Szczepionka na covid

Szczepionka na covid

Postautor: piotrtal » 27 grudnia 2020, 15:31

Witam Państwa,

Jestem chory na sarkoidozę od 12 lat. 1 stadium.
Bardzo proszę o informacje czy jest zalecane szczepić się na covid w tej chwili czy poczekać aż będzie coś więcej wiadomo na temat tej szczepionki? Szukałem tych informacji w internecie ale nie znalazłem nic.
Z góry dziękuję za pomoc.

Piotr
piotrtal
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 67
Rejestracja: 07 kwietnia 2008, 13:40
Lokalizacja: czestochowa


Re: Szczepionka na covid

Postautor: Robert » 28 grudnia 2020, 17:41

Nie ma odpowiedzi, bo prawie nikogo jeszcze nie zaszczepili i brakuje danych nt wpływu szczepionki na chorych.
Ta kwestia, to na chwilę obecną, w zasadzie wyłącznie twój wybór. Lekarze w większości przypadków sugerują szczepienie, ale są wyjątki, np gdy ktoś akurat jest leczony wysokimi dawkami sterydów, czy choroba jest bardzo aktywna - wtedy ze szczepieniem powinno się wstrzymać. Przed samym szczepieniem przeprowadzany jest wywiad lekarski i jeżeli będą jakieś przeciwwskazania, to ciebie nie zaszczepią.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Szczepionka na covid

Postautor: piotrtal » 03 stycznia 2021, 12:29

Dziękuję Robert za odpowiedź.
Czy ktoś z Was planuje się szczepić?
piotrtal
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 67
Rejestracja: 07 kwietnia 2008, 13:40
Lokalizacja: czestochowa


Re: Szczepionka na covid

Postautor: piotrtal » 05 stycznia 2021, 08:44

Wg poniższego moglibyśmy się szczepić w drugiej grupie.
Na pewno potrzebne będą aktualne badania.
Co o tym sądzicie?
-------------------


Etap zero: pierwsze dawki są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Jak 31 grudnia podało biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, resort rozważa możliwość zakwalifikowania do grupy priorytetowej również osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

Etap pierwszy: obejmuje on pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczycieli.

Etap drugi: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etap trzeci: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
piotrtal
Zaglądacz
Zaglądacz
 
Posty: 67
Rejestracja: 07 kwietnia 2008, 13:40
Lokalizacja: czestochowa


Re: Szczepionka na covid

Postautor: Robert » 05 stycznia 2021, 13:59

Z tego co piszą współbracia na facebooku, to znakomita większość lekarzy zaleca szczepienia - potwierdziło to już kilkanaście osób, które były na kontroli.
Przeciwwskazaniem są aktualnie zażywane wysokie dawki sterydów, metotreksatu itd, ostra faza choroby, rozległy stan zapalny, czyli mocno aktywna choroba, oraz silne reakcje alergiczne w przeszłości - poszczepienne, po podaniu kontrastu, penicyliny itd. Jeżeli ktoś przeszedł wstrząs anafilaktyczny, to szczepionki nie dostanie.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Szczepionka na covid

Postautor: Jaga77 » 22 marca 2021, 18:40

Witam!
Choruję na sarkoidozę od 2014 roku. Od kilku lat choroba w stanie remisji. Po konsultacji z lekarzem rodzinnym zdecydowałam się na przyjęcie szczepionki AstraZeneca. Również przed samym przyjęciem szczepionki (zaznaczyłam w ankiecie choroby autoimmunologiczne) analizowałam z lekarzem stan mojego zdrowia. Lekarz nie widział powodów do rezygnacji ze szczepienia. Szczepionkę otrzymałam 5 marca. Jak większość moich koleżanek i kolegów przeszłam typowe dla tej szczepionki objawy poszczepienne, takie jak: dreszcze, gorączka, ból głowy, ból ramienia. Dolegliwości minęły po 2 dniach.
Po 6 dniach od szczepienia w godzinach wieczornych pojawił się silny obrzęk dłoni i stóp, towarzyszył też temu bardzo duży świąd. W nocy pojawiła się pokrzywka na udach i częściowo na brzuchu. Dodam, że nigdy nie byłam mocno alergiczna. Cała noc nieprzespana. Objawy zaczęły zanikać rano i w ciągu dnia nic się nie działo do wieczora. Wieczorem wyskoczyło mi coś w rodzaju opryszczki na dolnej wardze po wewnętrznej stronie, warga dość mocno obrzmiała. Dłonie i stopy również zaczęły puchnąć i swędzieć. Zimno na wardze (pęcherzyk) po pewnym czasie jakby przeniosło się z jednej strony na środek dolnej wargi a w nocy czułam go już po przeciwnej stronie wargi. Dolna warga cała obrzmiała. Koło 4 rano obudziłam się ze zdrętwiałym językiem i obrzmiałymi śliniankami pod językiem. Wizyta na opiece nocnej - otrzymałam zastrzyki przeciwalergiczne i objawy powoli znikały. Kolejnej nocy dopiero nad ranem wyskoczyła pokrzywka, głównie na udach i brzuchu i lekki świąd rąk i stóp, po lekach przeciwalergicznych objawy po jakimś czasie przeszły. Od tego czasu codziennie biorę leki i jest ok poza dość mocnymi bólami stawów. Czekam na wizytę u alergologa i pulmunologa. Nie wiem czy te objawy są wynikiem szczepienia, lekarz z opieki nocnej zaprzeczał, rodzinny trochę inaczej do tego podszedł. Nie jadłam nic nietypowego, nie zmieniłam kosmetyków w tym czasie. Nigdy też wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłam. Może za jakiś czas gdy więcej osób zostanie zaszczepionych potwierdzi się czy to efekt szczepienia. Gdyby komuś coś przyszło do głowy co to mogło być to proszę o informację. Pozdrawiam
Jaga77
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 1
Rejestracja: 22 marca 2021, 17:35


Re: Szczepionka na covid

Postautor: Barbara » 22 marca 2021, 19:12

Dziękuje że napisałaś o szczepieniu . :bukiet:
Dałaś mi do myślenia -ostatnio nabierałam odwagi i myślałam o zaszczepieniu się (oczywiście jak się doczekam swojej kolejności ) :hmmm:
Miałaś silną reakcje alergiczną (-ja przeszłam coś podobnego po podaniu kontrastu przy TK ...)
Dziwne że po 6 dniach ,,,, ale niepokojące ,,,
napisz co powiedzą specjaliści :serducho: zdrowia życzę
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Szczepionka na covid

Postautor: Robert » 23 marca 2021, 18:19

Wygląda na reakcję alergiczną. Rozwiązania zagadki szukałbym na grupach o szczepieniach - jest ich kilka na Facebooku - tam prędzej znajdziesz kogoś kto mógł mieć podobnie, bo to znacznie szersze grupy osób niż nasze forum. Od nas Astrą zaszczepiło się do tej pory dwie, może trzy osoby i też je znajdziesz na naszym Facebooku, a nie tu. Niestety ludzie wolą tam przychodzić, bo tam mogą wchodzić z aplikacji, siedząc z telefonem w toalecie. Takie czasy głupie ;)
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Szczepionka na covid

Postautor: Robert » 24 marca 2021, 22:03

Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Szczepionka na covid

Postautor: Joanna J » 11 kwietnia 2021, 09:13

Cześć, jestem po 1 dawce szczepienia AstraZeneką, które miało miejsce 30.03. Sarkoidoza w remisji od roku (typ ostry, bez leczenia). Przed szczepieniem konsultacja z pulmonologiem, "oczywiście, że szczepimy! ;)". Profilaktycznie przed szczepieniem tabletka paracetamolu. Praktycznie zero skutków ubocznych, jeden dzień zmęczenia, lekki ból ręki, uczucie ciężkości na klatce piersiowej (2-3 dni).
Joanna J
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwietnia 2021, 09:03


Re: Szczepionka na covid

Postautor: Haniula1010 » 11 kwietnia 2021, 16:43

Dzięki, że napisałaś. Moja pani pulmonolog też mnie zachęca, ale wciąż się waham...
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron