Artykuł z Termedii potrzebie suplementacji witaminy D

Artykuły na temat Sarkoidozy, dyskusja

Artykuł z Termedii potrzebie suplementacji witaminy D

Postautor: Haniula1010 » 01 października 2008, 00:09

dla chorych na toczeń rumieniowaty- o ile oczywiście uda się go wkleić. Robercie, nie wiem czy mogę. Jakby co zadziałaj ok?

http://www.termedia.pl/magazine.php?mag ... =FULL_TEXT

Widzę, że się nie uda, bo trzeba się zalogować, to w takim razie gwoli informacji, że jednak u nas też przeprowadzają badania
Ostatnio zmieniony 01 października 2008, 00:14 przez Haniula1010, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Postautor: paprotka » 01 października 2008, 00:13

Nic nie udalo mi sie przeczytac :?
Pozdrowienia od

paprotki Obrazek
Awatar użytkownika
paprotka
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 55
Rejestracja: 20 września 2008, 23:41


Postautor: Haniula1010 » 01 października 2008, 00:23

Spróbuję okrężną drogą, czyli wkleić Wstęp z Worda

autorzy: Jarosław Bogaczewicz, Anna Sysa-Jędrzejowska, Cecylia Arkuszewska, Tomasz Hawro, Jakub Ząbek, Elżbieta Karczmarewicz, Roman S. Lorenc, Paweł Płudowski, Anna Woźniacka,

Wstęp:
Toczeń rumieniowaty układowy (systemic lupus erythematosus – SLE) jest chorobą tkanki łącznej rozwijającą się na podłożu autoimmunizacji [1]. W przebiegu SLE u większości chorych obserwuje się nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Następstwem ekspozycji na promienie UV może być nie tylko zaostrzenie zmian skórnych, ale również pojawianie się przeciwciał anty-dsDNA i nasilenie zmian narządowych [1]. Mimo że dokładny mechanizm działania promieniowania UV w przebiegu SLE nie jest w pełni poznany, to jednak rozważany jest jego wpływ na zmianę cytoszkieletu keratynocytów, translokację antygenów wewnątrzkomórkowych oraz zapoczątkowanie procesu apoptozy. Z uwagi na fakt, że w przebiegu choroby upośledzony jest proces fagocytozy, głównie związany z defektem funkcji makrofagów, dochodzi do nagromadzenia antygenów i nadmiernej produkcji skierowanych przeciwko nim przeciwciał. Ponadto promieniowanie UV nasila aktywność limfocytów Th2, co również stymuluje limfocyty B do produkcji przeciwciał. Zwiększona produkcja IL-10 (czynnika wzrostu limfocytów) po naświetlaniu przyczynia się do wydłużonego czasu przeżycia limfocytów B i zaostrzenia procesu chorobowego [2]. W związku z powyższym w standardach terapeutycznych zaleca się ochronę przed promieniowa- niem UV. Jakkolwiek unikanie ekspozycji na światło słoneczne (fotoprotekcja) jest ważnym elementem terapii, to jednak może prowadzić do stanu niedoboru wytwarzanej w skórze pod wpływem UV witaminy D3 (cholekalcyferolu) [3]. Wobec istotnej roli witaminy D, której działanie polega nie tylko na utrzymaniu kalcemii w wąskich granicach normy (przy współudziale parat-hormonu i kalcytoniny), ale również na modulowaniu odpowiedzi immunologicznej, wpływaniu na wzrost i różnicowanie komórek, stan jej niedoboru może niekorzystnie wpływać na wiele tkanek i narządów [4]. Badania prowadzone w ostatnich latach uwidoczniły problem występowania osteopenii i osteoporozy u chorych na SLE. Przyczyn utraty masy kostnej upatruje się m.in. w ograniczeniu aktywności ruchowej, przewlekłości reakcji zapalnych i działania cytokin oraz innych mediatorów zapalenia, zmianach w nerkach, wcześniejszej menopauzie, fotoprotekcji oraz rodzaju podjętej terapii, łącznie ze stosowaniem glikokortykosteroidów (GKS) [5–8]. Celem pracy było zbadanie stężenia 25(OH) witaminy D3 u chorych na SLE, a także ocena zależności między jej stężeniem a aktywnością choroby, rodzajem stosowanej farmakoterapii i wybranymi czynnikami ryzyka niedoboru witaminy D


Robercie, mogę w ten sposób przekopiować cały artykuł, ale nie wiem czy to jest zgodne z przepisami, /żeby nikt nie miał do nas o to pretensji, / ale w zasadzie- artykuł jest napisany tak hermetycznym językiem, że może ewentualnie jeszcze wybrane fragmenty.... Proszę, zapoznaj się i wyraź opinię :D
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Postautor: Robert » 01 października 2008, 21:24

Haniu
wg ich regulaminu, z którym w czasie rejestracji teoretycznie się zapoznałaś, nie jest zabronione kopiowanie zawartości strony na użytek domowy, natomiast inne formy wymagają zgody.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Haniula1010 » 02 października 2008, 00:07

Robercie,
To co- zostawiamy, czy wykasować?. Bardzo ucieszyłam się, że coś się robi w kierunku naszej choroby i trochę mi szkoda :wink: , ale dla dobra ogólnego może byłoby lepiej? Chociaż z trzeciej strony to tylko wstęp :? . Zdecydowanie powinnam uważniej czytać regulaminy/nie myślałam, że może mi się do czegoś przydać :roll: /. Decyduj :twisted:
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj




Wróć do O Sarko

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron