Uszkodzenie nerwu przepony podczas zabiegu torakotomii.

Uszkodzenie nerwu przepony podczas zabiegu torakotomii.

Postautor: krysia » 11 kwietnia 2007, 14:54

Niedawno miałam pobierane wycinki z węzłów chłonnych śródpiersia .Zaplanowano terakotomie skończyło się operacją w czasie której doszło do porażenia nerwu przepony . Mam uszkozony prawy nerw przepony a co za tym idzie cała prawa strona przepony poszła mi mocno do góry. Mam złe wyniki birubiny bo wątroba też gdzieś powędrowała wysoko . Czy ktoś z was ma może podobne doświadczenia ?
krysia
krysia
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 3
Rejestracja: 03 marca 2007, 17:31


Postautor: Robert » 11 kwietnia 2007, 16:55

Uniesiona przepona i wątroba po tej operacji to normalna rzecz, ale nie są to jakieś duże odchylenia, a Ty piszesz że masz jeszcze uszkodzony nerw, więc sprawa jest raczej skomplikowana.
Miałem robioną torakotomię i w każdym badaniu rtg i usg stwierdzano u mnie nieco uniesiona przeponę i wątrobę. Lekarz robiący usg tłumaczył obecnym przy tym studentom - akurat byłem królikiem doświadczalnym - że po tym zabiegu to normalne. Ale nieco a dużo to różnica jednak...

Pytanie, czy u Ciebie to też norma należałoby zadać chirurgowi, który Cię operował, zwłaszcza, że wystąpiły powikłania. I myślę, że przy nadarzającej się okazji powinnaś o to zapytać.

PS
Możesz zdradzić gdzie miałaś operację? Nie musi być dokładnie, wystarczy miasto.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Bem » 15 kwietnia 2007, 21:07

Czy torakotomia to jest to samo co mediastinoskopia czy coś innego? Ja też miałam pobierane wycinki z węzłów chłonnych śródpiersia, ale nie nazywało się to torakotomia.
Awatar użytkownika
Bem
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 33
Rejestracja: 16 października 2006, 19:24


Postautor: Robert » 16 kwietnia 2007, 18:50

Torakotomia to nie to samo co mediastinoskopia.
Torakotomia jest zabiegiem operacyjnym, w czasie, którego chirurg otwiera klatkę piersiową i ma możliwość oglądnięcia płuca, miejsc podejrzanych, pobrania próbek do badania histopatologicznego i wycięcia chorych części płuca.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Bem » 20 kwietnia 2007, 19:23

Czyli jak rozumiem torakotomia to coś więcej niz mediastinoskopia, w czasie której pobiera sie tylko wycinek do badania z węzłów chłonnych śródpiersia. Torakotomia jest bardziej inwazyjna.
Awatar użytkownika
Bem
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 33
Rejestracja: 16 października 2006, 19:24


Postautor: Robert » 20 kwietnia 2007, 22:34

Tak, to już ciężka, skomplikowana operacja.
Chirurg robi kilkunastocentymetrowe nacięcie pod pachą,
Obrazek potem specjalnym przyrządem rozsuwa żebra.
W ten sposób ma bezpośredni dostęp do płuca
Obrazek

Operacja jest wykonywana w celach diagnostycznych, ale w 95% robi się ją przy usuwaniu nowotworów płuc.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron