podjecie pracy

Sarko a aktywność zawodowa

podjecie pracy

Postautor: pati1126 » 11 listopada 2007, 14:21

Witam wszystkich!
Chciałabym się zapytac jak to jest z podjeciem pracy przez osobe chora na sarko ,poniewaz podstawowym badaniem do ksiązeczki zdrowia jest przeswietlenie płuc ,a poza tym w umowie o prace tez należy wpisac czy nie jest sie na cos chorym ,broń boze ja nie mam zamiaru zataic przed pracodawcą ,ze jestem chora ale postanowiłam pójśc do pracy ,ponieważ w razie czego nie przysługuja mi zadne swiadczenia .Jestem w trakcie leczenia ,odzyskałam siły więc moze to najlebszy moment ,zeby zacząc jakąś pracę tylko nie bardzo wiem co mogę a czego nie moge robic ,czy potrzebne mi jest zaswiadczenie od lekarza prowadzącego do urzędu pracy?Mieszkam w Belgii ale tu wszystko wyglada tak samo ,zapisałam sie do Urzedu pracy ,czekam na kurs po którym bedę mogła znależc pracę ,tylko nie bardzo wiem jaką .Napiszcie jak to wyglada w Polsce bo nie wiem co ze soba począc ,pozdrawiam wszystkich
pati1126
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 29
Rejestracja: 01 listopada 2007, 15:37


Postautor: Robert » 11 listopada 2007, 20:05

Nie wiem jak jest w Belgii, ale w Polsce potencjalny pracodawca kierując na badanie lekarskie, podaje informację o rodzaju wykonywanej pracy, warunkach szkodliwych itd. Lekarz stwierdza czy ktoś może wykonywać daną pracę czy nie. W zaświadczeniu nie ma żadnej informacji na temat chorób pacjenta. To są informacje poufne lekarz - pacjent.

W państwowej firmie, gdzie pracowałem kilkanaście lat, co 2 lata miałem obowiązkowe badania kontrolne, w tym prześwietlenie, badanie wzroku, słuchu, krew, mocz, cukier, neurolog itd. plus badanie psychologiczne.
Wszystkie te badania miałem wpisywane do jednej dużej karty, z którą szedłem do lekarza ogólnego. Ten badał jeszcze od siebie i na koniec wystawiał papier, w którym miał do wyboru:
- zdolny do pracy na stanowisku.......
- zdolny do pracy na stanowisku z ograniczeniami (podać jakimi).......
- niezdolny do pracy na stanowisku.......

Żadnej informacji o przebytych chorobach.

Nie słyszałem też, żeby w umowie o pracę taka informacja była wymagana. Wydaje mi się, że to narusza jakieś przepisy o dyskryminacji.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Irena » 11 listopada 2007, 20:32

Pati w moim przypadku jest podobnie jak pisze Robert. Cały czas pracuję w państwowej firmie i co dwa lata wysyłają mnie na badania kontrolne. Ostatnio byłam w kwietniu tego roku. Pracodawca pisze na skierowaniu jakiego typu pracę wykonujesz czy będziesz wykonywać i lekarz decyduje czy możesz pracować. W moim przypadku, ponieważ miałam zmiany w płucach chciał tylko wiedzieć czy aktualnie przymuję leki na sarko i gdzie jestem leczona. Ponieważ pracuję umysłowo w biurze to nie widział przeciwskazań do pracy na tym stanowisku. Pozdrawiam Irena.
Awatar użytkownika
Irena
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 482
Rejestracja: 16 października 2007, 18:37
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.


Postautor: agga » 11 listopada 2007, 20:53

Witaj.
Ja też pracuję w biurze, tydzień temu wróciłam do pracy po 6-cio miesięcznej przerwie. Lekarka w medycynie pracy oparła się głównie na zaświadczeniu od mojej prowadzącej pulmonolożki, która napisała, ze obecnie nie widzi przeciwwskazań do podjęcia pracy na takim to a takim stanowisku. Dostałam zdolność na rok, choć przed chorobą dostawałam na 3 lata. Na takim zaświadczeniu o zdolności do podjęcia pracy nie ma żadnej informacji na co się choruje.
Pzdr.
Ależ ze mnie Coś Strasznego! Trochę tego, ciut owego ; troszkę siakie, ciut owakie, nieco inne całkiem takie. Nie za duże, nie za małe, Coś Strasznego Doskonałe!!!
agga
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 691
Rejestracja: 13 czerwca 2007, 21:07
Lokalizacja: Podlasie


Postautor: pati1126 » 13 listopada 2007, 10:52

Dzięki śliczne za dobre rady ,rzecz w ty ,że z zawodu jestem geodetą ale nigdy nie pracowałam ani w swoim zawodzie ani w żadnym innym ,żeby nie pracowac fizycznie zapisałam się na kurs tylko muszę wybrac co chciałabym robic .Z tego co piszecie to kazdy z Was ma raczej umysłowa prace ,nie wymagajaca wysiłku fizycznego .Na razie czuje się dobrze jestem na lekach ,wiec siły mam co niemiara ,boje sie tylko ,ze moga przyjśc takie dni jakie miałam przed leczeniem ,czyli z trudem wpełzałam ,prawie na czworaka na pierwsze pietro . Mam nadzieje ,ze do czegos sie jeszcze nadaję ,na pierwszy rzut oka nie widac ,ze się troche popsułam, dzięki jeszcze raz, buziaki
pati1126
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 29
Rejestracja: 01 listopada 2007, 15:37


Postautor: Mary » 20 listopada 2007, 18:29

Dokładnie tak jak wspomniano wyżej nie wolno lekarzom ujawniać szczegółów związanych z taką, czy inną chorobą z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych. Tu mamy doczynienia ze szczególnie wrażliwymi danymi, bo dotyczącymi zdrowia. Myślę, że Belgia wcześniej niż Polska stosuje się do tej ustawy, a jest to zgodne (jak nie wymóg) z prawem unijnym. Obecnie nawet na L-4 nie wolno wpisać numeru choroby :)

Co do charakteru pracy, to moja pulmunolog twierdzi - byle nie za nadto wyczerpująca i stresująca. Co do wszelkiej aktywności fizycznej, to prosiła, żeby stopniowo, nie forsować, ale systematycznie wracać do normalności sprzed choroby. Oczywiście o ile stopień zaawansowania choroby na to pozwala. :)

Powodzenia, pozdrawiam
Marysia
"...rzeczy trudne to te, które robi się dziś, a niemożliwe to te, które zrobi się jutro"
Awatar użytkownika
Mary
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 585
Rejestracja: 17 października 2006, 20:52
Lokalizacja: Warszawa


Postautor: gosieq87 » 28 marca 2008, 16:50

mam do Was takie male pytanko... mam nadzieje ze Wy sie orietujecie bo w sumie nie wiem czy mam sie fatygowac na rozmowe z pulmonologiem...
chcialabym pojsc na nowe studia: fizjoterapia. moj lekarz rodzinny stwierdzil ze przy sarko moge miec male szanse na dostanie zaswiadczenia o podjeciu nauki na tym kierunku ze wzgledu na istniejace tam zagrozenia typu pole magnetyczne urzadzen i ze najwiecej do gadania ma pulmonolog...
powiedzcie czy sarko przeszkadza w wykonywaniu zawodu fizjoterapeuty?
... życie nie jest tym, co dostajemy, lecz tym, czego nie powinniśmy oddawać...
Awatar użytkownika
gosieq87
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 59
Rejestracja: 05 kwietnia 2007, 15:19
Lokalizacja: szczecin


Postautor: arty » 29 marca 2008, 01:02

Witaj, :)
z moich doswiadczen (jako pacjenta) wynika, ze jest wiele przeciwskazan do stosowania niektorych terapii i zabiegow.
Ale jezeli jestes podmiotem a nie przedmiotem zabiegow - to moze nie byc zadnych problemow! :) :)
pozdrawiam Joanna arty :) :) :)
arty
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 482
Rejestracja: 11 października 2007, 20:17
Lokalizacja: Kraków


sarko a operator cnc

Postautor: van » 26 lipca 2009, 17:36

Witam. Chciałem zapytać czy są jakieś przeciwskazania do pracy jako operator cnc za granicą ?.Sarko I stopien , bez sterydów.
van
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 lipca 2009, 17:11


Postautor: Robert » 26 lipca 2009, 21:44

Z reguły trzeba unikać pracy w warunkach szkodliwych dla dróg oddechowych, w pyle, kurzu, szkodliwych oparach itd, ze względu na często występujące zmiany w płucach (70-90% chorych). Ciebie może to nie dotyczyć, jednak lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza jeśli jesteś na początku "przygody" z sarkoidozą.
Dużo zależy od obrazu choroby, szkoda, że nie zapytałeś lekarza, ale sądząc po braku leczenia, przy I stopniu, nie powinieneś się martwić, wystarczy zwykła ostrożność i rozsądek.
Większość z nas pracuje mając II,III a nawet IV stopień, a operator cnc to chyba nie jest jakaś brudna robota?
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: typisb » 26 lipca 2009, 22:55

Ja pracowałem przy lutowaniu - nigdy nie dostałem zgody na powrót od lekarza. Pozostało przebranżowienie :-)
typisb
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 519
Rejestracja: 22 lutego 2009, 21:09
Lokalizacja: katar


Postautor: Marek » 02 października 2009, 15:56

...
Marek, Sarkoidoza zdiagnozowana w styczniu 2006
Awatar użytkownika
Marek
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 3
Rejestracja: 17 października 2006, 09:59


Postautor: Basia sk8 » 02 października 2009, 16:25

WITAJCIE :-) :-) :-) :-)
Właśnie straciłem prace :( Ale już intensywnie szukam nowej :D :D
W poprzedniej pracy pracowałem jako kierowca w piekarni ale likwidacja zakładu :evil: 13 lat pracy
Teraz szukam podobnej pracy ponieważ mam kat.B.C a wogóle to bardzo lubie dużo jezdzić :lol: ale już nie w piekarni :P
Lubie także prace typowo fizyczną pomyśliciee waaaaariaaattt ale już taki jestem.
Chciałem zapytać czy to dobry kierunek pracy jaką chce podjąć bo niekiedy w firmach jezdzi się długie trasy
Raczej nawet jak powiecie że to zły kierunek to i tak was nie posłucham bo uwielbiam taką prace ale może jest tu jakiś zawodowy kierowca który może coś doradzi.
Lubie sobie również poćwiczyć z ciężarami (4 dni w tyg)
oczywiście nie przeciążam się tak jak przed chorobą lecz tylko dla utrzymania formy nigdy nie brałem sterydów i nigdy nie chciał bym
mam sarko 2-go stopnia bez objawów
Czy takie ćwiczenia szkodzą mi bardziej
Powiem tylko że bez ćwiczeń czułbym się gorzej ponieważ to lubie
POZDRAWIAM WSZYSTKICH :salut: :salut:

Dodane po 3 minutach:

A może na forum jest mój przyszły pracodawca [smilie=hi ya!.gif] [smilie=peek a boo!.gif]
Basia sk8
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 18
Rejestracja: 13 lutego 2009, 16:17


Postautor: Robert » 02 października 2009, 19:14

Rób to co lubisz i nie zawracaj sobie głowy chorobą.
Będziesz się martwił jak dostaniesz sterydy. Przy nich pojawiają się problemy z koncentracją, czasem ze wzrokiem, kości się osłabiają.
Póki co ich nie bierzesz więc nie ma powodu do rozmyślań.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: typisb » 02 października 2009, 20:31

Zazdroszczę witalności i energi, dopóki siły starczy:) Ja nie ukrywam, wraz ze sterydami siły i chęci mi opadały, waga i ból stawów przybierał teraz tylko siedzę przy kompie.
typisb
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 519
Rejestracja: 22 lutego 2009, 21:09
Lokalizacja: katar


Następna


Wróć do Praca

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron