sarkoidoza oka i kosteczek

Artykuły na temat Sarkoidozy, dyskusja

sarkoidoza oka i kosteczek

Postautor: maria » 20 czerwca 2008, 19:25

Sarkoidoza
zobacz
w Internecie



Sarkoidoza obok samoistnego włóknienia płuc to najczęstsza śródmiąższowa choroba układu oddechowego. Chorobowość jest bardzo zróżnicowana – w Europie dużo zachorowań odnotowuje się w krajach północnych (do 64/100 tysięcy w Szwecji). W Polsce ocenia się, że zapadalność wynosi około 3/100 tysięcy. Przy jakich zmianach narządowych należy podejrzewać sarkoidozę? Jaka diagnostyka powinna być wdrożona by wykluczyć, bądź też potwierdzić rozpoznanie tej choroby? Których pacjentów z sarkoidozą trzeba otoczyć szczególną opieką? Jak wygląda terapia różnych postaci sarkoidozy? Odpowiedź na te pytania w programie „Sarkoidoza” Doktora Tadeusza Zielonki.

PRZYPADEK KLINICZNY

51 letnia kobieta zgłosiła się do okulisty z powodu stopniowej, bezbolesnej utraty wzroku w obu oczach. Pacjentka stwierdziła, że na dwa miesiące przed wizytą u lekarza straciła kompletnie zdolność widzenia w oku lewym. Stopniowo jednak, w ciągu miesiąca czasu wzrok powrócił. W dwa miesiące później analogiczna sytuacja miała miejsce z drugim okiem. Utrata wzroku w oku prawym tym razem była pełna, aż do braku percepcji światła. W trakcie zbierania wywiadu pacjentka zgłosiła utratę ponad 10 kg wagi w przeciągu ostatnich miesięcy, permanentne uczucie braku siły, suchość oczu. Poza wolem pacjentka nie zgłaszała żadnych dolegliwości. Nie miała do tej pory problemów ze wzrokiem. Przy badaniu okulistycznym brak reakcji źrenicy oka prawego na światło. Ciśnienie śródgałkowe prawidłowe. Badanie dna oczu nie wykazało patologicznych zmian. USG gałek ocznych nie wykazało patologii, bez cech orbitopatii związanego z wolem.


U pacjentki wykonano m.in. NMR. W fazie T1 zależnej, po podaniu kontrastu i zastosowaniu opcji supresji tkanki tłuszczowej uzyskano silne wzmocnienie prawego nerwu wzrokowego. W płasczyźnie strzałkowej zaobserwowano wzmocnienie obu nerwów, co odpowiadało zmianom zapalnym w obu nerwach. W badaniach laboratoryjnych zaobserwowano OB rzędu 71 mm/h, podwyższone CRP (3.5 mg/dl przy normie poniżej 0.5 mg/dl), a także podwyższony poziom konwertazy angiotensyny – sugerujący chorobę płuc oraz podwyższone poziomy enzymów wątrobowych (AST = 74 U/L, ALT= 78 U/L) – wskazujące na patologię wątroby. W rtg kaltki piersiowej wykazało pojedynczy powiększony węzeł w prawym górnym płacie. TK wykazało okołownękowe powiększenie węzłow chłonnych, a biopsja wykonana w trakcie bronchoskopii wykazała liczne ziarniniaki nieserowaciejące.

Sarkoidoza jest chorobą wielonarządową. Najczęsciej zmiany obserwuje się w płucach, ale także w wątrobie, skórze, OUN, śledzionie, tarczycy, czy też w oczach. Może jej towarzyszyć zapalenie spojówek, ale i zmiany w saitkówce. W przypadku zajęcia gałki ocznej istnieje duże ryzyko utraty wzroku, dlatego należy wtedy włączyć wysokie dawki glikokortykosteroidów dożylnie. W tym wypadku, ze względu na objawy i obraz NMR należało różnicować sarkoidozę m.in. z zespołem paraneoplastycznym, chłoniakiem OUN, zapaleniem naczyń oraz atypowym zapaleniem nerwów wzrokowych.

Sarkoidoza daje objawy kostne zaledwie u 5-10% chorych, ale większość pacjentów z tą chorobą uskarża się na dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu. Zmiany kostne, jeżeli występują dotyczą najczęściej dystalnych kości stóp i rąk – paliczków. Na obrazie RTG można zaobserwować obraz przypominający torbiele lub obraz osteolizy w drobnych kościach. Przestrzenie stawowe są na ogół nienaruszone, chyba, że zmiany zwyrodnieniowe są znacznego stopnia. Nie ma cech zwapnienia. Mogą być również obecne podskórne masy zbudowane z miękkiej tkanki lub cechy zapalne ścięgien.






SCYNTYGRAFIA

Jest to jedna z metod lokalizacji zmian w sarkoidozie. Zdjęcia przedstawiają lokalizację zmian występujących u 44 letniego pacjenta z sarkoidozą. Zdjęcia korpusu wykonane od przodu oraz od tyłu oraz przednie głowy zostały zrobione dzięki gamma-kamerze, w dwie doby po podaniu pacjentowi 150 MBq 67-GaCl. Wyraźnie widoczna jest hiperkoncentracja znacznika radiologicznego bocznie od śródpiersia, obustronnie, a w głowie w okolicach gałek ocznych, nosa i ślinianek przyusznych.
maria
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 578
Rejestracja: 16 marca 2008, 12:58
Lokalizacja: Kraków


Re: sarkoidoza oka i kosteczek

Postautor: Barbara » 17 stycznia 2015, 18:06

Mario :) dołączę do twojego tematu link ;

Zapalenie kości i zmiany kostne na początku
sarkoidozy – opis przypadku ;
cytat:
STRESZCZENIE
Zapalenie palców i zmiany kostne to rzadkie powikłania sarkoidozy, które występują w przebiegu
przewlekłej przedłużonej choroby i nie są objawami dominującymi. Opisujemy przypadek 28-letniej
kobiety w początkowym stadium sarkoidozy z zapaleniem palców (spowodowanym zapaleniem pochewek
ścięgnistych i ziarniniakami tkanek miękkich) oraz uszkodzeniami kości paliczków dwóch palców.
U pacjentki rozpoznano bezobjawową sarkoidozę płucną typu I (obustronne powiększenie węzłów
chłonnych wnęk płucnych bez zajęcia tkanki śródmiąższowej płuc). Odpowiedź na leczenie (prednizon
podawany przez 12 miesięcy od dawki początkowej 30 mg/d, zmniejszanej o 5 mg co 2 miesiące)
była bardzo dobra, bez nawrotu w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu leczenia systemowego

http://www.pamw.pl/sites/default/files/poanta_pl.pdf
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin




Wróć do O Sarko

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron