Jak minął dzień

czyli luźne rozmowy przy kawie

Re: Jak minął dzień

Postautor: Barbara » 14 stycznia 2018, 12:12

:) Fotka moja ,,,niedawno zrobiona -księżyc wtedy nie dał mi spać
a nawet nie było pełni :lol:
wygląda na to że go coś ,,podgryzało,, ;)
drobniutki śnieżek pada ,,, a ja przez okno patrze na sikorki ;)
a to Batman -czatuje jak wskoczyc mi na kolana :lol: Obrazek
to może jeszcze sikoreczkę wkleię ;)
Obrazek
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Jak minął dzień

Postautor: Anka A. » 14 stycznia 2018, 16:12

Cudnie... ❤❤❤
Anka A. :) fb: Anna Antczak
Awatar użytkownika
Anka A.
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 81
Rejestracja: 21 grudnia 2017, 20:37


Re: Jak minął dzień

Postautor: Gemini » 14 stycznia 2018, 17:40

Kiciuś :) bardzo lubię patrzeć na sikorki jak jedzą :) takie pączuszki :) miłe fotki :)
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Gemini
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1633
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: PL


Re: Jak minął dzień

Postautor: Barbara » 14 stycznia 2018, 18:55

:) Dzięki dziewczyny ,,niestety jutro trzeba wrócić do pracy niee
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Jak minął dzień

Postautor: Gemini » 14 stycznia 2018, 23:13

:) na koniec dnia przypomniało mi się o herbatce, którą popijamy teraz, a jest to herbata zimowa :snieg: Może pijecie już taką, jeżeli nie to mój przepis. Do dzbanka ok. 1 l. z zaparzoną dość mocną herbatą wrzucić kilka plasterków imbiru, grubszy plasterek cytryny, lub 2 cieńsze, 2 - 3 goździki, duża łyżka miodu, odrobina soku malinowego. Lekko zamieszać, spróbować, jeżeli mało słodka dodać ciutkę miodu lub soku, wg uznania. Pychotka. Smacznego :tancze:
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Gemini
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1633
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: PL


Re: Jak minął dzień

Postautor: Jurek » 15 stycznia 2018, 11:18

Fajne, miłe fotki :-)
Herbata z imbirem powinna spodobać się Haniuli,
bo o ile dobrze pamiętam ona lubi imbir.
Ja chciałem ale jakoś jeszcze nie mogę go wdrożyć :wink:

Od jakiegoś czasu, zastanawiam się w jaki sposób napisać o moich spostrzeżeniach
na temat pokrewny introwertyzmowi i spektrum autyzmu.
Od razu mówię nie znam się na tym, więc po co o tym chcę pisać?
Z tym jest podobnie jak z ekonomią to, że się na niej nie znam nie znaczy,
że nas nie dotyczy, najczęściej pośrednio.
Nie jestem w spektrum, ale dosyć dużo słucham na ten temat,
dostaje linki. Nie byłbym sobą gdybym nie spojrzał wstecz.
Zauważyłem, że spotykałem osoby,
które czasem inaczej się zachowały niż tak zwana większość.
Zastanawianie się nad zachowaniem się człowieka (w tym i swoim)
dlaczego ktoś tak się zachował? Takie pytania się pojawiają, kiedyś szukałem odpowiedzi w książkach,
później w filmach, ale chyba najlepiej posłuchać drugiej osoby.
dlatego polecam wypowiedź, tutaj jest link:
http://www.radiokrakow.pl/audycje/wiecz ... m-autyzmu/
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Re: Jak minął dzień

Postautor: Anka A. » 15 stycznia 2018, 22:02

Uwielbiam czerwoną herbatę z cytryną, imbirem, cynamonem i goździkami... mniam;)

Jurku, jako świeżutki logopeda jestem szczerze spragniona wiedzy - jej ilość przekazana na studiach stanowczo mi nie wystarcza;), dlatego z wielką chęcią obejrzę nadesłany filmik, choć bardziej, jako logopedę, interesują mnie zaburzenia afatyczne, emisja głosu, zaburzenia artykulacji i jeszcze kilka innych tematów:D Zawsze jednak fascynowała mnie taka "inna" logika osób z autyzmem, całkowicie inne postrzeganie tego, co wokół... ale wiesz, jak jest-ponoć na świecie nie ma ludzi zdrowych psychicznie, są tylko niezdiagnozowani, każdy ma swojego bzika ;) ;) ;) :lol:
Anka A. :) fb: Anna Antczak
Awatar użytkownika
Anka A.
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 81
Rejestracja: 21 grudnia 2017, 20:37


Re: Jak minął dzień

Postautor: Robert » 15 stycznia 2018, 23:15

Sprawdziłem co tam piszą o introwertykach i wychodzi na to że jestem nim w połowie. Trochę mi schodzi zanim się na kogoś otworzę, nie działają na mnie pochwały, nie lubię pracować zespołowo, głównie dlatego że nie lubię się szarpać z powiedzmy ludźmi mniej mądrymi, a taki zawsze się w grupie trafi. Z drugiej strony nie cierpię ciszy i lubię spędzać czas w towarzystwie, pod warunkiem że je akceptuję i mnie nie zagłusza.

Mój wnuczek ma kilka cech, przez które podejrzewaliśmy go o autyzm, ale pani psycholog to wykluczyła. Nie mniej jest inny niż typowe dzieci, jest zafascynowany liczbami, potrafi liczyć wszystko co w zasięgu wzroku, syn twierdzi że potrafi policzyć do ponad stu. Ja widziałem jak liczy do dwudziestu kilku, ale bez problemu rozpoznaje liczby dwucyfrowe. Zna też wszystkie litery, choć nie potrafi ich składać w wyrazy. Jak na 3,5 latka to dziwne zainteresowania, tym bardziej że ogólnie jeszcze mało mówi i posługuje się tylko pojedynczymi słowami.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Jak minął dzień

Postautor: Jurek » 16 stycznia 2018, 12:14

Jako logopeda masz sporą wiedzę, a to że chcesz poznawać nowe
problemy/cechy w czym/z czym zmaga się człowiek, to ważne bo
bo jakby na przykładzie samochodu, czasem zawodzi mechanika,
ale to jest skutek a przyczyna to źle działający komputer. ( :wink: )

Pamiętam, jak był test z typów charakterów kilka lat temu na forum
viewtopic.php?f=18&t=515
zawsze coś ciekawego się człowiek dowie, z tym ze jestem bardziej za składaniem całego obrazu z
mniejszych elementów niż zdawaniem się w 100% na jeden czynnik.

Inna logika, mnie się wydaje że logika jest jedna, tylko czasem nie mamy informacji
jakie dla kogoś czynniki są ważne, lub/albo nie wiemy o nich.
Częściej spotykamy się z osobami z zespołem Aspergera, na szybko dr House (nie znalazłem w necie
potwierdzenia), Sheldon Cooper- zauważam pewne cechy,ale nie ma potwierdzenia
(http://www.autyzm-blog.pl/czy-sheldon-c ... aspergera/ )
Sherlok H (to już moja inicjatywa ;-) podobnie jak House
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gregory_House) Nie ma chyba nazwanego, ale ma kilka cech które
trudno pominąć ;-)
Był bardzo ciekawy film o pani z autyzmem, która opracowała rozwiązania w zagrodach dla krów, w
celu zmniejszenia stresu. http://www.filmweb.pl/film/Temple+Grandin-2010-491384

Dla osób standardowych są pewne korzyści z odkryć. Kiedy powstały wycieraczki samochodowe
pracujące jednostajnie, bardzo denerwowały pewnego człowieka, dzięki temu wprowadzono różne
prędkości wycieraczek.

Miałem inaczej napisać, ale po kilku skasowaniach teksu, jest taki wpis. olaboga
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Re: Jak minął dzień

Postautor: Jurek » 16 stycznia 2018, 12:51

Bardzo ciekawy serial o autystycznym nastolatku:
http://www.filmweb.pl/serial/Atypowy-2017-778573
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Re: Jak minął dzień

Postautor: Barbara » 16 stycznia 2018, 18:11

Jurek w temacie jest film nadawany w czwartek wieczorkiem na tvp2...
Good doctor ,,,odcinkowy
polecam mnie się podoba, http://www.filmweb.pl/serial/The+Good+Doctor-2017-790126
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Jak minął dzień

Postautor: Anka A. » 16 stycznia 2018, 23:14

Sporą wiedzę to trochę za dużo powiedziane-studia jedynie uświadomiły mi, jak wiele jeszcze muszę się uczyć, ile jeszcze tak naprawdę nie wiem;) A propos zespołu aspergera, to w najnowszej klasyfikacji chorób znika to pojęcie -https://www.autyzm.edu.pl/index.php/newsletter/nowe-kryteria-diagnostyczne-autyzmu
http://logo-educata.blog.pl/2014/12/29/ ... syfikacji/.

Robercie, jeżeli chodzi o zaburzenia autystyczne, to tu (przynajmniej moim zdaniem) nie chodzi do końca o mowę (wytwarzanie słów itd.), ale o komunikację (łapanie kontaktu z drugą osobą);)... coś w stylu- nie liczy się ilość, ale jakość;) a praktyce wygląda to tak-norma: dziecko świadomie patrzy w oczy w celu komunikacji (nie unika kontaktu wzrokowego, ani nie wpatruje się pusto w twarz drugiego człowieka-jest krążący mit, że dziecko ze spektrum nie patrzy w oczy drugiego człowieka-ono może patrzyć w oczy, ale to będzie błędne wpatrywanie się, a nie kontakt), podobnie z kontaktem fizycznym (są dzieci ze spektrum, które mechanicznie ciągną drugą osobę, żeby wykonała jakąś czynność, traktując ją jak maszynę,a nie osobę), u dzieci ze spektrum mogą wystąpić zaburzenia sensoryczne(np. nadwrażliwość na światło, dźwięki, czy określone materiały), takie dzieci mogą źle znosić ustalony porządek dnia itd. Wiecej napiszę jutro, bo naprawdę padam na twarz po wizycie u pani pulmonolog, zwłąszcza, że szłam piechotą z dworca na ul. Zbrodzką (ok. 7km) ;);)... także proszę o wyrozumialość;) Niemniej jednak jeżeli uważasz, że wnuczek mówi mało- co może wynikać z wielu, wielu powodów (tu podrzucam mniej więcej normy-nie ma jasno ustalonych granic, więc przeglądając rożne strony możesz napotkać rożne liczby słow w słowniku czynnym i biernym i tzreba brać na to poprawkę :https://www.logopedia.net.pl/artykuly/44/charakterystyka-wlasciwosci-mowy-dziecka-w-wieku-przedszkolnym.html, http://www.twoj-logopeda.com/index.php?site=rozwoj), to podejdź z wnuczkiem do logopedy i niech on fachowo oceni, czy rzeczywiście jest się czym martwić. Uważam, że dużo mogłyby tu powiedzieć też panie przedszkolanki-jak to wygląda w innym środowisku, czy łapie kontakty z rówieśnikami, z dorosłymi itd. Obiecuję, że jutro zamieszczę wpis także na ten temat;) Niestety nie znam żadnej logopedki z Wrocka- i nie mogę Ci nikogo polecić, może coś się zmieni w przyszłym roku, bo wybieram się na studia z neurologopedii na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu;)
Tymczasem życzę spokojnej nocy i przepięknych snów:D
Anka A. :) fb: Anna Antczak
Awatar użytkownika
Anka A.
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 81
Rejestracja: 21 grudnia 2017, 20:37


Re: Jak minął dzień

Postautor: Robert » 17 stycznia 2018, 10:27

Aniu dziękuję za podpowiedzi, jak będę miał czas to zajrzę w linki.
Wnuczek, odkąd pamiętam unika kontaktu wzrokowego, gdy czegoś chce to nie woła tylko prowadzi za rękę tak jak to opisujesz, jest nadwrażliwy na hałas, nie lubi miejsc gdzie jest dużo ludzi, często wpada w histerie. Gdy tata jest w domu to nie może zniknąć mu z oczu, bo wszędzie za nim chodzi, nawet do toalety. Z drugiej strony garnie się do wszystkich, lubi się tulić. Ostatnio bardzo wyraźnie powtarza wszystkie słowa jakie słyszy, nawet te najtrudniejsze, ale raczej ich nie rozumie.
Pani psycholog ma podobno dzieci autystyczne, nie wiem czy swoje, czy pod opieką, ale powiedziała że wnuczek nie ma autyzmu. Ja kiedyś zaglądałem na strony o autyzmie i część objawów mi pasuje a część nie. Nie wiem, może to bardziej Asperger, albo inna odmiana, ale czuję że coś jest na rzeczy.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Jak minął dzień

Postautor: Anka A. » 17 stycznia 2018, 15:47

Wiem, że miałam napisać obszerny wpis na temat diagnozy autyzmu i opóźnionego rozwoju mowy... ale wpadłam na lepszy pomysł-często wyszukuję webinary logopedyczne, które są prowadzone przez specjalistów. Podam Wam linki do webinaru o diagnozie autyzmu-pani Małachowska wszystko dość jasno tłumaczy, jak taka diagnoza powinna wyglądać i jak rozróżnić autyzm od opóźnionego rozwoju mowy;)
https://www.youtube.com/watch?v=fyziTCx ... e=youtu.be
Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek pytania, to wal śmiało;) Moja przyjaciółka aktualnie kończy studia podyplomowe z terapii autyzmu a druga pracuje w szkole specjalnej dla dzieci ze spektrum, więc nawet jak ja nie będę w stanie odpowiedzieć, to chętnie podpytam:)
Anka A. :) fb: Anna Antczak
Awatar użytkownika
Anka A.
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 81
Rejestracja: 21 grudnia 2017, 20:37


Re: Jak minął dzień

Postautor: Robert » 17 stycznia 2018, 23:13

Aniu, jeszcze raz dziękuję :)
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


PoprzedniaNastępna


Wróć do Pogaduszki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron