tomografie klatki piersiowej i wynik zacytuje w calosci:
"Drobne zmany bliznowate w segm 6 prawego płuca i odcinkowe pojedyncze rozstrzenie oskrzela subsegmentowego. Poza tym płuca bez zmian. Przetrwała grasica o grubości do 17mm. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone. Narządy śródpiersia prawidłowe. "
Dodam,ze o sarkoidozie po tym wyniku pomyslalam tylko dlatego,ze lekarz internista przy pierwszych badaniach powiedzial,ze jeszcze mu to przychodzi na mysl,bo mam dwukrotnie podwyzszony poziom witaminy D i zapytal,czy mialam cos z plucami- powiedzialam,ze nie i na tym temat sie zakonczyl.
Czy ten wynik tomografii moze miec COKOLWIEK wspolnego z sarkoidoza czy jednak opis dotyczy czegos innego?
Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz.
form
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwietnia 2011, 08:38


Postautor: Robert » 14 kwietnia 2011, 19:42

Witaj.

Na podstawie samego opisu TK nie da się stwierdzić czy to sarkoidoza. Najszybszą i najpewniejszą metodą potwierdzenia tej choroby byłaby biopsja powiększonych węzłów szyjnych.
Charakterystyczne dla tej choroby są powiększone węzły chłonne śródpiersia i poszerzone wnęki, czego u Ciebie nie stwierdzono, oraz zmiany rozsiane w płucach - obraz płuc jest taki jak w gruźlicy, lekarze często mylą te choroby.
Twój opis nie jest charakterystyczny dla sarkoidozy, więc nie wiem czy to dobry trop, ale niczego wykluczyć ani potwierdzić na tym etapie się nie da. Potrzebne są dodatkowe badania.

Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: form » 14 kwietnia 2011, 20:46

Robert pisze:Witaj.

Na podstawie samego opisu TK nie da się stwierdzić czy to sarkoidoza. Najszybszą i najpewniejszą metodą potwierdzenia tej choroby byłaby biopsja powiększonych węzłów szyjnych.Potrzebne są dodatkowe badania.


dziekuje bardzo za odpowiedz.
Biopsje wezlow mialam(jako ze podejrzewali ziarnice- biopsja cienkoiglowa,nie caly wezel) i wynik brzmial :
"W rozmazach uzyskanych aspiratow liczne male limfocyty oraz pojedynczze wieksze z grudek chlonnych"
czy to cokolwiek mowi wiecej?
wiem,ze na razie brodze w ciemno,ale jednak troche tych nietypowych objawow mi sie zgadza, glownie oczy, zmeczenie, apatia plus na usg mam rzekomo kamienie w watrobie i przewodach zolciowych,ale moze te widoczne zmiany moga byc mylace ..?
form
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwietnia 2011, 08:38


Postautor: Robert » 14 kwietnia 2011, 22:30

Zmianą morfologiczną pojawiającą się w zajętych narządach jest nieserowaciejący ziarniniak zwany ziarniniakiem sarkoidalnym bądź gruźliczopodobnym. Składa się, podobnie jak ziarniniak gruźliczy, z makrofagów, komórek nabłonkowatych, komórek olbrzymich Langerhansa, limfocytów i fibroblastów. Wewnątrz ziarniniaka może występować martwica skrzepowa (nie występuje – jak przypadku ziarniniaka gruźliczego, centralna martwica serowata, co jest cechą charakterystyczną dla ziarniniaka gruźliczego).

Nie wiem czy powyższy opis ma z Twoim jakieś cechy wspólne? Chyba nie... Poza tym na końcu wyniku powinien widnieć zapis: "obraz może odpowiadać sarkoidozie".
Ani w opisie TK, ani w wyniku z biopsji nie widać niczego znajomego. "U nas" w płucach stwierdza się albo zmiany rozsiane, albo mleczną szybę, albo plaster miodu. Zmiany nie występują punktowo w jednym miejscu, ale są porozrzucane.
Intuicja (czytaj: kilka lat na forum) i znajomość wielu historii podpowiada mi, że Tobie dolega jednak coś innego.
Możesz zapytać swojego lekarza czy nadal bierze pd uwagę sarkoidozę.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: form » 16 kwietnia 2011, 06:27

Robert pisze:[
Intuicja (czytaj: kilka lat na forum) i znajomość wielu historii podpowiada mi, że Tobie dolega jednak coś innego.
Możesz zapytać swojego lekarza czy nadal bierze pd uwagę sarkoidozę.


dzieki ! nie chce sie doszukiwac czegos na sile.Dziekuje za przyblizenie na czym polega "Wasza"choroba. Szukam wiec dalej...
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
form
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwietnia 2011, 08:38




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

cron