Czy ziarnina to to samo co sarkoidoza?

Czy ziarnina to to samo co sarkoidoza?

Postautor: Robert76 » 08 grudnia 2006, 16:50

Witam serdecznie

Niedawno dowiedziałem się, że prawdopodobnie choruję na sarkoidozę, pozwólcie, że opiszę mój przypadek.
Dręczony od ponad pół roku przewlekłym kaszlem udałem się do lekarza rodzinnego, on skierował mnie na RTG płuc a następnie na tomografię komputerową, której obraz sugerował zmiany płucne w przebiegu sarkoidozy I/II stopnia.
21 listopada miałem przeprowadzoną mediastinoskopię. Na wynik badania histopatologicznego czekałem aż do dzisiaj, czyli ponad 2 tygodnie.
Kilka dni temu jak pytałem o wynik lekarz odpowiedział, że jeszcze go nie ma, bo przeprowadzane są barwienia dodatkowe gdyż te standardowe nie potwierdziły sarkoidozy.
Dzisiaj byłem odebrać wynik lecz niewiele się dowiedziałem, na konsultację do pulmunologa zapisany jestem aż na 19-stego grudnia. Do tego czasu chciałbym się dowiedzieć "na czym stoję" więc pozwólcie, że zacytuję wynik badania histopatologicznego węzłów śródpiersiowych i przytchawiczych:

"Ziarnina nabłonkowatokomórkowa z obecnością komórek olbrzymich Langhansa, bez martwicy.
Barwienie Ziehl - Neelsena ujemne."

Oprócz przewlekłego kaszlu (przeważnie rano) i jednorazowego przypadku opuchnięcia stawów skokowych (w dużym upale i przy wysiłku), nie miałem innych objawów sarkoidozy.
Chirurg z którym rozmawiałem przy odbieraniu wyniku powiedział że to sarkoidoza, lecz wcześniej pytał czy spuchły mi kiedyś stawy, więc mógł się tym zasugerować.

Może jest wśród Was ktoś kto potrafiby odpowiedzieć, czy ten wynik jednoznacznie potwierdza sarkoidozę, czy jednak ta ziarnina to co innego?

Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony 08 grudnia 2006, 20:11 przez Robert76, łącznie zmieniany 1 raz
Robert76
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 1
Rejestracja: 08 grudnia 2006, 16:31


Postautor: Robert » 08 grudnia 2006, 17:59

Poczekaj cierpliwie na wizytę, lepiej żyć w niepewności niż się później rozczarować.

A tu masz znalezione rzeczy na ten temat:

komórki Langhansa
Opis:
Ziarniaki powstałe z komórek nabłonkowatych charakterystyczne dla histopatologicznego obrazu sarkoidozy i gruźlicy.

komórki Langhansa
TREŚĆ:
Komórki cechujące gruźliczą ziarnicę. Posiadają bardzo duże rozmiary.

Barwienie Ziehl - Neelsena ujemne
Test używany przy oznaczaniu prątków gruźlicy. Wynik ujemny, czyli to raczej nie gruźlica.

Z tego wynika, że masz jedna z tych dwóch chorób, ale lepiej jak poczekasz na wizytę u lekarza.
Gruźlica jest w pełni wyleczalna, sarkoidoza tylko w częsci przypadków.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do 100 pytań i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron