Strona 1 z 1

Niedobór wit.B12

Post: 15 kwietnia 2012, 15:15
autor: Barbara
Witam wszystkich :) założe nowy temat o niedobrze wit.B12 .
bardzo prosze o wasze wpisy na ten temat ./czy mieliscie klopoty z wit B12 i jak sobie z tym radzicie ?/
Informacje ze strony http://www.sciaga.pl/tekst/22356-23-witamina_b12
Budowa i właściwości:
Witamina B12 jest ogólną nazwą związków tzw. korynoidów o zbliżonej budowie chemicznej i podobnej funkcji fizjologicznej. Wspólnym elementem budowy tych związków jest układ pierścieniowy, składający się z czterech zredukowanych pierścieni pirolowych połączonych trzema mostkami węglowymi tzw. koryna.

Witamina B12 krystalizuje w postaci czerwonych igieł. Zawiera 4,5% kobaltu i jest silnie higroskopijna. Jest odporna na ogrzewanie w temperaturze 100C w środowisku obojętnym. Zarówno środowisko kwaśne, jak i zasadowe powodują częściowy rozkład witaminy i obniżenie jej aktywności biologicznej.

Metale ciężkie i środki silnie utleniające niszczą witaminę B12. Jest odporna na działanie fenoli i dlatego ta grupa związków może być używana do jej konserwowania.


Występowanie witaminy B12:
Głównym źródłem witaminy B12 w naturze są drobnoustroje. Śladowe ilości witaminy B12 znajdują się w glebie i wodach stawów. Występuje ona natomiast w dużej ilości w wątrobie i tkance mięśniowej przeżuwaczy, gdyż produkują ją drobnoustroje znajdujące się w przedżołądkach tych zwierząt. Stąd bogatym źródłem kobalaminy są produkty zwierzęce.

Produkty roślinne w ogóle nie zawierają witaminy B12.


Rola witaminy B12 w organizmie:
Witamina B12 jest konieczna dla utrzymania prawidłowej gospodarki węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej organizmu. Odpowiada za powstawanie niektórych aminokwasów i tłuszczów oraz za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Jest ponadto niezbędna do budowy otoczki mielinowej (warstwy ochronnej otaczającej komórki nerwowe) oraz przy odtwarzaniu kodu genetycznego w każdej komórce. Oznacza to, że jest odpowiedzialna za tworzenie i utrzymywanie przy życiu wszystkich nowych komórek. Wraz z innymi witaminami bierze udział w tworzeniu przekaźników nerwowych: substancji, które umożliwiają przepływ informacji między poszczególnymi komórkami nerwowymi, dzięki czemu może mieć udział w leczeniu depresji i innych dolegliwości na tle nerwowym.

Hiperwitaminoza:
Przy stosowaniu przez dłuższy czas megadawek tej witaminy zaobserwowano u niektórych ludzi objawy uczuleniowe.

Niedobór:
Niedobór witaminy B12 może wynikać zarówno z niedostatecznego spożycia samej witaminy, jak z niedostatecznego wydzielania czynnika wewnętrznego. W obu wypadkach pierwszym objawem klinicznym jest niedokrwistość. Do niedoborów witaminy B12, tak jak i witaminyB6, prowadzą schorzenia przewodu pokarmowego, które zmniejszają jej wchłanianie: infekcje przewodu pokarmowego lub operacyjne usunięcie tego odcinka jelita cienkiego, w którym ma miejsce reakcja witaminy B12 z czynnikiem wewnętrznym, lub tej części żołądka, w której ten czynnik jest produkowany.

Witamina B12 wpływa na wzrost i odtwarzanie wszystkich komórek organizmu. W wyniku jej niedoboru nowe komórki nerwowe kształtują się niewłaściwie, co pociąga za sobą nieodwracalne zmiany, m.in. dezorientację, drętwienie, mrowienie, demencję u osób w podeszłym wieku, zmienność nastroju, pobudzenie, zaburzenia widzenia, urojenia, halucynacje lub zawroty głowy.

Niewłaściwe odtworzenie kodu genetycznego spowodowane niedoborem witaminy B12 prowadzi do powstawania wadliwych ciałek krwi. Ich liczba maleje, powodując niedokrwistość i przemęczenie, a niedostateczna liczba białych krwinek sprawia, że człowiek staje się podatny na choroby i zakażenia. Ze spadkiem liczby płytek krwi spada jej krzepliwość.

Wadliwe komórki w układzie pokarmowym powodują wymioty, nudności, utratę apetytu, złe wchłanianie pokarmu, biegunkę i objawy niedożywienia.
Tworzenie się niewłaściwych komórek prowadzi do zapalenia skóry i zmian na powierzchni ust i języka. Niedobór witaminy B12 może być również przyczyną hipotonii (obniżonego ciśnienia tętniczego).

Choroba Alzheimera. Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera: chorobę mózgu, której towarzyszą postępująca utrata pamięci, dezorientacja i zmiany w tkance nerwowej, mają również obniżone stężenie witaminy B12 we krwi. Nie wiadomo, czy jest to przyczyną, czy skutkiem choroby, wiadomo natomiast, że niedobór witaminy B12 często towarzyszy demencji i ogólnemu pogorszeniu się sprawności umysłowej. Wówczas kuracja witaminowa może zwolnić, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zahamować ten proces.

Niedokrwistość. Klasycznymi przykładami chorób wynikających z niedoboru witaminy B12 są dwa rodzaje niedokrwistości: złośliwa i megaloblastyczna (makrocytowa).Tak jak w przypadku niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza, i tu objawami wstępnymi są uczucie przemęczenia i kłopoty z koncentracją. Jednak widziane pod mikroskopem czerwone ciałka krwi są większe, delikatniejsze i jest ich mniej niż bladych czerwonych krwinek w przypadku niedoboru żelaza (makrocyt znaczy „wielka komórka\"). Niedokrwistość jest zwana złośliwą, kiedy jej przyczyną jest brak substancji wiążącej witaminę, natomiast megaloblastyczna lub makrocytową – jeżeli została spowodowana przez niedostateczne spożycie samej witaminy.

Cukrzyca. Objawy niedoboru witaminy B12 i schorzeń układu nerwowego towarzyszących cukrzycy są podobne, zaburzenia metabolizmu witaminy B12 mogą, więc być związane z neuropatią cukrzycową.

Organizm jest zdolny zmagazynować tyle witaminy, że potrzeba roku, aby wykształcił się niedobór. Często jest on wynikiem zaburzonego wchłaniania, mimo odpowiedniej zawartości witaminy w pożywieniu. Najczęściej mamy do czynienia z niedoborem u osób w zaawansowanym wieku, kiedy spada produkcja czynnika wewnętrznego wiążącego witaminę w układzie pokarmowym.

W takiej sytuacji konieczne są zastrzyki lub doustne przyjmowanie preparatu witaminowego. Wegetarianie, którzy nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, oraz ich dzieci, jeżeli są karmione wyłącznie piersią, są narażeni na niedobór witaminy B12. Inni wegetarianie, którzy spożywają mleko, nabiał i jaja, nie ponoszą takiego ryzyka. Wegetarianie są jedną z kilku grup, u których stwierdza się niedostateczne spożycie i niskie stężenie witaminy B12 we krwi. Należą do nich również osoby w podeszłym wieku. Mimo że klasycznym objawem niedoboru jest niedokrwistość, wiele badań wykazuje, że niskie stężenie witaminy we krwi jest możliwe nawet wtedy, kiedy nie występują objawy charakterystyczne dla niedokrwistości

Powiązania z innymi składnikami odżywczymi:
• Dla normalnego wchłaniania witaminy B12 niezbędny jest wapń.
• Niedobór żelaza lub witaminy B6 obniża wchłanianie witaminy B12.
• Niedobór witaminy E może zahamować proces uaktywniania witaminy B12.
• Niedobór witaminy B6 prowadzi do zmniejszonego wchłaniania witamin B12 przez organizm i w konsekwencji do obniżenia jej stężenia we krwi i w wątrobie.
• Spożywanie dużych ilości kwasu foliowego może zamaskować niedokrwistość spowodowaną niedoborem witaminy B12 .

Objawy neurologiczne i psychiatryczne spowodowane niedoborem witB12 .http://abcwitaminy.pl/objawy-neurologiczne-i-psychiatryczne-niedoboru-witaminy-b12

Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 zwanej kobalaminą lub cyjanokobalaminą występuje częściej u kobiet oraz u osób mających grupę krwi A.
http://www.nowotworowe.pl/niedokrwistosc_z_niedoboru_witaminy_b12.htm

Post: 02 czerwca 2012, 19:46
autor: Barbara
Witam wkleie jeszcze jeden link dotyczący wit B12 i B6 ,,


http://dooktor.pl/artykuly-medyczne/cie ... i_b12.html

Interesuje mnie ten temat poniewaz robiłam B12 i B6 ,,,
Neurolog mi zlecił ,,ze wzgledu na możliwosc uszkodzenia nerwów niedoborem tych witamin ...
Niestety tak szczerze to juz chyba 3 miesiace mijaja a ja dostałam tylko wynik z B12 /wyszedł poniżej normy /
a nie mam wyników z B6 -chyba 4 raz powtarzałam i nadal nie mam , :twisted:

to dla mnie bardzo wazne ,,poniewaz przyjmuje B6 a nadmiar może byc równie szkodliwy ,,tak powiedział neurolog i tak pisze w tym artykule ...
Zapłaciłabym nawet za to badanie ale w Lublinie nie robia :(
głupie to =,
,,moze ktos wie gdzie w Lublinie moge zrobic takie badanie ??bo ja nie mam pomysłu ?