HELP! D3 -katastrofalnie niskie !

HELP! D3 -katastrofalnie niskie !

Postautor: Isadora76 » 03 marca 2019, 12:19

Witam od prawie trzech lat mam zdiagnozowaną sarkoidozę płuc i wezłów śródpiersia ,wiem ze nie wolno przebywać na słonku i brać witaminy D3 i wapnia ,aktualnie robiłam wynik na D3 i mam katastroficzny 7,35 !!!Co robić w moim przypadku zacząc brac czy nadal nie ???Boję sie o pogorszenie zmian w płucach i śródpiersiu.Proszę o poradę . pozdrawiam serdecznie.
Isadora76
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 marca 2018, 21:20


Re: HELP! D3 -katastrofalnie niskie !

Postautor: Robert » 04 marca 2019, 14:22

Spokojnie, od tego nie powiększą się zmiany w płucach.
A o D3 poczytaj w tym wątku:

http://sarkoidoza.cba.pl/phpbb3/viewtopic.php?f=17&t=2016

W skrócie, samo oznaczenie D3 25(OH) - a to zwykle oznaczają laboratoria - w przypadku osób czynnie chorych na sarkoidozę, nie wystarcza by stwierdzić niedobór D3.
W organizmie człowieka funkcjonują trzy formy D3:
- witamina D3 syntezowana w skórze pod wpływem słońca, która bardzo szybko zamienia się w wątrobie w:
- metabolit D3 25(OH) - ten jest magazynowany w tkance tłuszczowej i w razie potrzeby zamieniany w nerkach na:
- metabolit D3 1,25(OH)2 - aktywną formę witaminy D3, tę która robi robotę w organizmie.

W przebiegu sarkoidozy dochodzi do gromadzenia się komórek zapalnych, głównie limfocytów T pomocniczych i makrofagów. Następstwem tego procesu jest tworzenie się ziarniniaków.
Makrofagi, biorące udział w procesie zapalnym, stymulują pozanerkową produkcję metabolitu D3 1,25(OH)2. Skutkować może ona niekontrolowanym podwyższeniem jego poziomu, prowadzącym do zaburzeń gospodarki wapniowej, a w efekcie do hiperkalciurii (40-60%) oraz/lub hiperkalcemi(10-15%) .


Dlatego, do pełnej oceny poziomu D3 u chorych z czynną sarkoidozą, wymagane jest oznaczenie 1,25(OH). Ponadto chory powinien oznaczyć wapń całkowity, oraz kreatyninę.
Dopiero gdy będzie pewność że żaden z parametrów nie jest podniesiony, albo nie zbliża się do górnej granicy, można zacząć suplementację, albo nadrabiać niedobór korzystając ze słońca.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron