Sarkoidoza a bycie dawcą szpiku/komórek macierzystych

Sarkoidoza a bycie dawcą szpiku/komórek macierzystych

Postautor: Basta » 17 czerwca 2016, 10:51

8 czerwca 2009 roku na ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) oddałem kilka mililitrów krwi i razem z około 2 tys osób zapisałem się do bazy potencjalnych dawców szpiku/komórek macierzystych (w moim przypadku DKMS).
Z tego co się orientowałem sarkoidoza może wykluczać bycie dawcą. Wymagana jest konsultacja lekarska. Czy ktoś z Was ma może jakąś szerszą wiedzę na ten temat?
Ile razy poszedłem między ludzi, mniejszym wróciłem człowiekiem.
Seneka Starszy (Retor, Lucius Annaeus Seneca 55 r. p.n.e. - 40 r. n.e.)

Zapraszam - http://www.swietochlowice.biz
Awatar użytkownika
Basta
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 278
Rejestracja: 16 czerwca 2016, 11:50
Lokalizacja: Świętochłowice


Re: Sarkoidoza a bycie dawcą szpiku/komórek macierzystych

Postautor: Barbara » 17 czerwca 2016, 20:41

Ja uważam że osoba u której stwierdzono sarkoidozę ,nie powinna byc dawcą szpiku i krwi ...
Niestety do tej pory zbyt mało wiemy o Sarkoidozie -która jednak potrafi byc grożna ..i potrafi zabic pacjenta .
A główna zasada -to nie szkodzic ...

znalazłam taki fragment '
http://dkms.natemat.pl/94813,hematolog-odpowiada-na-trudne-pytania-potencjalnych-dawcow-szpiku
cytat>
Jakie są inne przeciwwskazania do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku?
Jest szereg chorób, które wykluczają z bycia dawcą szpiku. Dlatego podczas rejestracji pytamy chętnego o stan zdrowia, by od razu wykluczyć ewentualne osoby, które nie mogą dawcą zostać. Z chorób, które uniemożliwiają rejestrację w bazie dawców szpiku kostnego są m.in. poważne choroby układy sercowo-naczyniowego (np. zawał serca, zakrzepica), przebyte choroby nowotworowe i ciężkie choroby układu nerwowego, choroba Creutzfeldta-Jacoba. Wykluczone są także osoby po operacjach neurochirurgicznych włącznie z zastosowaniem transplantacji (przeszczepy rogówki, twardówki i opony twardej oraz po przeszczepach narządów, m.in. nerki, serce, skóry, wątroby), osoby ze stwierdzonym zakażeniem wirusem HIV, HTLV lub wirusami zapalenia wątroby typu B i C, jak również osoby z chorobami autoimmunologicznymi nie poddającymi się kontroli leczniczej. Potencjalnymi dawcami szpiku nie mogą być także osoby leczące się środkami immunosupresyjnymi, z objawami sugerującymi poważne choroby zakaźne, uzależnione od alkoholu, narkotyków i leków, a także osoby z chorobami dziedzicznymi szpiku i krwi oraz z zaburzeniami krzepliwości krwi (w tym trombofilia i hemofilia).
Trzeba pamiętać, że bardzo często trzeba indywidualnie ustalać czy dane schorzenie lub zdarzenie medyczne
jest wykluczeniem dla potencjalnego dawcy.
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Sarkoidoza a bycie dawcą szpiku/komórek macierzystych

Postautor: Basta » 18 czerwca 2016, 07:44

Barbara pisze:Ja uważam że osoba u której stwierdzono sarkoidozę ,nie powinna byc dawcą szpiku i krwi ...
Niestety do tej pory zbyt mało wiemy o Sarkoidozie -która jednak potrafi byc grożna ..i potrafi zabic pacjenta .
A główna zasada -to nie szkodzic ...

Co racja to racja. Tak też myślałem. Jak mnie w 100% zdiagnozują trzeba tam będzie zadzwonić/napisać i przedstawić szczegółowo sprawę.
Miałem nadzieję, że kiedyś komuś właśnie w taki sposób podaruję drugie życie. Los napisał względem mnie jednak inny scenariusz...
Ile razy poszedłem między ludzi, mniejszym wróciłem człowiekiem.
Seneka Starszy (Retor, Lucius Annaeus Seneca 55 r. p.n.e. - 40 r. n.e.)

Zapraszam - http://www.swietochlowice.biz
Awatar użytkownika
Basta
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 278
Rejestracja: 16 czerwca 2016, 11:50
Lokalizacja: Świętochłowice


Re: Sarkoidoza a bycie dawcą szpiku/komórek macierzystych

Postautor: Robert » 18 czerwca 2016, 07:53

Niestety, ale sarkoidoza wyklucza bycie dawcą narządów, nie wiem jak szpiku, ale chyba też, bo w grę wchodzi podobne ryzyko.
W medycynie odnotowane były przypadki przeniesienia sarkoidozy wraz z przeszczepianymi narządami, dlatego jesteśmy wykluczeni jako dawcy.

Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Sarkoidoza a bycie dawcą szpiku/komórek macierzystych

Postautor: Basta » 08 lipca 2016, 15:36

A tak przy okazji - jak się ma sarkoidoza do transfuzji krwi? :hmmm:
Czy można oddać krew czy lepiej nie - bo można zaszkodzić biorcy? :hmmm:

Wprawdzie krwi nigdy nie oddałem ( :mdleje: ), ale lepiej zawsze takie rzeczy wiedzieć. olaboga
Tak na wszelki wypadek.
Ile razy poszedłem między ludzi, mniejszym wróciłem człowiekiem.
Seneka Starszy (Retor, Lucius Annaeus Seneca 55 r. p.n.e. - 40 r. n.e.)

Zapraszam - http://www.swietochlowice.biz
Awatar użytkownika
Basta
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 278
Rejestracja: 16 czerwca 2016, 11:50
Lokalizacja: Świętochłowice


Re: Sarkoidoza a bycie dawcą szpiku/komórek macierzystych

Postautor: Robert » 08 lipca 2016, 20:00

Masz chyba na myśli krwiodawstwo.

Jeżeli będziesz chciał oddać krew, to napiszesz w ankiecie że masz sarkoidozę, a oni już będą widzieć czy wziąć od ciebie krew, ale na 100% nie wezmą, bo sarkoidoza wyklucza bycie krwiodawcą.
Na TEJ STRONIE masz wszystko ładnie napisane, m.in. to:
Dyskwalifikacja stała obejmuje:
6. Choroby układowe.

Do chorób układowych zalicza się m.in sarkoidozę.

Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Sarkoidoza a bycie dawcą szpiku/komórek macierzystych

Postautor: madziorn » 06 sierpnia 2016, 12:51

Sarkoidoza CAŁKOWICIE WYKLUCZA bycie jakimkolwiek dawcą (krwi, szpiku czy narządów) nawet w przypadku wyleczenia (zespoł Löfgrena) i dawnej przeszłości chorobowej. Sama musiałam wypisać się z rejestrów i każdorazowo słyszałam, w rozmowie z lekarzami kwalifikującymi, że jest to niestety przeciwwskazanie :( :( :( Mogę się cieszyć jedynie, że zdążyłam oddać choć parę litrów krwi :)

Pozdrawiam
M.
"You never know how strong you are, until being strong is your only choice.." Bob Marley
Awatar użytkownika
madziorn
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 105
Rejestracja: 30 stycznia 2014, 11:59
Lokalizacja: Wrocław


Re: Sarkoidoza a bycie dawcą szpiku/komórek macierzystych

Postautor: Basta » 09 września 2016, 15:45

No i wszystko jasne. :beczy:

Takie zadałem pytanie:
Piszę do Państwa w następującej sprawie.

Zdiagnozowano u mnie poprzez badanie EBUS sarkoidozę I stopnia. Biopsja dała następujący wynik: "Rozmazy zawierają komórki utkania węzłów chłonnych, strzępki włókniste oraz fragmenty nieserowaciejących ziarniniaków".

Mam powiększone węzły chłonne śródpiersia oraz wnęk płuc. Mam też licznie rozsiane mikroguzki śródmiąższowo w lokalizacji obwodowej w obu płucach. Aktualnie nie przyjmuję żadnych sterydów oraz innych leków.

Jestem pod kontrolą poradni pulmonologicznej.

Jak się ma sarkoidoza do bycia dawcą komórek macierzystych tudzież szpiku?


Taką otrzymałem odpowiedź:
Dziękujemy bardzo za uaktualnienie informacji dotyczących stanu zdrowia. Przepraszam za długi czas oczekiwania na odpowiedź.

Niestety opisana przez Pana sytuacja medyczna stanowi przeciwskazanie do dalszego figurowania w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Drogą pocztową otrzyma Pan list z potwierdzeniem wyrejestrowania z bazy DKMS. W imieniu całej Fundacji chciałbym Panu podziękować za gotowość niesienia pomocy.
Ile razy poszedłem między ludzi, mniejszym wróciłem człowiekiem.
Seneka Starszy (Retor, Lucius Annaeus Seneca 55 r. p.n.e. - 40 r. n.e.)

Zapraszam - http://www.swietochlowice.biz
Awatar użytkownika
Basta
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 278
Rejestracja: 16 czerwca 2016, 11:50
Lokalizacja: Świętochłowice




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron