Tomografia Komputerowa,

Opis i rodzaje badań

Tomografia Komputerowa,

Postautor: Barbara » 29 marca 2008, 16:19

:) Hej witam chciałam sie zapytać was o to jak oceniacie TK.
Ponieważ mam uczulenie na kontrast wiec jestem zmuszona podać sie tomografi bez kontrastu i tutaj pojawily sie wątpliwośći czy wogóle bedzie coś widać !l
chciałam sie dowiedziec ,jakie mieliście tomografie ,Bo ja własciwie miałam tylko jedną z podwójnym kontrastem .
Czy na takim TK bez kontrastu ,tez widać zmiany ----bo lekarze sie zastanawiali ????
Pozdrawiam Basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: agga » 29 marca 2008, 19:46

Jak mi robią TK, to zawsze najpierw bez kontrastu, a potem z kontrastem. Więc robienie bez też ma chyba jakiś sens. Na szczęście żadnego uczulenia nie mam i dobrze to znoszę.
Pzdr. :)
Ależ ze mnie Coś Strasznego! Trochę tego, ciut owego ; troszkę siakie, ciut owakie, nieco inne całkiem takie. Nie za duże, nie za małe, Coś Strasznego Doskonałe!!!
agga
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 691
Rejestracja: 13 czerwca 2007, 21:07
Lokalizacja: Podlasie


Postautor: Anuta » 29 marca 2008, 21:32

Podczas pierwszego pobytu w szpitalu, którego celem była diagnostyka, miałam tomograf z kontrastem. Za drugim razem, gdy przechodziłam badania kontrolne, miałam bez kontrastu.
Jeszcze nigdy tak nie było, żeby to jakoś nie było
Anuta
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 279
Rejestracja: 14 lutego 2007, 17:37
Lokalizacja: łódzkie


Postautor: krzysztof73 » 09 marca 2009, 22:13

Robili mi TK już trzy razy i nie było tak źle,nieprzyjemnie jest gdy podają kontrast uderzenie ciepła.To wszystko w ciągu jednego roku do tego chyba osiem, a może dziewięć RTG, trzy USG serca,śledziony.
Awatar użytkownika
krzysztof73
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 467
Rejestracja: 07 marca 2009, 23:02
Lokalizacja: Szczecin


Postautor: typisb » 10 marca 2009, 19:22

Ja miałem bez i wspominam o wiele przyjemniej niż np. taką bronchoskopię :?
typisb
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 519
Rejestracja: 22 lutego 2009, 21:09
Lokalizacja: katar


Postautor: AMELIA » 12 marca 2009, 09:49

Basiu ja miałam dwie tomografie bez kontrastu ze względu na tarczycę i raczej wszystko doskonale widac bo pierwsza wykazała zmiany sarkoidalne a druga, że sie cofają więć jest ok :)
AMELIA
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1039
Rejestracja: 23 marca 2008, 16:53
Lokalizacja: Chorzów


Postautor: BasiaB » 24 kwietnia 2009, 19:55

czy możecie napisac dokladniej jak wyglada to badanie?
ide w czwartek pierwszy raz i troche jestem spanikowana...
skad wiecie czy macie uczulenie na kontrast? robia jakies testy wczesniej?
czy po tym badaniu zostaje sie w szpitalu ? jesli nie to czy bede sie czuc normalnie czy lipej nic juz nie planowac na ten dzien?
Pozdrawiam Basia
BasiaB
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 15
Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 19:19


Postautor: Barbara » 24 kwietnia 2009, 20:16

Hej witaj Basiu , :) ,nie masz co panikowac ,to bezpieczne badanie :-P
,Poczytaj posty ,,to ja pisłam o uczuleniu ale nie bierz tego do siebie ,,trzeba mnie wyjatkowego Pecha :P ,,,hahhaha tak jak ja zeby zaliczyc to uczulenie !!!

Pozatym przed podaniem kontrastu bedziesz miala próbe i jakis czas bedziesz czekała ---czy sie nic nie dzieje ,,,
Jezeli bys sie zle czula lub bolala cie dłon ,,,odrazu zgłos to ,,,Ale naprawde takie uczulenia sa rzadkie ,, :lol: :wink:

Moje odczucia nie były pozytywne ale napewno napisza inni ,,malo kto narzeka na to badanie ,,Trzeba troszke polezec i wziasc dokumentacje ,,
Wiesz ja bym radziła zebys jak jestes zestresowana i to twoja pierwsza TK -zrobiła sobie wolne i na spokojnie doszła do siebie ,jednak emocje daja za pierwszym razem o sobie znac ,,,Trzymaj sie ,,ja dzis tez sie zapisałam na TK ,,bede miałą w czerwcu ,,
Pozdrawiam i napisz o sobie w naszych Historiach ...Basia .usmiech dla ciebie ,Trzymaj sie .Bedzie OK

Dodane po 2 minutach:

ps ,,nie zostaje sie w szpitalu ,,,po badaniu mozna isc do domku i wszystko jest OK ,,,
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Robert » 24 kwietnia 2009, 21:10

Basiu, nie ma powodu do obaw. Badanie trwa kilka minut, a przed, to różnie jest. Na Grabiszyńskiej we Wrocławiu wypełnia się tylko ankietę, nie ma żadnego testu, a przynajmniej ja nie miałem.
Samo badanie przypomina robienie zdjęcia rtg, tylko na leżąco. Wdech, seria zdjęć, wydech, i tak ze trzy razy, w tym czasie ławeczka na której leżysz jeździ w te i we w te przez tunel, na pewno widziałaś w TV.
Przy pierwszym wdechu, w żyłę wpuszczany jest środek kontrastowy i wtedy można mieć różne doznania. Uczucie gorąca, metaliczny posmak w ustach, czasem mdłości. Z tego ostatniego powodu trzeba być na czczo.
Po badaniu można robić co się chce, nie ma żadnych dolegliwości ani przeciwwskazań.
W przypadku wystąpienia uczulenia trzeba czym prędzej odwiedzić pogotowie, bądź szpital.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Haniula1010 » 24 kwietnia 2009, 23:59

Hej Basiu :)
U nas w Lublinie po badaniu tomograficznym na wszelki wypadek każą jeszcze posiedzieć w poczekalni z pół godziny, że jakby co to żeby być pod ręką. Ale uczulenia naprawdę rzadko się zdarzają. Tu na forum- tylko Basia się przyznała do komplikacji i na początku Tilien. Ważne żeby przed badaniem być na czczo- i wszystko będzie dobrze.
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Postautor: BasiaB » 25 kwietnia 2009, 12:41

dziekuje wszystkim za odpowiedzi jestem teraz troche spokojniejsza, swoja historie opisze ale za jakis czas musze sie nia jeszcze troche oswoic bo narazie ciezko mi o tym mowic i pisac
BasiaB
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 15
Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 19:19


Postautor: BasiaB » 30 kwietnia 2009, 14:43

przeżyłam tomografie :)
nie było wcale źle :)
szkoda tylko, że opisów nie wydaja odrazu...
BasiaB
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 15
Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 19:19


Postautor: krzysztof73 » 30 kwietnia 2009, 21:01

No to musisz poczekać do poniedziałku,to tylko trzy dni szybko zlecą.
Myśl pozytywnie,a opisem się nie przejmuj,czasami wygląda strasznie,a później okazuje się ,że nie jest tak źle. :lol:
Pozdrawiam! :lol:
Awatar użytkownika
krzysztof73
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 467
Rejestracja: 07 marca 2009, 23:02
Lokalizacja: Szczecin


Postautor: BasiaB » 01 maja 2009, 10:56

niestety muszę czekać AŻ do wtorku, no ale cale szczęście że mamy długi weekend to się nad jeziorkiem trochę zrelaksuje i szybko zleci.
pozdrawiam wszystkich i życzę udanego weekendu :)
BasiaB
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 15
Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 19:19


Postautor: Haniula1010 » 01 maja 2009, 18:20

Trzymaj się Basiu. Zazdroszczę Ci tego jeziorka. U nas jest nie najczyściejszy i mały zalew. Oczywiście zawsze to lepiej niż nic- ale brakuje mi przestrzeni... Pozdrawiam Cię, a do wtorku nad jeziorkiem czas szybko zleci - zobaczysz ;) :lol:
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Następna


Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron