Strona 1 z 1

Stopień niepełnosprawności w Niemczech?

Post: 18 kwietnia 2013, 21:25
autor: MałaM
Tak jak już wspominałam, mój mąż pracuje i jest w pełni ubezpieczony w Niemczech. Leczy się w Polsce. A jego pracodawca nie wie o chorobie. (Tak jakoś się to wszystko samo ułożyło.) Ma sarkoidozę płuc drugiego stopnia, która dość znacznie uprzykrza mu funkcjonowanie. Jestem ciekawa, czy ktoś z Was orientuje się, czy ma szansę na stopień niepełnosprawności w Niemczech? Jak załatwia się formalności? Do czego uprawnia tam takie orzeczenie? Jak widać jestem "zielona" w tym temacie. Także jeśli orientujecie się to proszę o podpowiedź :help:

Re: Stopień niepełnosprawności w Niemczech?

Post: 18 kwietnia 2013, 22:29
autor: Robert
Fragment ulotki wydanej w Niemczech, stan prawny na 1994r więc trochę temu, ale przypomniało mi się, że takie coś wisi na naszej pierwszej stronie więc wklejam. Nie wiem ile z tego jest jeszcze aktualne, ale na pewno coś się przyda:
Zaświadczenie o niepełnosprawności dla chorych na sarkoidozę
(Zaszeregowanie do danej grupy inwalidzkiej w Niemczech )
Jeśli sarkoidoza związana jest z odczuwalnymi ograniczeniami w życiu codziennym, chorzy na sarkoidozę mogą zostać zaliczeni do osób upośledzonych. Jest to ważne głównie z tego względu, że osobom takim przysługuje cała gama specjalnych praw. W rozdziale tym odpowiemy na 7 głównych pytań związanych z tym problemem:


KTO JEST NIEPEŁNOSPRAWNY ?

Upośledzeni w myśl ustawy o osobach niepełnosprawnych, to osoby z upośledzeniem co najmniej 50 %, o ile zamieszkują one lub pracują w granicach Republiki Federalnej Niemiec.

2. KTO STWIERDZA STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ?
Federalne Urzędy Świadczeń Emerytalnych, w gestii których leży wprowadzenie w życie ustawy o niepełnosprawnych stwierdzają istnienie upośledzenia i jego stopień na specjalnym wniosku
( Paragraf 4, ustęp 1, ustawa o osobach niepełnosprawnych).

3. JAK SIĘ STARAĆ O TAKIE STWIERDZENIE ?
Należy złożyć wniosek w lokalnym Urzędzie Świadczeń Emerytalnych. Bardzo ważne jest jednak, by lekarz pierwszego kontaktu, u którego urzędnicy zasięgną opinii, wydał ją w wersji optymalnej dla pacjenta !!!

4. JAK DUŻY MOŻE BYĆ STOPIEŃ NIEZDOLNOŚCI DO PRACY U CHORYCH NA SARKOIDOZĘ ?
Chorzy na sarkoidozę z zaburzeniami czynności narządów są zwykle częściowo zdolni do pracy. Nie istnieje jednak ogólna reguła stopnia niezdolności do pracy w określonych stadiach choroby, stąd decyzja w tej sprawie musi być potraktowana indywidualnie.


5. CO ROBIĆ, GDY NIE ZGADZAMY SIE Z DECYZJĄ URZĘDU ŚWIADCZEŃ
EMERYTALNYCH ?
W myśl Paragrafu 4, ustęp 6 Ustawy o osobach niepełnosprawnych w przypadku sporów w sprawie stwierdzenia upośledzenia i stanu zdrowia jak również w sprawie wystawienia, poprawek i konfiskaty dowodów, po przeprowadzonym postępowaniu w sprawie sprzeciwu od wyroku droga prawna prowadzi do sądów do spraw socjalnych.
Członkowie związków zawodowych podlegają ochronie socjalnej, tak, że koszty i reprezentację przejmują związki zawodowe

6. JAKIE DODATKOWE PRAWA PRZYSŁUGUJĄ OSOBOM UPOŚLEDZONYM ?

Najistotniejsze regulacje odnośnie praw przysługujących osobom upośledzonym to :
- dodatkowy urlop w wymiarze 5 dni pracy ( Paragraf 47 Ustawy o Osobach Upośledzonych –
UoOU );
- szczególna ochrona w przypadku wypowiedzenia stosunku pracy, wypowiedzenia stosunku
pracy z równoczesną propozycją nowej umowy na innych warunkach , i nadzwyczajnego wypowiedzenia stosunku pracy ( w myśl Paragrafu 15 UoOU do wypowiedzenia może w tym wypadku dojść tylko po wydaniu zgody przez Główny Urząd Opieki nad Inwalidami.);
- czasowe zwolnienie od obowiązku przepracowania nadgodzin ( Par.46 UoOU );
- stworzenie warunków pracy uwzględniające upośledzenie pracownika;
- wybór osoby reprezentującej interesy osób upośledzonych, w przypadku jeśli w danym
zakładzie pracuje przynajmniej 5 takich osób;
- dodatek finansowy przy pensji , np. wysokość sumy ryczałtowej przy upośledzeniu 45-54 %
1.110 DM rocznie lub 92,50 DM miesięcznie;
- osoby upośledzone nie podlegają Ustawie o Reformie Rent z 1992 mogą zatem w
dalszym ciągu pobierać emeryturę po ukończeniu 60 roku życia.
Stan prawny 1994
6. JAK DŁUGO WAŻNY JEST DOWÓD UPOŚLEDZENIA ?
Dowód wydawany jest z reguły na okres 5 lat licząc od chwili wystawienia. Po ponownej kontroli jego okres ważności może być przedłużany o kolejne 5 lat jedynie dwukrotnie.
Stan prawny 1994

Re: Stopień niepełnosprawności w Niemczech?

Post: 24 kwietnia 2013, 16:01
autor: MałaM
Dziękuje Robercie. Z tym pismem zapoznałam się już jakiś czas temu. (Taka pilna jestem ;) ) Informacje te są naprawdę przydatne, tylko niektóre z nich - nieaktualne :-| Miałam nadzieję, że znajdzie się osoba, która jest w tych kwestiach na bieżąco. Może jeszcze ktoś przeczyta o moim problemie i coś podpowie. Pozdrawiam