Rumień guzowaty a wycieczki górskie?

Rumień guzowaty a wycieczki górskie?

Postautor: cathreene » 27 maja 2013, 18:43

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam pytanie do Was. To już drugi miesiąc po silnym uderzeniu ostrego ataku rumienia na moich nogach i dłoniach. Ciężki stan powoli ustępuje. Nadal jeszcze pojawiają się chwilowe zmiany skórne na nogach, guzki, nogi czasem "parzą" - często pod wpływem zmian pogodowych. Poruszam się już całkiem sprawnie chociaż mam pewne obawy co do zwiększonej aktywności. fizycznej Lekarz zalecił oszczędzanie stawów - aby jak to powiedział - nie indukować gorszego stanu w stawach. Zezwolił na sport taki jak basen czy delikatny rowerek.
Wycieczki górskie niestety mogą w pewien sposób obciążać stawy. Czy ktoś z was spotkał się z takim przypadkiem, że wzmożona aktywność fizyczna spowodowała negatywne skutki - w sensie remisji ostrego ataku rumienia? Czy z sarkoidozą(a konkretnie z rumieniem) można chodzić na wycieczki górskie. Pisaliście o wycieczkach górskich - ale w odniesieniu do "komfortu" oddychania. Pomijam teraz duszności. Skupiam się bardziej na rumieniu. Drugie pytanie to takie jak w przypadku właśnie sarkoidozy skórnej - wygląda sprawa promieniowania UV? Odradzane jest opalanie się o czym również zostałam poinformowana. W górach jest wzmożone prawdopodobieństwo pochłonięcia większej dawki promieniowania, również tego odpowiedzialnego za opalanie się. Czy to oznacza, że zastosowanie maksymalnego filtru przeciw UV - pozwoli na realizację takich wycieczek? Jak wygląda sprawa reakcji skóry na kremy tego typu? Czy zakaz opalania tyczy się tylko miejsc w którym wystąpił rumień? Czy odnosi się do całego człowieka?

pozdrawiam serdecznie:)
cathreene
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 23
Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 21:11
Lokalizacja: Centrum


Re: Rumień guzowaty a wycieczki górskie?

Postautor: Robert » 27 maja 2013, 20:56

Ograniczenie opalania nie dotyczy rumienia, a odnosi się do ogólnej ekspozycji na słońce. Ma to związek z produkcją witaminy D.
U ok.10% chorych na sarkoidozę występuje hiperkalcemia, czyli podwyższenie poziomu wapnia, co jest skutkiem nadprodukcji witaminy D, która jak wiadomo wytwarzana jest w skórze pod wpływem słońca.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron