Strona 1 z 2

Czerwony burak leczy

Post: 08 sierpnia 2009, 08:21
autor: Robert
Czerwony burak leczy

Lepiej pić sok z buraka niż ćwiczyć?
WYSTARCZY PÓŁ LITRA PRZEZ 6 DNI
Sok z buraków poprawia wytrzymałość
Naukowcy są zdumieni właściwościami soku z buraka. Jego picie znacznie poprawia wytrzymałość – pojeni sokiem mogli ćwiczyć aż o 16 procent wydajniej. Dlaczego tak się dzieje – naukowcy nie są jeszcze pewni.

Nad właściwościami soku z buraka pochylili się naukowcy z Exeter w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że azotany zawarte w wyciągu z buraka redukują zużycie tlenu – przez co ćwiczenia fizyczne stają się mniej męczące. Według naukowców – picie soków z buraka, daje lepsze efekty niż długotrwały trening.

Pół litra soku przez 6 dni

Naukowcy zbadali 8 mężczyzn w wieku 19-38 lat. Przez 6 dni podawali im pół litra soku z buraka. Codziennie przeprowadzali im także serię testów, sprawdzali m.in. ich wydajność na rowerku do ćwiczeń.

Tej samej grupie przez następnych 6 dni podawano inny sok. Okazało się, że spożycie soku z buraka powodowało, że byli w stanie jechać na rowerku średnio o 92 sekundy dłużej niż zwykle.

Oprócz tego, picie soku z buraka obniżało też u badanych cieśninie krwi.

Pomogą azotany

Szef grupy badawczej Andy Jones stwierdził, że wyniki badań go zaskoczyły. Naukowcy podejrzewają, że za taki efekt prawdopodobine odpowiadają azotany zawarte w soku, redukują one ilość tlenu pobieranego podczas ćwiczeń.

Studium na temat buraczanego soku jest zamieszczone w magazynie Journal of Applied Physiology. Naukowcy zaznaczają, że wyniki ich badań będą przydatne nie tylko dla sportowców - mogą pomóc pacjentom z chorobami krążenia, układu oddechowego i złą przemianą materii.

--->Zobacz pełny artykuł, przepisy czytelników, opinie itd.

Post: 08 sierpnia 2009, 14:41
autor: Haniula1010
Pamiętam, w czasach prehistorycznych, gdy chodziłam do podstawówki i gdy nie było jeszcze suplementów diet- pani wychowawczyni wręcz nam kazała pić sok z buraków. Kiedyś utarłam sobie bodajże 8 dorodnych sztuk, wycisnęłam z nich sok i....ten sok wylałam. Jakoś nie mógł mi przejść przez gardło :wink: . Od tamtej pory gdy ktoś wspomina mi o soku z buraków- dziwnie się czuję, chociaż i barszcz i buraczki zasmażane i ćwikłę- lubię jak najbardziej. Ale może faktycznie- warto by było jeszcze raz spróbować...

Post: 09 sierpnia 2009, 09:09
autor: Robert
Haniu, zobacz wypowiedzi ludzi pod artykułem w linku który podałem, są tam jakieś przepisy, sam artykuł też dużo mówi, choć przyznam, że wkleiłem pierwszy lepszy, po tym jak usłyszałem w radiu, że picie soku z buraków poprawia kondycję i wydolność oddechową już po tygodniowej kuracji. Pierwsze co mi do głowy przyszło, to nasze zadyszane duszyczki, może ta dieta im pomoże.
Sam też chcę spróbować, choć chyba nie czuję się źle, skoro wbiegam na 3 piętro i specjalnie się nie męczę.

Post: 11 sierpnia 2009, 08:28
autor: Gemini
Ciekawe, ja zawsze lubiłam buraki ........ Organizm sam, jak zwykle, coś tam sobie życzy dobrego dla siebie. Kupiłam warzywo, trochę jeszcze poczytałam innych artykułów, są podobne.

To znalazłam w komentarzach do jednego z artykułów, pisze go lekarz, wydaje się ważne

" lek.
2009-08-07 13:01:58
Bardzo ważna informacja - soku z buraka nie można pić zaraz po wyciśnięciu - mogą wystąpić bóle głowy i nudności. Sok trzeba odstawić na ok. 2 godziny do lodówki. To wyjątek, inne soki owocowo-warzywne nalezy pić zaraz po przyrządzeniu.

Będzie teraz tydzień "buraka" ...nie ma Leppera trza czymś braki zastąpić :)

Post: 25 czerwca 2010, 04:27
autor: Barbara
Usmiech ,,,
ja kupilam buraczki .
w aptece sa Buraczki czerwone w tabletkach -Powaznie od jakiegos czasu biore ,,, :-P
wiem ze traci lenistwem ale takie zycie ,,potem wiecej napisze ,,,
Tablety dosc duze i naprawde pachna Buraczkami :wink:
ale da sie je polknac :wink:

ale nie sa tanie skubaniutkie ,,lenistwo jednak kosztuje :P
milego dnia basia

Post: 25 czerwca 2010, 18:38
autor: Robert
...a kg buraków złotówkę...

Post: 25 czerwca 2010, 20:52
autor: Barbara
Usmiech :) czyli nie jestem oszczedna :( ,,,
Na zdrowie ,,, :) Basia
dalam plame ,buraczana ,,ale juz sie poprawie :wink:

Dodane po 18 minutach:

:)

Powaznie uwazam ze natura potrafi nas uzdrawiac ,,,i zachecam do spozywania warzyw ,,
znalazlam nawet przepis i informacje od znajomego R...-mam nadzieje ze sie nie obrazi ,,
wiec wkleie ,, :wink:

Sok zalecany szczególnie reumatykom w celu odwodnienia opuchniętych stawów,pobudza również apetyt i reguluje przemianę materii

Sok chrzanowo - buraczany.
Przyjmować należy 3-4x dziennie 1/2 łyżki soku chrzanowego z 2 łyżkami soku z czerwonych buraków w 1/2 szklanki wody,pic w celach profilaktycznych-2x dziennie.
:wink:
Burak zwyczajny.

Zastosowanie.
W korzeniu buraka występują liczne składniki niezbędne dla organizmu człowieka. N przykład kobalt jest wykorzystywany przez mikroflorę jelitową do syntezy Wit. B12. Substancje pektynowe hamują procesy gnilne w jelitach, po za tym biorą udział w procesie wytwarzania w organizmie glikogenu.

Burak jest obecnie wykorzystywany jako podstawowy surowiec do otrzymywania witamin i innych związków. Zalecany jest szczególnie w postaci sałatek i barszczu przy otyłości, nadciśnieniu, zaparciach, schorzeniach wątroby i nerek.

W medycynie ludowej od dawna stosuje się sok z buraków jako środek do leczenia nadciśnienia [sok miesza się z miodem w stosunku 1:1] z dobrym skutkiem.

Wywar z buraków stosuje się przy schorzeniach jelit występujących jednocześnie z zaparciami. Przy uporczywych zaparciach odwar używany jest do lewatyw [terapia Gersona].

Sok ze świeżo ugotowanych buraków stosuje się do leczenia kataru-2-3 kropli soku 3x dziennie.

Można też robić okłady ze świeżej miazgi buraka na otwarte rany szczególnie owrzodzenia podudzi.

Kiszone buraki uważane są za doskonały środek przeciwszkorbutowy.

Leki z buraka.
Burak kapsułki.
Zwiększa odporność organizmu, wzmaga powstawanie czerwonych ciałek krwi, wzmacnia organizm. polecany jako uzupełnienie diety dla osób z niedokrwistością np. po przebytej kuracji przeciwnowotworowej i u osób starszych.

Stosuje się jako uzupełnienie diety w betacyjany, aminokwasy, cukry, kwasy organiczne.
Na zdrowie :wink:

Post: 26 czerwca 2010, 11:57
autor: typisb
ja piłem przez 1 miesiąc,
kilka buraków na sokowirówkę, faktycznie muszą odstać, wtedy łatwo zebrać z góry "szumy", i aby nie obciążyć żołądka, dolewam wody.
Pół szklanki rano i wieczorem.

Z moich obserwacji: poprawia wyniki krwi (u mnie i żony), również poprawia wypróżnianie.

Teraz czekam na młode. (U nas 4,50 za kg - cena na dziś)

Post: 12 sierpnia 2010, 11:43
autor: Pollo
Buraki aktualnie to podstawa mojej diety, głównie na surowo (tarte same lub z selerem), a także gotowane. Próbowałem też pić sok (po waszych sugestiach) i stwierdzam, że jest bardzo smaczny - niestety zajechałem sokownik i muszę sprawić nowy, bo nie mam na czym robić soku z marchewki :)

O dziwo, piłem sok od razu po sporządzeniu - bez czekania aż się odstanie - polecam :)

Kiszone buraki uważane są za doskonały środek przeciwszkorbutowy.

Tez lubię, jednak słyszałem, że przy sterydach nie zaleca się zakwaszania organizmu (zastanawiam się czy odstawić też kapustę kiszoną), nie wiem jednak dlaczego, co to powoduje?

Post: 12 sierpnia 2010, 12:11
autor: typisb
zastanawiam się czy odstawić też kapustę kiszoną


wzdęcia i gazy

Post: 13 sierpnia 2010, 12:28
autor: Pollo
o dziwo ja nie mam z tym problemów, ani wzdęć ani gazów, może to dzięki temu że spożywam ją na surowo i bez tłuszczu :roll:

Mam jeszcze jedną propozycję na czerwone buraki, wczoraj spróbowałem i smakuje pszednio:
zakwas buraczany pół na pół z kefirem, polecam!

zakisiłem 3 kilogramy buraków z czosnkiem i marchewką i popijam co dzień po szklance, wczoraj spróbowałem odmiany i był to strzał w dziesiątkę, smakuje jak chłodnik i orzeźwia :)

Post: 13 sierpnia 2010, 21:10
autor: Tigerek
Można przepis na te kiszone buraki :?:

Post: 13 sierpnia 2010, 22:47
autor: typisb
cyt. z górnego linku
Drogie Panie i Panowie.Do zakwasu z buraków konieczny jest chleb razowy, najlepiej jak kromki lub skórki są podpieczone w piekarniku doda mu specyficznego smaku.

W glinianym wyparzonym garnku układamy buraki wyszorowane nie obrane ,pocięte,następnie dodajemy zmiażdżona całą (z łupinami)główkę czosnku,liść laurowy,ziele angielskie, majeranek, ciut kminku,cukier,sól do smaku i zalewamy wodą mineralną,ja zalewam wodą ze źródełka bo woda jest bardzo ważna.

Bardzo ważne aby nie przekisić ,w lato góra 5 dni.Przecedzić, rozlać do słoików i delikatnie zapasteryzować, jednak najsmaczniejszy jest surowy ale może i nieżle popędzić he,he.Jest rewelacyjny do wigilijnego barszczu (mój hit rodzinny nikt u nas nie wie jak uzyskać ten smak), pamiętajcie tylko aby nie zagotować zupy po wlaniu zakwasu,bo jak zagotujecie to straci smak i kolor. Na koniec podzielę się z Wami moim tajnym fortelem. Dodajcie zakwasu do chłodnika zamiast botwinki a oszaleją wasze kubki smakowe. SMAKÓWA

Post: 14 sierpnia 2010, 11:27
autor: Mała
no a co maja zrobic ci ( np ja) co maja cukrzyce i nie moga jesc burakow :(

Post: 15 sierpnia 2010, 13:44
autor: Pollo
Tigerek pisze:Można przepis na te kiszone buraki :?:

Mój przepis:

około 3kg buraków, 2 marchewki, jedna pietruszka, główka czosnku (wszystko pocięte w plasterki) do gliniaka, zalewam do pełna przegotowaną wodą z dwiema łyżeczkami soli - odtawić na kilka dni i gotowe, nadaje się do picia na surowo jak i do sporządzenia baszczyku na gorąco :wink: