Podwyższone elektrolity

Objawy, dolegliwości...

Podwyższone elektrolity

Postautor: danfresh » 22 maja 2009, 13:11

Jestem na 10 mg Encortonu już prawie rok z hakiem i zrobiłem sobie badania. Ob 7 po godzinie, CRP norma, mocz poza kilkoma krwinkami czerwonymi i białymi ok, brak białka, glukozy również. Problem polega w potasie sodzie i wapniu ? Mam ciut podwyższone od normy. Bezsensu skoro sterydy wypłukują sód i potas. Ostatnio trochę się opalałem ale niestety nie dało rady się ukryć przed słoneczkiem.Byłem na obozie rekreacyjnym :)Ostatnio od jakis 4-5 czuje się jakos dziwnie, nie ze mnie się chce spac ale ciągle ziewam i jestem taki flak :( A mam dopiero 25 lat choc wyglądam na mniej :( Moze mnie sterydy osłabiły ?

Wyniki:

Na 147.5 Norma 135-145
K 5.73 Norma 3,60-5,10
Ca 5.19 Norma 4,20-5,10

Powinnienm miec jakies powody do niepokoju ?
Obrazek
danfresh
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 52
Rejestracja: 18 października 2007, 16:07


Postautor: Robert » 22 maja 2009, 15:45

Sterydy wypłukują potas a zatrzymują sód, takie małe sprostowanie.
Jeżeli wraz ze sterydami łykasz potas, to możesz odstawić, wystarczy naturalne zasilanie, jakieś warzywka, pomidory. Wiosna w pełni więc poza dolną normę, przy 10mg enka nie zlecisz.
Sód jest zatrzymywany w organizmie, jak chcesz go obniżyć to zmniejsz spożycie soli.
Podwyższony wapń nie wiem jak interpretować, bo nie wiem jaki jest mechanizm, czy to skutek wypłukiwania go przez sterydy, czy to może hiperkalcemia jako jeden z objawów sarkoidozy. Ten aspekt trzeba by omówić z lekarzem. Nie wiadomo czy takie minimalne przekroczenie to już powód do niepokoju.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: danfresh » 22 maja 2009, 16:10

Dzięki Robert za odpowiedz. Czyli raczej przy 10 mg encortonu nie zlecę w dół z potasem ? Sodem się nie martwie w zasadzie wczesniej było w normie teraz jakos tak dziwnie moze rzeczywiscie sól. A co do wapnia to sam nie wiem, nie wiele jest podwyzszony ale jest. Zrobię sobie na obecność wapnia w moczu przy dobowej zbiórce, ciekawe czy bede miał w normie, naczytałem się o tej hiperkalcemii i juz sam nie wiem :(
Obrazek
danfresh
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 52
Rejestracja: 18 października 2007, 16:07


Postautor: Robert » 22 maja 2009, 16:17

W moim przypadku, przy dawce 10mg, pani dr zapewniała mnie, że nie muszę brać już potasu bo "idzie wiosna", będzie dużo nowalijek i mam tylko zadbać o odpowiednią dietę. Co innego gdyby za zakrętem czaiła się zima.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: danfresh » 22 maja 2009, 17:59

Czyli czegoś nie rozumiem bo nie biorę potasu to jakim cudem mogę mieć podwyższony moze za duzo w diecie ? A ty Robert jak się odzywiałeś podczas sterydoterapii ?
Obrazek
danfresh
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 52
Rejestracja: 18 października 2007, 16:07


Postautor: Barbara » 22 maja 2009, 18:47

Hej witam :) ,własnie przeczytałm twój watek ,,moge sie podzielic moim wynikiem na poziom wapnia :wink:
własnie go zrobiłam /chwilowo moim nerkom cos odbiło - wiec zrobiłam to badanie /
Wynik na szczescie Ok ,,
Wapn całkowity 2.4 mmol/L norma 2.10 -2.55 ~

Jeszcze tylko napisze co mi powiedziała pani dr,endokrynolog ,gdy jej powiedziałam wynik TSH= ona zapytała czy biore steryd
,,,poniewaz sterydy /nawet wziewne /moga fałszowac wyniki i np. u mnie poziom tsh moze byc wyszy niz pokazuje wynik ???
Pisze o tym poniewaz wydaje mi sie ,ze wyniki badan sa zalezne równierz od leków jakie w danej chwili bierzemy ,, :?

Gdy szukałam info o tych badaniach np.wapnia ,,
Pisało :lol: ,,Najczestsza przyczyna nieprawidłowych stezen wapnia ,na szczescie sa błedy w oznaczaniu laboratoryjnym i w pobieraniu krwi ,,dlatego tez w przypadku nieprawidłowego stezenia nalezy wykonac powtórne badania . :roll:
Mam nadzieje ze i u ciebie to tylko przejsciowe i potem wyniki wróca do norm ,,

Trzymaj sie ,pozdrawiam Basia
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: danfresh » 22 maja 2009, 19:37

No własnie, dzięki Basiu za odpowiedz. :) Uśmiech dla Ciebie :) Rzecz w tym, że chyba sterdydy zamazują mi obraz, pozostałe wyniki ok :)
Obrazek
danfresh
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 52
Rejestracja: 18 października 2007, 16:07


Postautor: maria » 22 maja 2009, 20:54

Basia ma rację, niektóre leki mogą podwyższać stężenie potasu. Czy bierzesz jakieś leki nasercowe, moczopędne lub przeciwastmatyczne?
maria
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 578
Rejestracja: 16 marca 2008, 12:58
Lokalizacja: Kraków


Postautor: danfresh » 22 maja 2009, 21:41

Z leków jakie biore to właśnie encorton, i polprazol(osłonowo) i tyle. Brałem jeszcze Tritace na ciśnienie ale że sterydy zbytnio nie działają na moje ciśnienie, wiec odstawiłem.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2009, 19:34 przez danfresh, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
danfresh
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 52
Rejestracja: 18 października 2007, 16:07


Postautor: maria » 23 maja 2009, 07:33

Zastanawiające jest podwyższenie wszystkich jonów, ale nieznaczne. Ja spróbowałabym powtórzyć badanie w innym laboratorium.
maria
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 578
Rejestracja: 16 marca 2008, 12:58
Lokalizacja: Kraków


Postautor: danfresh » 26 maja 2009, 19:36

Powtórzyłem badania (w tym samym laboratorium) okazało się, ze byłem odwodniony bo mało piłem. Po piciu około 2 l dziennie zrobiłem ponownie badania. Wszystko ładnie wyszło w sam środek norm :wink: Zrobiłem jeszcze dobową zbiórkę moczy na poziom wapnia, również w normie.

Temat w sumie do zamknięcia ;)
Obrazek
danfresh
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 52
Rejestracja: 18 października 2007, 16:07


Postautor: Barbara » 26 maja 2009, 21:31

Trzeba sie cieszyc :) ,,ze badania w normie ,
,,naprawde :-P ,,dla nas to tylko kłopot ,gdy cos nawala ,,

Uwazam ze bardzo dobrze ze powtórzyłeś badania , :wink:

Gratuluje wapnia ,,
,,, fajnie ze masz dobre wyniki :-P ,,,usmiech dla ciebie i tak trzymaj ,, :D :)
pozdrawiam Basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin




Wróć do Objawy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

cron