Sarkoidoza - lek METYPRED - czy moge stosować FUROSEMIDUM

Sarkoidoza - lek METYPRED - czy moge stosować FUROSEMIDUM

Postautor: gustlikus » 27 kwietnia 2009, 09:25

MAM PYTANKO CZY JEST KTOŚ W STANIE POWIEDZIEĆ MI CZY MOGĘ STOSOWAĆ PRZY SARKOIDOZIE I STERYDZIKU METYPRED LEK O NAZWIE FUROSEMIDUM.

Czytałem ulotkę ale laicka ma wiedza....pomóżcie...


zapożyczone z http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3? ... =2&lek=920

Sposób działania-Furosemidum jest preparatem moczopędnym, który przeciwdziała gromadzeniu się wody w ustroju na tle różnych przyczyn oraz w wysokim ciśnieniu. Furosemidum powoduje, że praca nerek ulega zmianie, a mianowicie nie zaoszczędzają one wody ani soli, co prowadzi do wzmożonego wydzielania moczu. Wzmożone wydzielanie wody prowadzi do zmniejszenia obrzmień lub całkowitego ich zaniknięcia. W czasie kuracji następuje zwiększone wydzielanie soli, potasu, wapnia oraz magnezu. Działanie tabletki następuje po około 20 minutach, a maksymalny jej efekt pojawia się po 1-2 godzin a u pacjentów z obrzmieniami trwa do 8 godzin od chwili zażycia leku. Furosemidum w zatrzykach zaczyna działać po 2 minutach. Skutek obniżenia ciśnienia krwi trwa znacznie dłużej niż działanie moczopędne leku.

Zastosowanie-Gromadzenie się wody w organizmie na tle niedomogi serca, wątroby lub nerek. Wysokie ciśnienie.

Ostrzeżenie-Preparatu nie wolno podawać w uczuleniu na Furosemidum ani w poważnych uszkodzeniach nerek lub wątroby. W czasie leczenia następuje zazwyczaj obniżenie stężenia potasu we krwi, co w połączeniu z jednoczesnym zażywaniem glykozydów nasercowych grozi ryzykiem poważnych działań ubocznych. Należy unikać diety małosolnej podczas leczenia. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Furosemid podaje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków podczas kuracji należy omówić z lekarzem.
Furosemid może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu.

I TERAZ NAWAŻNIEJSZE



Działania niepożądane
>1/100- Zmniejszenie stężenia potasu we krwi, co oznacza się osłabieniem mięśni. Zmniejszenie stężenia magnezu, wapnia i sodu. Podwyższenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Zmniejszenie objętości krwi w razie dłuższego leczenia

1/1000- Zaburzenia trawienne.

<1/1000- Zapalenie żył. Zmiany w obrazie krwi. Reakcje uczuleniowe. W razie pojawienia się wysypki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przerwać zażywanie leku. Zawroty głowy i szum w uszach. Zwiększenie stężenia cukru we krwi.
optymista
gustlikus
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 21
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 16:39


Postautor: Gemini » 27 kwietnia 2009, 15:46

Ja osobiście nie brałam tego, ale piję mieszankę ziół moczopędnych 2 x dziennie, skomponowaną dla mnie w zielarni. Nic mi się nie dzieje, elektrolity badane w zeszłym tygodniu w szpitalu w normie. Poprzednio i teraz też już miałam przykurcze ale brałam wtedy okresowo Aspartam ( potas )Zresztą przy tym poceniu się przy braniu En ( ja teraz od 2 miesięcy 40-kę łykam ) to i tak potas wypływa z naszego organizmu. Zapytaj lekarza to najbezpieczniejsze. Mi ten Aspartam zapisał lekarz pulmonolog i wszystko było w porządku. Ulotki na lekach sa zawsze groźne i parawanem w razie konfliktu z firmą farmaceutyczną, takie jest moje zdanie.
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Gemini
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1633
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: PL


Postautor: Robert » 27 kwietnia 2009, 17:32

Udaj się z tym lekiem do lekarza, bo raczej na pewno, przy jego zażywaniu łącznie ze sterydami, będziesz potrzebował dodatkowego zasilania potasem, bo jeden i drugi lek go wypłukuje. O magnez też pewnie trzeba będzie się zatroszczyć. Nie wiadomo jak będzie u Ciebie z wapniem i cukrem.
Sód to nie problem, bo akurat ten przy sterydach jest nadmiernie gromadzony, więc saldo wyjdzie zerowe.
Moze rzeczywiście jest tak jak pisze Renata, że to co w ulotce to strachy na lachy, jednak lepiej to w jakis sposób kontrolować. Może badanie elektrolitów co jakiś czas, pod okiem lekarza?

Rozumiem, że chcesz się pozbyć nadmiernej opuchlizny po sterydach.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: typisb » 27 kwietnia 2009, 19:33

Ja przyjmuje, wprawdzie inny lek moczopędny, na obniżenie ciśnienia, ale nie zaobserwowałem (odpukać) na razie nic groźnego, no chyba, że to: włosy na czuprynce mi się bardzo przerzedziły, i zawsze mówię, że to od nadmiernego sikania!
typisb
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 519
Rejestracja: 22 lutego 2009, 21:09
Lokalizacja: katar


Postautor: maria » 27 kwietnia 2009, 20:13

Furosemid jest jednym z najsilniejszych leków moczopędnych, chociaż wraz z Metypredem działa nieco słabiej. O jego stosowaniu i o dawce powinien decydować lekarz! Koniecznie trzeba będzie uzupełniać potas i regularnie kontrolować jego stężenie we krwi. Hipokaliemia może być bardzo groźna, prowadząc nawet do nagłego zgonu!
Pozdrawiam serdecznie!
Maria
maria
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 578
Rejestracja: 16 marca 2008, 12:58
Lokalizacja: Kraków


Postautor: gustlikus » 27 kwietnia 2009, 20:20

dzięki wszystkim za odpowiedź w temacie...

no w pierwszej kolejności chciałem z lekarzem ale na razie nie ma dopiero po długim weekendzie....wiec gdzie pierwsze kroki to SWOICH tutaj na pewno jakaś mądra głowa coś poradzi.

Odnośnie potasu, brałem razem z sterydem prazol i kalipoz, ale ze względu na nadmiar potasu został mi odrzucony kalipoz..... miesiąc temu.....

Magnez na co dzień biorę w ilości 50 mg (wyczytałem ze składu) że tyle jest w kapsułce. A z cukrem mhhhh zawsze miałem dobry (MIEDZY 89-95) ale zawsze miałem duży CHOLESTEROL (280-300) !!!!


A jeszcze jedno moze ktoś powie czemu ostatnio łapią mnie skurcze mięśni u nóg ??? to coś z naszej bajki ??
optymista
gustlikus
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 21
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 16:39


Postautor: Robert » 27 kwietnia 2009, 20:37

Skurcze są przy niedoborze potasu. Miesiąc temu mogłeś mieć nadmiar, a teraz możesz mieć niedobór. Przy sterydach łatwo o wypłukanie potasu. Weź sobie kalipoz przez kilka dni i zobaczysz czy przejdzie.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: maria » 27 kwietnia 2009, 20:39

To może być m.in. brak potasu. Radziłabym skontrolować elekrolity we krwi.
maria
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 578
Rejestracja: 16 marca 2008, 12:58
Lokalizacja: Kraków


Metypred

Postautor: belka » 08 maja 2009, 16:10

Może ktos z Was ma-miał podobne objawy... Odkąd zaczełam przyjmować metyperd (od stycznia 09-kwietnia 09 - w dawce 24 mg, aktualnie 16 mg) mam skurcze mięśni w łydce u nóg, ponadto nad kolanami tworzą mi sie takie fałdy - jakby zbierała się tam woda - no i nogi generalnie są takie ocięzałe i zmęczone jakbym cały dzień chodziła po górach - przed braniem sterydów nie miałam w ogole takich objawów. A ostatnio od 2 tygodni boli mnie duży palec u nogi - jakby tam siedział jakiś nerw - bo boli tylko jak go naciągnę... byłam z tym u neurologa (bo skierował mnie pulmonolog) ale ten popukał,postukał i powiedział ze wszystko ok - zebym nie myslala o neurosarkoidozie. Czy ktos z Was miał podobne doświadczenia. No i ta ksiezycowa twarz, czy potwierdzacie stwierdzenie, ze zmniejszajac dawke ta twarz bedzie stopniowo wracala do normy. czy ustapi dopiero po odstawieniu sterydow. Bede wdzieczna za Wasza odpowiedz, bo jak sie domyslacie nie mam z kim tego omowic, a moj lekarz jest bardzo oszczedny w wypowiadaniu sie na te tematy...

A odnosnie Furosemidu moj lekarz zapisal mi 0,5 tabletki co drugi dzien ale niestety nie pomaga...

pozdrawiam wszystkich :)
belka
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 7
Rejestracja: 28 lutego 2008, 23:07


Postautor: Robert » 08 maja 2009, 17:30

Chyba masz problemy z gospodarką elektrolitową, skurcze wskazywać mogą na niedobór potasu, a gromadzenie się wody na nadwyżkę sodu. To typowe przy sterydach. Na mniejszych dawkach powinno być lepiej.
Powinnaś ograniczyć do minimum spożycie soli kuchennej i zatroszczyć się o potas. Możesz uzupełniać go w sposób naturalny, ale tabletki też są dobre, tyle że trzeba je brać pod kontrolą lekarską. Najlepiej sobie zbadać poziom co jakiś czas.
Aby zmniejszyć opuchlizny sterydy łykaj możliwie wcześnie rano (nie na czczo!). Nie likwiduje to problemu, ale zawsze coś tam pomaga.

Twarz wróci do normy po zakończeniu sterydoterapii, nie od razu, ale wróci.

Pozdrawiam Robert
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: belka » 08 maja 2009, 18:24

Robert dziekuje Ci bardzo za odpowiedz - odnosnie potasu to robilam ostatnio badanie i mam troche ponad normę...
Zmartwiles mnie ta ksiezycowa twarza, ze dopiero ustapi po odstawieniu sterydow... ludzilam sie, ze od 20 maja kiedy zaczne brac 12 mg (podobno tyle ile produkuje normalnie organizm) moja twarz pomalu zacznie przybierac normalna postac... tak mowil mi lekarz, ale TY masz napewno wieksze doswiadczenie w temacie. Zastanawiam sie ile jeszcze bede przyjmowala te sterydy - jaka jest praktyka?
belka
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 7
Rejestracja: 28 lutego 2008, 23:07


Postautor: Robert » 08 maja 2009, 19:55

Lekarz dobrze Ci powiedział, przy mniejszych dawkach twarz normalnieje, ale to jest zależne od tego jak kto reaguje na leki. Na pewno wszystko wróci do normy po zakończeniu sterydoterapii.
Samo leczenie trwa kilkanaście miesięcy, ile konkretnie to zależy od efektów. Średnio trwa ok. półtora roku, najczęściej druga połowa leczenia opiera się na niskich dawkach.

PS
Doświadczenie mam średnie, sterydy brałem raz i nie miałem większych problemów, znam je raczej z opowieści innych. Na forum są bardziej doświadczeni i obeznani w urokach skutków ubocznych, będący po kilku sesjach wyjadacze ;)
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: krzysztof73 » 08 maja 2009, 21:57

Z mojego doświadczenia ci powiem wyglądam jak jeden wielki księżyc,ręce i nogi jak banie.
Oddawanie moczu szczególnie po południu praktycznie co 10-15 minut.
Nerki w porządku,wniosek lekarza taki mój urok przy sterydach,przypomnę obecna dawka 30mg encortonu.
Na serce biorę Aspargin i Kalipoz(potas)bardzo dobre, serce uspokoiło się ,skurcze odpuściły.
Co organizm to inna reakcja na sterydy."Wynormalnieję" po leczeniu .
Także sama widzisz,że ciężko przewidzieć co i jak będzie dalej,jak będziesz wyglądała później.
Leczenie ile trwa trudno odpowiedzieć ,znam przypadek kobiety ,która encorton bierze już parę lat wprawdzie tylko 2mg,ale bierze bo po odstawieniu miała nawroty choroby.
Trzymaj się,życzę zdrówka!!! :lol:
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
krzysztof73
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 467
Rejestracja: 07 marca 2009, 23:02
Lokalizacja: Szczecin


Postautor: typisb » 08 maja 2009, 22:34

długo brałem sterydy, o wiele za długo
Na pewno wszystko wróci do normy po zakończeniu sterydoterapii.

nie zawsze :-(
typisb
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 519
Rejestracja: 22 lutego 2009, 21:09
Lokalizacja: katar


Postautor: Robert » 09 maja 2009, 07:35

nie zawsze :-(

Tobie się nie udało, może za długo brałeś, nie wiem, pewnie dużo zależy od konkretnego organizmu.
Taki temat był już na forum i różne osoby pisały, że księżycowa twarz to zjawisko przejściowe.
Ja skończyłem w tamtym roku i dziś moja twarz jest, w/g mojej żony, za chuda. Ponoć lepiej wyglądałem pod koniec sterydoterapii.

@ Belka
Może u Ciebie potrzebna jest zmiana sterydu?
Możesz zajrzeć w ten link: ---> TOCZEŃ.PL--->KLIK
Osoby chore na toczeń mają duże doświadczenie, jeżeli chodzi o sterydy, bo biorą je latami. Poza tym mają świetne forum i polecam je każdemu kto chce poszerzyć swoją sterydową wiedzę. Temat jest u nich mocno wałkowany, można znaleźć dużo praktycznych porad, i zdaje się, na ich forum piszą nie tylko amatorzy.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Następna


Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron