neurosarkoidoza czy neurogruźlica

neurosarkoidoza czy neurogruźlica

Postautor: branwen » 11 listopada 2011, 17:19

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów , jestem tu od niedawna, piszę , bo nie wiem co robić, moze ktoś z Was zetknął się z podobnym problemem.
u mojego syna pół roku temu zdiagnozowano gruźlicę mózgu
przez te pół roku syn miał leczenie przeciwgruźlicze , ale ponieważ stwierdzono/podejrzewano tez sarkoidoze w płucach , podawano mu tez sterydy. Leczony jest przez lekarzy z kliniki w Zabrzu.
Głownym badaniem przy postawieniu diagnozy było MRI mózgu.
Po pół roku ,poniewaz postępy leczenia były słabe, neurolog zasugerował konsultację u kolejnego pulmonologa.
Zrobiono Quantiferon na gruźlicę , który wyszedł ujemny i doszliśmy do punktu , gdzie prof. prowadzący (pulmonolog)zaczął zastanawiac się , czy nie jest to cały czas neurosarkoidoza.Nie jest w stanie rozróżnić obrazu MRI mózgu przy gruźlicy mózgu i neurosarkoidozie , a na tym opiera sie
diagnoza.
Obecny wynik quantiferonu zasiał tą wątpliwość, ale moze też byc to wynik fałszywie ujemny , przez sterydy i półroczne leczenie. Innych badań nie ma ,
No i jesteśmy nigdzie. Stan syna sie pogarsza, ma tez objawy zespołu Cushinga, ale nie można przeprowadzic diagnostyki endokrynologicznej , za wzgledu na za duże dawki sterydów, słabo chodzi , ma kłopoty z pamiecia i wiele innych b.przykrych objawów.
Chodzi o to,że jedynym pomysłem jest skierowanie nas do neuroploga w Warszawie, prof stwierdził ,że na ul Litewskiej sa lekarze, którzy byliby w stanie pomóc, i tam mamy sie udać. Ale w internecie znalazłam tylko szpital dzieciecy na Litewskiej , a syn ma 25lat.
Moja prośba i pytanie jest takie
Czy ktoś z Was wie w którym szpitalu sa neurolodzy, lub zna takich neurologów/pulmonologów, którzy byliby w stanie zróżnicowac obraz MRI mózgu w kierunku neurosarkoidozy , czy neurogruźlicy,. Prof , u którego syn się leczy (i podobno inni lekarze na Śląsku)nie jest w stanie ich rozróznić , obrazy są podobne.
(na Sobieskiego w W-wie podobno nie mają takiej wiedzy)
jesteśmy w rozpaczy , nie da sie prowadzić równoległego leczenia, bo jedno zaburza drugie.
Nie wiem co robić

Pozdrawiam wszystkich, bardzo
branwen
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 22:52
Lokalizacja: Zabrze


Postautor: Barbara » 11 listopada 2011, 20:24

Witaj branwen :bukiet:
:serducho:
mysle ze jest wam bardzo ciezko ,ale trzeba miec nadzieje ze uda wam sie pomóc synowi .

Znalazłam w necie taka strone o pani dr.golian geremek neurolog z Warszawy specjalizuje sie w sarkoidozie
http://enel.pl/lekarze/article/245-anna ... ml?city=21
moze przeczytasz info i spróbujecie sie z nia skonsultowac ,
Uwazam ze trzeba szukac pomocy, gdzie sie tylko da nawet prywatnie .
aby jak najszybciej pomóc synowi .
moze to bedzie własciwy adres /ja nie znam tej pani dr-ale moze inni sie wypowiedza /zaraz poszukam info /
basia
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Robert » 11 listopada 2011, 23:59

Witaj branwen

Może dobrym pomysłem była by konsultacja z pulmonologiem z Instytutu na Płockiej w Warszawie? Dr Anna Golian-Geremek, wspomniana wyżej przez Basię, jest adiunktem tej kliniki, nie wiem czy jest również neurologiem, nigdzie tego nie doczytałem (Basiu możesz dać żródło?), na pewno jest pulmonologiem specjalizującym się w sarkoidozie. Może warto spróbować? Na miejscu, myślę, łatwiej też będzie znaleźć odpowiedniego neurologa/klinikę neurologiczną...
Z innych lekarzy instytutu przyjmujących prywatnie mamy adres do Dr Soszki.

Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbara » 12 listopada 2011, 09:01

Hej witam jeszcze raz :)
,, poszukałam wiecej info i poprosiłam o pomoc jednego dobrego Sarkoludka.
dr.Golian -Geremek nasunela mi sie poniewaz pracowala na oddziale Intensywnej Opieki Medycznej Kliniki Neurologii (Hopital Pitie Salpetriere, Paryż), wiec powinna miec doswiadczenie neurologiczne
ale niestety nie jest polecanym lekarzem :-(

Według dobrego sarkoludka najlepszym posunieciem byłoby =cytuje
-Ta Pani, w imieniu syna, może zadzwonić do szefa II kliniki przy Instytucie Grużlicy i Chorób Płuc - kierownik: prof. dr hab. med. Dorota Górecka
tel. 22 43 12 144 faks 22 43 12 454 e-mail: 2klinika@igichp.edu.pl (tam m.in. pracuje Golian). Ja opisałabym wszystko z prośbą o pomoc, ewentualnie zadzwoniłabym.
Dr .Puscinska ,która równierz tam pracuje jest polecanym .lekarzem ,o wielkim sercu i napewno bedzie próbowała pomóc.

Dodane po 11 minutach:

ps.branwen
chce jeszcze od siebie napisac ,ze ja jednak wybralabym bezposredni kontakt z Klinika .
mozna opisac wszystko i wysłac na meila z prosba o odpowiedz ,,
Jeszcze niedawno ja sama szukałam w ten sposób pomocy w sprawie reki /szczerze mówiac watpiłam zeby ktokolwiek mi odpowiedział na moje pytania droga meilowa /
i tak było w wiekszosci
ale jednak sa wyjatki ,, dostałam odpowiedz z Prywatnego Centrum Damiana i zostalam pokierowana jak moge dalej postepowac ,,,
To przykład ze trzeba szukac pomocy wszelkimi sposobami i nie podawac sie ,,,
zycze wam powodzenia i prosze napisz jak dalej potocza sie wasze losy .
basia
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: branwen » 12 listopada 2011, 10:11

Witam ponownie,
Bardzo dzięki za wszelkie pomysły i sugestie,myslę ,ze będe próbowała pisać na maila i dzwonić, ponadto . Oczywiscie wiem ,że warto prywatnie, my prawie do wszystkich lekarzy chodzimy prywatnie , mnóstwo pieniedzy już poszło na leczenie, lekarze kosztują . Tu nikt nie pisze o pieniądzach , jakoś to rozumiem, bo na cóż mi wszystko , nie mówiac o pieniądzach , skoro mój syn jest taki chory , oddałabym wszystko.
Niestety ja o lekarzach ogólnie mam złe zdanie,, cała choroba to droga przez mękę , nie trafiliśmy na żadnego lekarza(w tym znajomych) , który dałby z siebie coś więcej , aby pomóc i zdiagnozować. Zeby stwierdzic jakąś chorobę , to trzeba jej szukać, podejrzewać ją , a dr Hausów u nas nie ma. przez ponad rok chodziliśmy od lekarza do lekarza, stan syna się pogarszał , wszyscy twierdzili ,że to psychosomatyczne bóle głowy i dolegliwości itp.
Sorry za dygresję

Robercie,prosiłabym zatem o ten kontakt do dr Soszki ,tez może się przydać
Barbaro , będę próbować wszystkiego

Dzięki serdeczne póki co, również za dobre słowa, jesli się jeszcze komuś coś nasunie, proszę pisać.
Powodzenia życzę wszystkim
branwen
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 22:52
Lokalizacja: Zabrze


Postautor: Robert » 12 listopada 2011, 10:17

@branwen
Zapytałbym jeszcze lekarzy o przydatność badania PET-CT (pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową) w diagnostyce tego przypadku. Badanie wykonuje się przede wszystkim w diagnostyce nowotworów, ale ma zastosowanie również w neurologii, głównie w diagnostyce chorób Alzheimera i Parkinsona.
Przyszło mi ono do głowy, bo to najnowocześniejsze i najbardziej dokładne badanie obrazowe z obecnie dostępnych. Nie wiem tylko czy tu akurat coś nowego wniesie. Zapytać nie zaszkodzi.

Jeszcze w kwestii neurologów. W Polsce sarkoidoza jest specjalizacją pulmonologów, bo 90% chorych ma problemy głównie z płucami - wg mojej wiedzy w Polsce nie ma oddziałów/poradni neurologicznych, które zajmowały by się stricte sarkoidozą, dlatego jako pierwszy kierunek proponujemy Wam Płocką w Warszawie, gdzie znajdziecie lekarzy (pulmonologów), którzy specjalizują się w tej chorobie. Gruźlica oczywiście nie jest im obca, bo to dwie obrazowo podobne do siebie choroby, które na etapie diagnozowania muszą być między sobą różnicowane.

Dodane po 5 minutach:

PS
Namiary na Dr Soszkę znajdziesz w sekcji "Szpitale, Poradnie/Warszawa, Płocka".
Teraz muszę wyjść z domu, jak nie znajdziesz, później podrzucę linka.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Robert » 13 listopada 2011, 09:26

Dr n. med. Anna Krychniak-Soszka prywatnie przyjmuje:
Przychodnia DANTEX-MED
ul. Nowolipie 25, 01-002 Warszawa

Dodane po 46 minutach:

Znalazłem coś na temat rozpoznania gruźlicy OUN, oto fragment artykułu "Sesja Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc
z okazji setnej rocznicy śmierci Roberta Kocha":
(...)Szczególnie groźną postacią gruźlicy są neuroinfekcje.
Do ich rozpoznania na ogół konieczne jest
nakłucie lędźwiowe i szybka ocena bakteriologiczna
oraz genetyczna płynu mózgowo-rdzeniowego.
Wymaga to dużego doświadczenia, takiego jakie posiada
kolejny wykładowca, dr Dariusz Lipowski ze
Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej, od lat zajmujący
się chorymi z gruźlicą centralnego układu nerwowego
(...).

Może w tą stronę trzeba zrobić pierwsze kroki i wykluczyć bądź potwierdzić gruźlicę?

Wojewódzki Szpital Zakaźny SPZOZ
Wolska 37
Warszawa
Oddział VII-> link

PS
Przychodnia w której przyjmuje dr Soszka i w/w szpital oddalone są od siebie o niecałe 2km
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: branwen » 13 listopada 2011, 17:47

Obawiam się ,że pewne znaczenie ma słówko "szybka", szybka ocena bakteriologiczna i genetyczna . Syn miał 3 nakłucia lędźwiowe, ale ani razu niestety nie zlecono badań w kierunku gruźlicy ,żaden z lekarzy nie pomyślał o tym, wtedy leżał przez miesiąc w szpitalu zakaźnym w Chorzowie i leczono go na zapalenie opon mózgowych. Szukano bakterii, ale nie prątków.
Obawiam się , ze teraz długie leczenie przeciwprątkowe lub sterydy nie pozwolą uzyskać wiarygodnego wyniku.
Ale jest to dobry pomysł , aby o to zapytać. Bo gdyby okazało się to właściwą drogą..
Dzięki za "burzę mózgów"
Pozdrawiam cieplutko
branwen
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 22:52
Lokalizacja: Zabrze




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

cron