Strona 1 z 1

Małe wielkie mikroRNA

Post: 01 lipca 2014, 13:10
autor: Barbara
Hej o mikroRNA pierwszy raz dziś przeczytałam i zapraszam was do tematu -bo jest tam wzmianka o sarkoidozie :)

http://biotechnologia.pl/biotechnologia/artykuly/male-wielkie-mikrorna-rozmowa-z-prof-jozefem-dulakiem,14110

pozwolę sobie zacytowac fragment :cytat:
W jaki sposób możemy wykorzystać wiedzę na temat mikroRNA w medycynie?

Znaczna liczba chorób jest związana z zaburzeniami w angiogenezie. Na przykład wzrost nowotworów zależy od tego procesu – guzy mogą się rozwijać tylko wtedy, gdy komórki nowotworowe sa odżywiane przez wrastające nowe naczynia krwionośne. Dlatego poznanie, jakie mikroRNA zaangażowane są w procesy angiogenezy w różnych chorobach może nam ułatwić znalezienie skuteczniejszych sposobów terapii. Należy także zaznaczyć, że mikroRNA mogą być wykorzystane jako markery procesów chorobowych czy też markery pozwalające śledzić przebieg leczenia. Cząsteczki mikroRNA działają nie tylko wewnątrz komórek, w których są wytwarzane, ale także wydzielane są do płynów ustrojowych. Zwiększona zawartość pewnych mikroRNA np. we krwi, ale także w ślinie czy w moczu może nas zatem informować o rozwijającej się chorobie. W Zakładzie Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii prowadzimy m.in. obecnie badania zmierzające do znalezienia takich markerów w sarkoidozie – chorobie zapalnej o nieznanej etiologii, która objawia się m.in., powstawaniem dużych grudek, tzw. ziarniniaków, najczęściej w płucach i węzłach chłonnych,. Badania te realizujemy we współpracy z zespołem prof. Krzysztofa Sładka z II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ, w ramach projektu OPUS finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Nowinką dla mnie jest też tekst :
http://biotechnologia.pl/biotechnologia/aktualnosci/rozmawiamy-z-dr-maciejem-kupczykiem-laureatem-pierwszej-edycji-konkursu-celuj-w-innowacje,13133


Biotechnologia :)
:cytat; Jak sama nazwa wskazuje Biotechnologia jest kierunkiem łączącym dwie ścisłe dziedziny, biologię z jej zastosowaniem lub jak kto woli, sposobem użycia, czyli technologią.
:) Może to byc szansa na poznanie i leczenie sarkoidozy .
pocieszające jest że prowadzi się badania w tym kierunku :)
Zdrowia życze wszystkim i trzymam kciuki za badania
basia ;)