Diagnoza

Diagnoza

Postautor: Cichy88 » 13 grudnia 2011, 12:19

Witam mam pytanie po bronchoskopi opis badania był coś takiego "guzki sugerujące guzki sarkoidalne" więc po tym badaniu nie można był,o mieć 100% pewności miałem później mediastinoskopie wynik tego badania był taki że lekarz powiedział że jest to jakaś choroba ziarnincowata czy jakoś tak więc w 100% znów mi nikt nie powiedział czy jest to sarkoidoza a skierowali mnie do poradni. czy ktoś też miał takie wyniki niejednoznaczne??
Cichy88
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 września 2011, 08:11


Postautor: Gemini » 13 grudnia 2011, 21:36

Witaj

na pewno coś jeszcze w tym wyniku z broncho miałeś napisane. Dodam że każdy z nas ma napisane np. "obraz może odpowiadać sarkoidozie" i robią dalsze badania. Na Twoim miejscu dopytałabym lekarza który Cię kierował do poradni, co konkretnie jest w tym drugim wyniku i dlaczego Cię kieruje do poradni. Taka odpowiedź, jak piszesz, to za mało. Dopytuj, ja też z czasem dopiero nauczyłam się dopytywać, choć do dziś przy lekarzach tracę rezon.

Powodzenia :)
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Gemini
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1633
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: PL


Postautor: Cichy88 » 14 grudnia 2011, 07:10

w wyniku mediastinoskopi było napisane że guzki w węzłach (ba mam i w płucach i węzłach) prawię w całości ulegają zwłóknieniu czy jakoś tak
Cichy88
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 września 2011, 08:11


Postautor: Robert » 14 grudnia 2011, 23:00

Cichy

Na diagnozę nie składa się wyłącznie wynik z bronchoskopii czy mediastinoskopii. To jest jeden z ważniejszych puzzli ale nie jedyny. Większość z nas miała opis "obraz może odpowiadać sarkoidozie" albo jakoś tak. Dla lekarzy liczy się że to nie nowotwór, ze nie wykryto bakterii gruźlicy ani innych chorób.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: syca » 07 sierpnia 2012, 11:02

Witam Was wszystkich serdecznie,

Piszę, ponieważ mam problem z diagnozą. Dostałam wyniki badań histopatologicznych, ale lekarka wyjechala na urlop.
Lekarka mówiła, że jeśli w badaniu wyjdzie jednoznacznie sarkoidoza to nie robimy medistenoskopii, jak nic nie wyjdzie to mam sie zgłosic do szpitala (mam już skierowanie). Problem w tym, że po dostaniu wyników nie mam z kim się skonsultować teraz.
Wynik:
"Opis mikroskopowy:
Fragmenty błony śluzowej oskrzela pokrytej nabłonkiem oddechowym. W podścielsku przewlekły, nieswoisty proces zapalny o niewielkim nasileniu.

Rozpoznania:
D86.1 Sarkoidoza węzłów chłonnych Obserwacja w kierunku sarkoidozy."

I nie wiem właśnie czy jest to rozpoananie jednocznaczne czy nie.
Czy na podstawie tego opisu mikroskopowego można ją stwierdzić?
Czy w rozpoznaniu zdanie "Obserwacja.." znaczy to, że nie można jeszcze rozpoznać jednoznacznie ??

Jeśli ktoś miałby jakiś pomysł byłabym wdzieczna!:))
syca
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 czerwca 2012, 15:13


Postautor: Robert » 07 sierpnia 2012, 16:06

Witaj na pokładzie :)

To że Twoja lekarka jest na urlopie nie znaczy, że nikt nie jest w stanie udzielić Ci odpowiedzi. Podejdź na oddział gdzie miałaś robione badanie i niech ktoś zerknie na wynik, jak inni lekarze będą umywać ręce to idź do ordynatora, niech powie Ci przynajmniej co masz robić.
Dla mnie opis jest jednoznaczny, jest kod choroby, jest rozpoznanie "sarkoidoza węzłów chłonnych", nie mniej naszymi opiniami się nie sugeruj, niech na ten wynik spojrzy ktoś kto na co dzień te wyniki czyta.
"Obserwacja w kierunku sarkoidozy" może być wskazówką dla lekarza co do dalszego postępowania, z pacjentem, nie z próbką.
Jeżeli faktycznie masz sarkoidozę węzłów chłonnych, to tego stanu się nie leczy - lekarz wg uznania zleca kontrolne rtg co 3 miesiące, albo rzadziej i obserwuje ewentualne zmiany, i tyle.

Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: syca » 07 sierpnia 2012, 16:23

Bardzo dziękuję Tobie za szybką odpowiedź.! :)))
Może ta medistenoskopia, którą opisałeś w dość straszny sposób :) nie będzie w takim razie potrzebne.. chociaż fajnie byłoby gdyby ktoś zwalczył te nieprzyjemne objawy gorączki i połamania:):)
Pozdrawiam!:)

Dodane po 1 minutach:

aaa jeszcze jedno.... a nie powinno się zdiagnozować jakiś ziarniaków ?
Czy te ziarniaki nie są konieczne do rozpoznania sarkoidozy? :)
syca
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 czerwca 2012, 15:13


Postautor: Robert » 07 sierpnia 2012, 22:01

Już Ci pisałem, zapytaj innego lekarza, albo ordynatora, my nie jesteśmy od interpretowania wyników ani opisów.
Ja napisałem tylko co myślę o rozpoznaniu, co nie znaczy, że nie mogę się mylić.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: syca » 07 sierpnia 2012, 22:28

Przeglądam to forum i stwierdzam, że pewnie więcej wiesz od niejednego lekarza. Ale wiadomo trudno się domyśleć co autor (czyt lekarz/ laborant) mial na mysli:)
Zastanawiałam się tylko czy te ziarniaki zawsze są obecne w sarko i czy można stwierdzić ją bez ich obecności:)

Bardzo dziękuję za szybką odp. A pytać nie zaszkodzi, dlatego to robię.
Niestety po wyjściu ze szpitala lekarze niechetnie z toba rozmiawiają (ewent można liczyc na lekarza prowadzącego, bo na nim spoczywa odpowiedzialność)

Dobrej nocy!:)
syca
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 czerwca 2012, 15:13


Re: Diagnoza

Postautor: szuwar » 30 września 2014, 08:47

Witam, jestem nowy na forum, mam podobny problem ze zdiagnozowaniem sarkoidozy.
W lipcu robiąc TK klatki piersiowej okazało się, że mam powiększone węzły chłonne śródpiersia i obu wnęk. Miałem robioną mediatinoskopię w celu pobrania węzła do badania. Dziś odebrałem wynik: "Węzeł chłonny zajęty przez liczne, zlewające się ziarniniaki nabłonkowatokomórkowe bez martwicy i bez komórek olbrzymich. Obraz odpowiada zapaleniu swoistemu, w pierwszej kolejności sarkoidozie, konieczna dalsza diagnostyka"
Lekarz na oddziale chirurgii klatki piersiowej nie chciał komentować wyników badania odsyłając mnie do poradni pulmunologicznej. Zapisałem już się ale na wizytę trochę trzeba będzie poczekać...
Nasuwa mi się kilka pytań:
1.Jakie badania będę musiał przejść by jednoznacznie zdiagnozować sarkoidozę?
2.Czy takie badania może zlecić internista, by nie tracić czasu i nie czekać na wizytę u pulmonologa?
Dodam, że pierwotnie było podejrzenie nowotworu, więc po odebraniu wyników kamień spadł mi z serca, że to prawdopodobnie tylko sarkoidoza :-)
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
szuwar
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 września 2014, 08:10
Lokalizacja: Łódź


Re: Diagnoza

Postautor: Robert » 30 września 2014, 19:05

Witaj

Ad1. Już żadnych, chyba że oprócz TK i mediastinoskopii nic więcej nie miałeś robione, ale o tym czy coś jeszcze będzie potrzebne zadecyduje pulmonolog.
Chirurg miał wyciąć to wyciął, w laboratorium tak piszą, bo mają opisać to co widzą w węźle - nie są od stawiania diagnoz - a do kupy składa to lekarz prowadzący.
Nie masz w opisie zmian nowotworowych, więc nie masz czym się martwić.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron