Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Postautor: poger » 11 października 2013, 18:54

Witam
Jestem świeżo po TK klatki piersiowej .Podejrzenie nawrót sarkoidozy płuc .Niestety na wizytę u specjalisty muszę około tygodnia czekać . Mam pytanie może jest ktoś z was w stanie pomóc mi w interpretacji tego wyniku , ponieważ jak wiadomo ciekawość mocno zżera ?
Cechy masywnej adenopatii śródpiersia-liczne, znaczenie powiększone( największy podostrągowy wielk 16x26mm oraz maks. do 16mm w osi dł pozostałych grup.
Rozległe obszary rozsianych, zlewających się ze sobą zmian drobnoguzkowatych-smużastych układających się w wzdłuż pęczków naczyniowo oskrzelowych i struktur zrębowych płuc, wykazujących predylekcję do partii grzbietowych płuc z odcinkowym pogrubieniem opłucnej –zmiany najbardziej wyrażone w seg. 2 oraz płatach dolnych obu płuc. Zmianom towarzyszy odczyn włóknisty ,drobne torbiele, rozstrzeniowo poszerzone oskrzela głównie do segmentów tylnych oraz układające się podpłócnowo obszary konsolidacji miąższu .Wolnego płynu w jamach opłucnych nie wykazano .Poszerzenie ż. górnopłatowej prawej.
Pień o szer.23,8mm i tętnice płucne nieco akcentowane .
poger
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2013, 09:32
Lokalizacja: łomża


Re: Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Postautor: Robert » 11 października 2013, 22:56

Od interpretacji to jest lekarz, a tydzień to nie długo - w niektórych poradniach terminy sięgają 2-3 miesięcy.
Ogólnie masz tam sporo zmian, które u zdrowego człowieka nie występują, liczne powiększone węzły i zmiany rozsiane. Faktycznie wygląda to na nawrót, ale ja nie lekarz, poczekaj na wizytę.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Postautor: poger » 12 października 2013, 07:57

Dzięki , wiem tylko ta ciekawość :-)
Mam nadzieje ze termin się nie zmieni a różnie to bywa . To że to będzie nawrót to już się z tym oswoiłem , oby tylko czegoś gorszego nie było .
poger
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2013, 09:32
Lokalizacja: łomża


Re: Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Postautor: iwona » 12 października 2013, 21:56

Hej
Po jakim czasie masz nawrot choroby o ile moge wiedziec?
pozdrawiam :)
iwona
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 44
Rejestracja: 08 października 2013, 21:01
Lokalizacja: kujawsko pomorskie


Re: Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Postautor: poger » 13 października 2013, 07:00

Witam.
Niestety nawrót mam w niecałe pół roku po odstawieniu encortonu .Wydaje mi się że troch zbyt szybko .Zdjęcia RTG oraz TK które robiłem przed odstawieniem leków wyszły dobrze dlatego między innymi decyzja o przerwie w lekach , drugi powód to osteoporoza którą nabyłem prawdopodobnie od encortonu.
poger
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2013, 09:32
Lokalizacja: łomża


Re: Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Postautor: Haniula1010 » 13 października 2013, 20:47

Witaj :)
Ja też nie będę interpretowała wyników, ale chciałam Cię zapytać: jak długo brałeś encorton? Ja brałam ten specyfik ponad rok i gdy się z nim rozstałam /stopniowo - oczywista ;)/ - Pani Doktor nie była tym zachwycona. Powiedziała, że najkrócej powinnam go przyjmować półtora roku - nawet do dwóch :? ...
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Re: Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Postautor: poger » 14 października 2013, 18:01

Przyjmowałem 17 miesięcy .Lekarze mówili że kuracja będzie może trwać miedzy 18 a 24 miesiące .Po upływie 17 miesięcy Pani doktor stwierdziła że zmiany na płucach zminimalizowały się .Była w szoku że tak ładnie się wszystko ładnie cofnęło , niestety nie na długo .Jestem właśnie przed rozmową ze szpitalem .Poinformowałem ich o TK , także pewnie dziś jakieś wstępne decyzje zapadną .A jak po odstawieniu encortonu sytuacja wygląda u Ciebie ???
poger
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2013, 09:32
Lokalizacja: łomża


Re: Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Postautor: poger » 14 października 2013, 18:44

Właśnie rozmawiałem z Panią doktór , jeżeli nic się nie zmieni to w czwartek kładę się do szpitala
poger
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2013, 09:32
Lokalizacja: łomża


Re: Interpretacja tomografii komputerowej śródpiersia

Postautor: Haniula1010 » 14 października 2013, 20:13

W przeciwieństwie do większości - nie najlepiej reagowałam na Encorton i zrezygnowałam z niego na własne życzenie. TK wykazała, że zmiany nie cofnęły się nawet o krok.
Następną tomografię wykonałam chyba po trzech latach. Zmian /w płucach/trochę przybyło, pojawiły się też w oskrzelach - ale czułam się w miarę dobrze - tak, że w dalszym ciągu chorobę kolejny już rok obserwujemy.
Niemniej wybiorę się chyba w najbliższym czasie do rodzinnego i poproszę o skierowanie do pulmonologa. Najwyższa pora zrobić tomografię - dla własnego lepszego samopoczucia...
Pozdrawiam Cię serdecznie :)
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron