Strona 1 z 1

Leczenie - podstawowe informacje

Post: 16 czerwca 2007, 20:30
autor: Robert
Leczenie

Wyczerpujący artykuł n/t leczenia sarkoidozy:
Współczesne poglądy na leczenie sarkoidozy - pełny artykuł TU--->Klik

Wraz z uzyskaniem rozpoznania histopatologicznego sarkoidozy należy rozpocząć leczenie.
Nie dotyczy to jednak wszystkich wykrytych przypadków i nie we wszystkich stadiach. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że wykryte w trakcie diagnostyki zmiany ulegną samoistnej regresji. Szczególnie dotyczy to stadium I i II, gdzie prawdopodobieństwo samoistnej regresji zmian wynosi odpowiednio ok. 80 i 60%.
Dla stadium III prawdopodobieństwo to zmniejsza się do 30%. Dlatego w stadiach I i II przyjmuje się postawę wyczekującą przez 6–9 mies., kiedy to może dojść do samoistnej remisji.
Leczenie należy natomiast podjąć w stadium III i IV oraz I i II w przypadku, kiedy nasilenie objawów jest znaczne i w sposób istotny utrudnia pacjentowi funkcjonowanie.
Także postacie pozapłucne, szczególnie w przypadku zmian w układzie nerwowym, sercu, oku, nerkach i rozległych zmianach skórnych, wymagają zastosowania leczenia.

Leczenie świeżo wykrytej sarkoidozy powinno trwać co najmniej 18–24 mies. Leczeniem z wyboru jest stosowanie steroidów.

Nowe metody (stosowane alternatywnie lub w przypadkach niepowodzeń stosowania poprzedniej metody) obejmują steroidy wziewne po wstępnej steroidoterapii doustnej, leki immunosupresyjne, leki modulujące odpowiedź immunologiczną.

Leki zarezerwowane do leczenia przypadków opornych, sarkoidozy układu nerwowego, narządu wzroku to cytostatyki. Wśród leków stosowanych w leczeniu sarkoidozy znajdują się także leki przeciwmalaryczne należące do leków immunomodulujących.

W alternatywnym leczeniu sarkoidozy stosuje się również pentoksyfilinę, talidomid, infliksimab (przeciwciało monoklonalne), klofazyminę (lek przeciwtrądowy – jak dotąd tylko w nielicznych przypadkach).

Post: 16 sierpnia 2007, 22:25
autor: ususfructus
Witam!
Mam do Ciebie pytanie odnosnie przyjmowania wapna podczas leczenia sarkoidozy Encortonem!Spotykam sie z bardzo roznymi opiniami: 1)-ze trzeba brac,zeby zapobiec odwapnieniu kosci (efekt uboczny streydow) 2) ze trzeba unikac wapna,zreszta tak jak vit D3! Jak jest w rzeczywistosci??dzieki

Post: 17 sierpnia 2007, 08:32
autor: Renata
ususfructus pisze:Spotykam sie z bardzo roznymi opiniami: 1)-ze trzeba brac,zeby zapobiec odwapnieniu kosci (efekt uboczny streydow) 2) ze trzeba unikac wapna,zreszta tak jak vit D3! Jak jest w rzeczywistosci??dzieki

Cześć! :)
Mnie poinformowano, że opcja druga jest prawidłowa. Wynika to z tego, że zażywanie wapna, może przyspieszać utrwalanie guzków sarko, fakt że taki jest efekt uboczny sterydów, ale niestety na wszystko nie wybierzemy, taki agresywny lek zawsze jedno leczy a 10 psuje, no ale trzeba ustawic priorytety. Może kości się tak nie zrzeszotowieja, a płucka za to będą przystojne. Choc jak to piszę to przyszło moi do głowy, że jak się ma RTG oki, a bierze się encorton na pozapłucne sarko, to może można brać te wapno, no trzeba spytać tych kształconych w tej materii. Pozdrawiam Renata vel Renia, nie mylić z renią ( musimy się jakoś odróżnić) :P

Post: 17 sierpnia 2007, 20:43
autor: Robert
68. Czy mam przestrzegać jakiejś diety?
Około 10% chorych na sarkoidozę ma wysoki poziom wapnia we krwi. Jeżeli Twój poziom wapnia jest wysoki, to unikaj bogatych w wapń produktów jak mleko czy ser oraz preparatów witaminowych zawierających wapń (jak Centrum, czy Vitaral). Ponadto unikaj eksponowania się na słońce i unikaj witaminy D.

69. Czy powinno się brać preparaty witaminowe?
Mając sarkoidozę trzeba być ostrożnym w przyjmowaniu wapnia i witaminy D, natomiast pozostałe witaminy nie są szkodliwe. Terapia witaminowa nie jest wskazana w leczeniu sarkoidozy, ale jeśli nie bierzesz przesadnie dużych dawek żadnej z witamin, to możesz kontynuować ich branie. Jednak w przypadku bardzo dużych dawek witamin skonsultuj się z lekarzem.


Lekarze wrocławscy powiedzieli, że mogę profilaktycznie łykać wapń + witaminy i w czasie gdy brałem wysokie dawki encortonu wspomagałem się trochę, ale ja to nie Ty. Wszystko zależy od wyników.
Jak chcesz coś zażywać to skonsultuj z lekarzem, bo może należysz do tych 10% co nie mogą, a wtedy nie ma żartów.

Post: 21 sierpnia 2007, 14:49
autor: ususfructus
Witam!
Mam do Was pytanie: jak w Waszych przypadkach lekarze ustosunkowali się do spożywania alkholu( w przyzwoitych ilościach) podczas leczenia,tj brania Encortonu??pozdrawiam:)

Post: 13 sierpnia 2008, 09:39
autor: Jurek
Raz zapytałem lekarza o picie alkoholu w czasie zażywania encortonu. Nie zabronił, dodał że alkohol obciąża wątrobę i z tego powodu lepiej nie przesadzać.