**CZYTELNIA**

Spotkania z książką, filmem, muzyką...

**CZYTELNIA**

Postautor: Tilien » 09 grudnia 2006, 15:33

Lubicie czytać? Może właśnie jesteście w trakcie, lub zakończyliście lekturę czegoś, co wydało Wam sie godne polecenia. A może wręcz przeciwnie, wpadło Wam w ręce coś nie do przebrnięcia i chcecie przestrzec przed tym potencjalne ofiary kłamliwej reklamy. :twisted: Wiadomo wszystko jest sprawą gustu, ale mimo wszystko chcecie sie podzielić wrażeniami? Zapraszam.

Dziś przed południem zaliczyłam "Krzyżacki poker", autorstwa Dariusza Spychalskiego w dwóch tomach.
Wciągnęło mnie. Przeczytałam jednym tchem, choć brakowało mi głębi postaci i sekwencji opisowych, ale w końcu nie każdy to lubi. Jak mam tę książkę określić? Fikcja historyczna. Jest rok 1957. Polska, a właściwie Rzeczpospolita Trojga Narodów jest mocarstwem światowym. Pod jej panowaniem znajduje się nawet część Afryki. Zakon Krzyżacki ciągle istnieje, a Wielki Mistrz co roku składa Polsce hołd lenny. Prusacy walczą o niepodległe państwo. Zachodnia Europa opanowana przez Muzułmanów tworzy jedynie Kalifaty Arabskie. Przemytnicy, pruska partyzantka, krzyżackie knowania, porwanie angielskiego naukowca, groźba użycia bomby atomowej itd, itp. Spory galimatias. :D
Obrazek......nie panikuj!
Awatar użytkownika
Tilien
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 727
Rejestracja: 16 października 2006, 17:36


o to to.

Postautor: Renata » 09 grudnia 2006, 15:55

Ostatnia czytam sześć jednocześnie i nic nie skończyłam. Baaardzo lubię Johana Irvinga : "Swiat w/g Garpa". Modlitwa za Owena" "Hotel New Hemshire" "Regulamin tłoczni win" i pewnie jeszcze ale zapomniałam, teraz kupiłam "Zanim Cię znajdę" i od lipca nie skończyłam, dlaczego? najpierw wakacje na rowerach, potem mnie net na dobre wciagnął, no ale widocznie książka nie wciągnęła, może wrócę, na razie mam trzy inne pozycje rozpoczęte też.
Z godnych polecenia, bo przeczytanych, to "Po prostu razem" Anny Garalda, mam akurat notatke po przeczytaniu, to przytoczę:
Dawno nie czytałam z taka przyjemnością. Trzech połamanych plus staruszka.Każdy może coś znależć dla siebie, przeglądnąć się w jakimś lusterku. Anorektyczka po przejściach z artystyczną duszą (maluje) Narwany wrażliwiec z umiejętnością artystycznego gotowania i wyalinenowany arystokrata, z historyczna pasja w określonych warunkach doskonały opowiadacz. Nie wiem czy to Was zachęca, jedno powiem, zrobiłam juz z tej książki trzy razy prezent, i zawsze się podobał.
Renia
"Odwaga nie jest przeciwieństwem strachu, lecz jego przezwyciężeniem"
Karol Bunsch
Awatar użytkownika
Renata
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 832
Rejestracja: 15 października 2006, 22:56
Lokalizacja: Śląsk


Postautor: Mary » 17 stycznia 2007, 22:27

Bardzo lubię czytać, choć nie mam zbyt wiele czasu.
Nie wiem, czy czytaliście wstrząsającą, ale uważam, że świetną książkę Ruben Gallego: "Białe na czarnym". Nie wiem czemu dziś do niej wracam myślą, może dlatego, że po przeczytaniu tej książki nic już nie jest takie jak wcześniej ... i nasze choroby i problemy też.

Przepraszam, ale zacytuję początek, może kogoś zaintryguje i sięgnie po więcej (uważam, że warto):

Bohater

Jestem bohaterem. To łatwe. Jeśli nie masz rąk albo nóg, jesteś bohaterem albo trupem. Jeśli nie masz rodziców, polegaj na swoich rękach i nogach. I bądź bohaterem. Jeśli nie masz rąk ani nóg, a w dodatku udało ci się zostać sierotą od urodzenia - wszystko już przesądzone. Jesteś skazany na to, że będziesz bohaterem do końca swoich dni. Albo zdechniesz. Ja jestem bohaterem. Po prostu nie mam innego wyjścia.
Marysia
"...rzeczy trudne to te, które robi się dziś, a niemożliwe to te, które zrobi się jutro"
Awatar użytkownika
Mary
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 585
Rejestracja: 17 października 2006, 20:52
Lokalizacja: Warszawa


zaintrygowana

Postautor: Renata » 18 stycznia 2007, 13:09

:)
Yes Mary, czuje się zaintrygowana, już pędzę w poszukiwaniu, będę w ciagu tematycznym, bo kończę właśnie Krystyne Koftę, prezent choinkowy "Lewa wspomnienie prawej" dziennikowe wspomnienia Pani Krystyny z okresu walki z rakiem piersi (amputacja i chemioterapia)
Nie jestem fanką pani Kofty, raczej z jej róznych wypowiedzi, ale pióro ma lekkie i czytałam aż kończę, choć te sześć książek o których pisałam wcześniej ciągle są niedoczytane. Dzielcie się proszę innymi lekturami, lubie czytać jak ktos mi coś poleci, niekoniecznie recenzent zawodowy, bo to mi zawsze trąci prywatą.
Renia
"Odwaga nie jest przeciwieństwem strachu, lecz jego przezwyciężeniem"
Karol Bunsch
Awatar użytkownika
Renata
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 832
Rejestracja: 15 października 2006, 22:56
Lokalizacja: Śląsk


Postautor: smylka » 05 lutego 2007, 19:46

Oj dużo czytam i to nie tylko, że lubię ( bo inną poezję lubię) tylko, że muszę. Ostatnio skończyłam czytać nowy kodeks pracy i ustawę o Vat. To jest dobre, bo żeby zrozumieć to trzeba dwa razy przeczytać i każdą linijkę zrozumieć.
Dobra lektura polecam
hihihihihihihi
Lustro jest najodpowiedniejszą książką dla kobiety
smylka
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 333
Rejestracja: 16 października 2006, 12:41
Lokalizacja: Radzymin koła Warszawy


Postautor: Tilien » 05 lutego 2007, 19:49

To ja jednak podziękuję. Prawdopodobnie łatwiej poszłoby mi z chińskim niż z Vatem. :roll: :wink:
Obrazek......nie panikuj!
Awatar użytkownika
Tilien
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 727
Rejestracja: 16 października 2006, 17:36


Postautor: Robert » 05 lutego 2007, 20:58

Ja przeglądałem jakąś książkę kodów, chodzi o te numery do urzędu statystycznego czy coś w tym stylu, które podaje się przy zakładaniu działalności.
Koszmar :lol:
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3906
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: gaga » 07 lutego 2007, 11:44

A ja jutro zdaję egzamin :shock: i właśnie łamie sobie język też jest mi ciężko, hej kto może trzymajcie kciuki egzamin trwa 4 godzinki ( bez sikania ) od 10- 14,3 (trzymam kartkę do ostatka)

3) cedenci - inne zakłady ubezpieczeń, którym zakład ubezpieczeń udziela ochrony reasekuracyjnej (cedenci i retrocedenci);

4) reasekuratorzy - inne zakłady ubezpieczeń udzielające ochrony reasekuracyjnej (reasekuratorzy i retrocesjonariusze);

5) koasekurator wiodący - zakład ubezpieczeń wybrany spośród uczestników umowy koasekuracyjnej do realizacji czynności określonych w tej umowie w imieniu własnym i pozostałych koasekuratorów;
:wink: są rzeczy przy których sarko wysiada
gaga
gaga
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 33
Rejestracja: 18 grudnia 2006, 14:21


Postautor: smylka » 07 lutego 2007, 12:46

Oj gaga trzymam za Ciebie kciuki, bo to co piszesz dla niektórych jest magią i nie znaja takich pojęć.
Pomyśl, że zawsze jesteś mądrzejsza od nich. 8)
Lustro jest najodpowiedniejszą książką dla kobiety
smylka
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 333
Rejestracja: 16 października 2006, 12:41
Lokalizacja: Radzymin koła Warszawy


Postautor: anick1 » 13 lutego 2007, 09:34

Dorzucę coś do worka...polecam film pt" Dowcip" z Emmą
Thompson w roli głównej. Profesor Vivian Bearing to uniwersytecka specjalistka od siedemnastowiecznej poezji, kobieta uparta, pewna siebie. Pewnego dnia dowiaduje się, że ma raka...przechodzimy z nią cały końcowy etap choroby, którą opisuje cytując fragmenty poezji Johna Donne, swojego ulubionego poety
Dla mniefilm głęboko filozoficzny i dający do myślenia, choć może niełatwy w odbiorze...

Sonet XIV
Zmiażdż moje serce, Boże, jak zmurszałą ścianę, Którąś tchem, blaskiem dotąd muskał potajemie, Naprawiał;
niech mnie Twoja moc złamie i zemnie,
Spali, odnowi; zwal mnie z nóg - dopiero wstanę.
Jam jest miasto zdobyte, innemu poddane,
Trudzę się, by Twą odsiecz wpuścić, lecz daremnie, Rozum, co miał mnie bronić,
Twój namiestnik we mnie,
Wzięty w niewolę, zdradza miasto pokonane.
Tak, kocham Cię, chcę Twojej miłości, lecz jeszcze Ciągle Twój nieprzyjaciel jest mym oblubieńcem; Rozwiedź mnie zatem, rozwiąż, rozerwij nareszcie Ten węzeł, weź mnie w siebie, uwięź; swoim jeńcem
Gdy mnie uczynisz, wolność dopiero posiędę,
I tylko gdy mnie weźmiesz gwałtem, czysty będę....
anick1
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 października 2006, 07:50


Postautor: Tilien » 13 lutego 2007, 10:04

Oooo! Piękne! :-P

Dodane po 2 minutach:

Zapisałam sobie.
Obrazek......nie panikuj!
Awatar użytkownika
Tilien
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 727
Rejestracja: 16 października 2006, 17:36


Postautor: smylka » 13 lutego 2007, 10:34

Czy ktoś tak nie mówił jak sie dowiedział o chorobie? :)
To jest cała piekna prawda :-P
Lustro jest najodpowiedniejszą książką dla kobiety
smylka
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 333
Rejestracja: 16 października 2006, 12:41
Lokalizacja: Radzymin koła Warszawy


Postautor: gaga » 13 lutego 2007, 10:38

a ja nic nie rozumiem ( naprawdę) o czy jest ten wiersz? :cry:
gaga
gaga
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 33
Rejestracja: 18 grudnia 2006, 14:21


Postautor: Tilien » 13 lutego 2007, 10:59

Chyba to samo miał na myśli Apostoł Paweł pisząc:
"On (BÓG) wszakże powiedział do mnie: „Wystarczy ci moja niezasłużona życzliwość; bo moc moja doskonali się w słabości”. Najchętniej więc będę się chlubił raczej ze swoich słabości, aby moc Chrystusa pozostawała nade mną niczym namiot. Dlatego znajduję upodobanie w słabościach, w zniewagach, w potrzebach, w prześladowaniach i trudnościach — dla Chrystusa. Bo kiedy jestem słaby, wtedy jestem mocny". (2 List do Koryntian 12:9 i 10)
Obrazek......nie panikuj!
Awatar użytkownika
Tilien
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 727
Rejestracja: 16 października 2006, 17:36


Postautor: anick1 » 13 lutego 2007, 11:11

hmm....Donne to poeta-mistyk....a o czym ten wiersz...?
ja bym ujęła to tak: życie...śmierć....wiara....Bóg....i w tym wszystkim ja -CZŁOWIEK....
anick1
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 października 2006, 07:50


Następna


Wróć do Trochę kultury

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron