Do Romanka-o bezdechu - dofinansowanie aparatu

Środki na rehabilitację, dofinansowanie z PFRON

Do Romanka-o bezdechu - dofinansowanie aparatu

Postautor: renia2 » 05 października 2007, 14:21

Cześć!
Do bezdechu jest jakaś aparatura. Nie wiem ,czy refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli jest, to coś CI dopłacą. Jeśli masz grupę inwalidzką z ZUS lub z Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności dla Celów Niezusowskich, to oprócz tego co dołoży NFZ dodatkowe pieniądze można otrzymać od PCPR.
Inna droga, jeśli nie jest na liście NFZ, to zwrócić się do PCPR- jako likwidacja bariery technicznej. Nic nie kupować, zawrzeć umowę i 80% kwoty z umowy PCPR płaci, a 20% Ty (oraz nadwyżkę ponad kwotę z umowy).
Wszędzie warunek o tych 2 rodzajach grup.
Dokładniej sie rozpisałam na ten temat w Rehabilitacji,. Część moich zapisków przeniosło do Dyrekcji (prosiłam o przekopiowanie, bo mi coś się porobiło w komputerze i normalne działania nie pomogły. Po kilku dniach komputer sie uspokoił, ale Dyrekcja stanęła na wysokości zadania i od razu pokorną prośbę spełniła)
Wszędzie jest wysoki próg dochodowy i normalny Polak łapie sie bez problemu.
To takie coś jak z PIT-u sobie odpisać; nikt łaski nie robi, bo pieniądze z PFRON są wyłącznie na ten cel.
Trochę chaotycznie, ale może Ci to pomoże.
Cześć
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: romanek » 05 października 2007, 16:17

taaa.. dziekuje za info, grup inwalidztwa niemam, cale szczescie ogolnie rzecz biorac
NFZ zwraca tylko mala czesc, dobry aparat taki jak by mi byl potrzebny czyli AutoCPAP kosztuje od okolo 4kpln
wiec i tak jestem lekko ze tak powiem udupiony... myslalem o wypozyczeniu bo moze sie okazac ze bede musial stosowac to tylko pare miesiecy ale eniznalazlem narazie firmy ktora by oferowala takowa usluge
Mam nowy plan, kupie sobie łopatę i zakopie się sam

RoMANek
Awatar użytkownika
romanek
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 222
Rejestracja: 27 lutego 2007, 11:20
Lokalizacja: Katowice


Postautor: renia2 » 08 października 2007, 13:09

Cześć
A ja dalej jak pijany płotu. Grupa inwalidzka z Zespołu Orzekania, to nie to samo jak z ZUS. Jak staruszki się orzekają, że maja problemy z poruszaniem sie lub alergicy, to czemu nie ty. Nazwa jak nazwa-tak nazwali-zaznaczam DLA CELÓW NIEZUSOWSKICH. Nic co miesiąc nie płacą. A orzec sie warto. Może się przydać.
W Twoim przypadku, jak rozumiem NFZ coś Ci by dołożył. A PCPR wg schematu: (max limit z NFZ+% udział własny z tego limitu)x1,5-to sobie policz i zobacz , czy warto.
Podaję głupi przykład, gdybym nieczytelnie opisała sposób przeliczania:
aparat słuchowy-zwykły
Limit NFZ 800,00 zł
NFZ dopłaca 70% max limitu, tj800x70%=560,00 zł
Klient dopłaca 30% max limitu, tj. 800x30%=240,00 zł
Max dofinansowanie PCPR (
PCPR (800+240)x1,5=1.560,00 zł.
I tyle dopłacić może max PCPR, chyba, że u siebie ma tak dużo chętnych, że stosuje obniżenia maksymalnych dofinansowań
Przelicz sobie i zastanów się, czy wart. Tym b.,że PFRON dosłał teraz niezłe pieniądze, więc PCPR mogły jeszcze tego nie zagospodarować
Orzeka Zespół, a nie ZUS, więc o grupę łatwo i może się przydać do różnych celów.
I żaden to wstyd (tak mówią ludzie; chyba im chodzi, że innym jest jeszcze gorzej). Jak z PIT-u można sobie odpisać, to i tu można skorzystać. Tym b.,że PFRON daje środki wyłącznie na ten cel. Jak się nie wykorzysta, to przepadają.
A dodatkowy bonus-można z orzeczeniem Zespołu , na trochę podobnych zasadach, starać się o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego, np. rowerków rehabilitacyjnych -jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.
Ale w terenie z tymi środkami może być różnie, bo PFRON przydziela algorytmem, wg ilości os. niepełnosprawnych zarejestrowanych (z ZUS i z Zespołu) U nas jest to duża kwota (względnie duża).
Może i innym da to, coś do myślenia.
Zainteresowanych odsyłam , do rehabilitacji Renia2 i Dyrekcji (tam sie część znalazła)
Mogę poradzić indywidualnie-jak tylko będę wiedziała.
Np. Barierą techniczna jest taki wodny odkurzacz-dla alergików na kurz domowy i innych podobnych rzeczy.

Dodane po 27 minutach:

Romanek-wiadomość z ostatniej chwili
Jeśli to jest to , o czym Ty pisałeś:
Proteza powietrzna(aparat do leczenia obtubacyjnego bezdechu nocnego) kod z ZFZ 9253- to jak mi przeliczono max dofinansowanie z PCPR to kwota 4.095,00zł (ponad 4 tysiące-to nie pomyłka)
I u nas w Lublinie przy dużych kwotach omijamy zasadę płacisz, później PCPR Ci zwraca. Przyznaje się dofinansowanie na f. proforma lub na wycenę z firmy sprzedającej-ale MUSI być zapis, że NFZ dopłaca. F. imienna oraz orzeczenie na tę osobę. Kwotę przyznaną wysyła sie na rachunek sprzedawcy. I banki nie zarobią na kredycie.
Może jednak tym się zainteresuj.
U Was mogą PCPR ustalić, że dają nie max kwotę dofinansowania, więc zanim sie porwiesz na zakupy podopytuj się.

Dodane po 3 godzinach 36 minutach:

DO Romanka-przeczytaj uważnie
Nie narób sobie przedwcześnie apetytu. Zapomniałam dodać,że czas oczekiwania na decyzję w Zespole to ok.2-3 miesiące (u Was może krócej). A czas leci.
W NFZ im bliżej końca roku, tym mniej mają środków. Zlecenie o dofinansowaniu z NFZ ok 1 m-ca ważności( na tego typu rzeczy mogę sie mylić) A na zlecenie od lekarza (a tu chyba rodzinny nie wystarczy) też trzeba poczekać-nie wiem ile może trwać kolejka do specjalisty, który władny jest wydać zlecenie do NFZ o dofinansowanie na taki aparat.
I nic nie można poradzić, jak Cię złapie koniec roku.
Nic nie można kupić wcześniej, bo PCPR nie zrefunduje ( a 4 tys piechotą nie chodzi).
Jak już przelecisz tę ścieżkę zdrowia, to może być grudzień i:
1/PCPR nie będzie miał już środków na ten rok
2/PCPR będzie jeszcze środki miał, ale nie zdążą tego przeprowadzić przez papierki -a MUSZĄ zakończyć , włącznie z wypłatą do 31.12.2007 r.
3/sklep może nie chcieć się bawić w zakup takich mniej typowych rzeczy, tuż przed końcem roku.
Na pocieszenie:
1/wystarczy faktura sprzedaży ze sklepu, sprzęt może być do odbioru później; byle tego nie napisali na fakturze wyraźnie: termin odbioru: np.05.01.2008 r.
2/Wnioski mogą przechodzić na następny rok (albo i nie, ale wtedy znasz procedury)
3/ nawet jeśli wnioski nie przechodzą na następny rok i trzeba złożyć kolejny, to wiesz jak to zrobić i złożysz zaraz na początku stycznia 2008 r.
4/ może można rozpatrywać u Was złożony wniosek na początku 2008 r, ; nie czekając na plan finansowy za PFRON na 2008 r. (bo wtedy musi być uchwalony budżet państwa, później budżet PFRON, zPCPR musi wiedzieć ile dostał od PFRON środków na 2008 r. i je podzielić, a podział zatwierdzić organ samorządowy -tzn. radni.
Rada w każdej sytuacji-
doczytać decyzję PCPR do końca-jeśli odmawiają , to z jakiego powodu. Jeśli z powodu braku środków, to dopytać sie jaka procedura, aby starać sie ponownie (przesunięcia w trakcie roku, dodatkowe środki z PFRON na przełomie III i IV kwartału każdego roku)-tzn, czy sami wracają automatycznie do wniosków oddalonych z powodu braku wniosków, czy czy składać kolejny wniosek. Tu obowiązuje zasada, jak poszczególny samorząd u siebie ustala.
W każdym razie życzę powodzenia.
Cześć

Dodane po 16 minutach:

NIE MA OBOWIĄZKU ZGŁASZANIA ORZECZENIA Z ZESPOŁU DO PRACODAWCY . ZESPÓŁ TEŻ NIE ZGŁASZA PRACODAWCY O PRZYZNANYCH GRUPACH
MOŻNA PRACOWAĆ, CHYBA ŻE WPISZĄ ŻADNA PRACA ( A NIE MA OBOWIĄZKU POKAZYWANIA PAPIERU PRACODAWCY)
CZĘŚĆ PRACODAWCÓW SPECJALNIE SZUKA OSÓB Z GRUPĄ (TAKŻE ZESPOŁU), ABY NIE PŁACIĆ SKŁADEK NA PFRON. I DLA INNYCH KORZYŚCI
I GRUPA Z ZESPOŁU, TO PO ROKU OD ORZECZENIA DODATKOWE 10 DNI URLOPU . NIE WIEM CZY PRZY II TEŻ
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: romanek » 11 października 2007, 08:25

renia2 dziekuje Ci za bardzo wyczerpujacy opis, niewiem czy mi umknelo czy moze niebylo tego, ale po kolei

wbrew pozorom NFZ zalatwialem cala godzine w tym w samym NFZ 5 minut.
lekarz ktory mnie prowadzil w szpitalu wypisal od razu papier przy wypisie z ktorym pojechalem do NFZ i tam szybciutko mi to podbili
dofinansowania jest 1470zl

papiery do orzeczenia przez zespol juz mam, jutro sie wybiore do lekarza zeby swoja czesc mi wypisal, potem to zloze

z tym ze ta proteza mi jest potrzebna jak najszybciej, czy moge ja kupic teraz z wlasnych srodkow (przeboleje ten kredyt) a potem ubiegac sie o dofinansowanie z PFRON'u ?
czy jedno wyklucza drugie ?

a pozatym to wyszedlem ze szpitala, biegam za papierkami i coraz bardziej znowy zaczynam zasypiac, nawet nieprzypuiszczalem ze to tak dziala ale po 3 dniach pod pompom powietrzna czulem sie jak nowo narodzony, ale z dnia na dzien wszystko wraca do normy wiec musze sobie szybko kupic to urzadzenie, bez niego prawie niemoge funkcjonowac
Mam nowy plan, kupie sobie łopatę i zakopie się sam

RoMANek
Awatar użytkownika
romanek
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 222
Rejestracja: 27 lutego 2007, 11:20
Lokalizacja: Katowice


Postautor: renia2 » 11 października 2007, 11:03

Romanek
Tu jest ból.
Zakup (data z faktury) nie może być wcześniejszy, niż data WYDANIA orzeczenia (z ZUS lub z Zespołu).
Do niedawna można było stosować furtkę, że w orzeczeniu był zapis-od kiedy trwa "inwalidztwo". Taka głupia nazwa i już.
Przykładowo: data z orzeczenia:10.10.07 r.
Data trwania "inwalidztwa" : 01.09.07 r. (lub np.01.07.2000 r).
Ale PFRON w Warszawie przysłał do nas taką głupia wykładnię, że stosować WYŁĄCZNIE" datę z orzeczenia. PCPR w Lublinie musi więc ją już stosować, ale może gdzie indziej udają ,że o niej nie wiedzą.
Dopytaj sie u siebie (w PCPR), jak to tam jest. U nas szczerość popłaca i u nas sie podpowiada.
Można "wyżebrać" przyspieszenie orzeczenia w Zespole, ale nie w ZUS.
U nas omija sie kredyt przynosząc wycenę (z opisem ,że NFZ dofinansuje ) lub fakturę proforma(z takim samym opisem jak przy wycenie). Decyzję dostaje sie na dofinansowanie na tej podstawie. I kwotę dofinansowania przesyła do sprzedawcy PO DOSTARCZENIU ORYGINAŁU FAKTURY(też z tymi opisami).
Większość sprzedawców w Lublinie współpracuje z PCPR i idzie na rękę ludziom. Dostają informację od człowieka,że przyznano kwotę w wysokości i że PCPR ją przeleje. I nawet część nie czeka,aż pieniądze z PCPR znajdą się na ich koncie , tylko od razu daje sprzęt.
Ale to lubelska praktyka, która się sprawdza od kilku lat.
U Ciebie może być trochę inaczej.
U Ciebie , jak zrozumiałam, najważniejsze jest teraz otrzymać orzeczenie.
Nie czekając na nie złóż papiery do PCPR i powiedz,że orzeczenie (Xero oryginału) dostarczysz natychmiast, po otrzymaniu z instytucji orzekającej.
U nas dla nadania biegu sprawie wystarczy fax, a później już papierem.
Zajmij sobie kolejkę w PCPR (u nas obowiązuje kolejność zgłoszeń i rezerwuje sie pieniądze, dla tych co niedługo skompletują dokumenty)
U nas dostałbyś max:4.095,00 zł, ;
u Was mogą stosować obniżenia (bo np. mają mały budżet)

Jeśli Ci to coś pomoże, to w szpitalu można wypożyczyć aparat do tlenoterapii. Są z tym problemy-mała ilość. Ale może można pożyczyć poza kolejką, motywując tym, że niedługo-do 2 m-cy otrzymasz dofinansowanie na to coś z PCPR. Tego już nie wiem.
W razie dodatkowych pytań-pytaj. staram sie codziennie przeglądać rano pocztę. I nie mam wyrzutów sumienia ile czasu mi to zajmie, bo i tak za bezdurno zostaje w pracy. Po godzinach mam odcinany internet.
Trzymaj się
Przypomniałam sobie,że u nas jakiś delikwent wypożyczał sobie butlę z tlenem-poprzez szpital. Trochę to kosztowało. Przebolał ten koszt. I jak do nas trafił,to dostał podpowiedź, żeby starał sie o ten aparat. Bo do wypożyczenia butli nie możemy dofinansować.
Może ta informacja Cię poratuje na te dni, zanim dostaniesz dofinansowanie z PCPR(bo to on rozdziela na ten cel środki z PFRON)
Jeszcze raz powodzenia.

Dodane po 16 minutach:

Napisz proszę jak Ci idzie załatwianie aparatu, może będę mogła jeszcze cos podpowiedzieć.
Renia2
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: Renata » 11 października 2007, 17:41

Cześć Romanek, wiesz że w Zabrzu koncentratorami zajmował się dr Krzywiecki, o kórym rozmawialiśmy, chyba krewny Twojej znajomej, spróbuj tą droga może na wypożyczenie czasowe. Pozdrawiam
Renia
"Odwaga nie jest przeciwieństwem strachu, lecz jego przezwyciężeniem"
Karol Bunsch
Awatar użytkownika
Renata
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 832
Rejestracja: 15 października 2006, 22:56
Lokalizacja: Śląsk


Postautor: renia2 » 12 października 2007, 08:31

Do Romanka.
Renia napisała o koncetratorze.
W lubelskim PCPR można sie starać o dofinansowanie do koncentratora-w ramach barier technicznych. 20% udział własny, 80%Kwoty PCPR. NAJPIERW PODPISAĆ UMOWĘ-będzie kwota , od której PCPR będzie liczył 80%. Jeśli przekroczysz ponad to, to płacisz swoje 20% i kwotę ponad kwotę z umowy. Jeśli zakup jest tańszy-zasada:80/20%obowiązuje od niższej kwoty. MUSISZ mieć orzeczenie.
Ale ten aparat do bezdechu-wyszedłbyś na zero (ten dofinansowany z NFZ)
Przyciśnij w Orzekaniu, niech przyspieszą termin.
Trzymaj się
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: romanek » 12 października 2007, 12:41

koncentrator tlenu a proteza powiertrzna cpap to sa rozne rzeczy niestety
to jedno drugie to kwestia wypozyczenia, koszt okolo 300-400 zl miesiecznie juz sie dowiadywalem
ale jeszcze jedno przegladajac stony naszego loklanego mops'u pisze cos o osobach ktore moga dostac wogole dofinansowanie, i jest warunek dochodow
50% sredniej krajowej na czlonka rodziny ? mozesz to potwierdzic ?
bo jesli tak to niemam wogole co sie bawic w orzekanie niepelnosprawnosci bo i tak niedostane dofinansowania, nas jest dowjka tylko, oboje pracujemy a srednia krajowa to 3090brutto, ktora niestety przekraczamy w tym wypadku raczej bardzo... przekraczamy
Mam nowy plan, kupie sobie łopatę i zakopie się sam

RoMANek
Awatar użytkownika
romanek
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 222
Rejestracja: 27 lutego 2007, 11:20
Lokalizacja: Katowice


Postautor: renia2 » 12 października 2007, 12:58

Wiem ,że to są odrębne rzeczy.
I można dostać dofinansowanie na to i to, zależy o co sie ubiega.
1. Dofinansowanie do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych to jest ten aparat do obtubacyjnego leczenia bezdechu-. Zapis o dofinansowaniu z NFZ na fakturze i max. dofinansowanie z PCPR (a u Was to chyba w MOPS-ie, jak zrozumiałam) to kwota 4.095,00
Próg dochodowy:
dotyczy dochodów osiągniętych za 2006 r. I jeśli dobrze zrozumiałam-wspólne gospodarstwo z żoną-wtedy kwota: 1.322,17 zł na osobę. Sprawdzone telefonicznie. Jeśli jest tam jeszcze zameldowany ktoś jeszcze i prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe (matka, teściowa, babcia itp.), to doliczasz dochody wszystkich osób i dzielisz je przez liczbę osób.
NIE tak jak do Urzędu Skarbowego
2. dofinansowanie do likwidacji barier technicznych-to ten koncentrator; nie ma określania progu dochodowego. Podpisujesz umowę i płacisz 20% kwoty z umowy (chyba,że kupisz droższy, to wtedy i nadwyżkę), a PCPR (u Was MOPS) 80%.
Nie mylić progów dochodowych dla celów typ[owej pomocy społecznej-są b.niskie.
Tutaj obowiązują progi dla celów PFRON i co kwartał sie zmieniają (zwykle na wyższe).
I dotyczą poprzedniego roku.
I na oświadczenia, chyba że ktoś zupełne głupoty wypisuje.
Powodzenia.
PS.
I jak już tyle przeszedłeś, to dociągnij to orzeczenie do końca. Jeszcze się może przydać. Może nie będziesz musiał korzystać, ale co Ci szkodzi.
A przy jedynce jest dodatkowo 10 dni urlopu więcej.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: Anuta » 13 października 2007, 14:20

Do Roberta: a może by utworzyć nowy temat na forum - zagadnienia prawne - i przenieść tam posty Reni2 dotyczące możliwości uzyskania dofinansowań. Ktoś w potrzebie może ich tutaj nie znaleźć.
Anuta
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 279
Rejestracja: 14 lutego 2007, 17:37
Lokalizacja: łódzkie


Postautor: Robert » 13 października 2007, 14:57

się zrobi
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbara » 13 października 2007, 21:28

Hej witaj Romanek,,uśmiech pozwoliłam sobie poczytać twoje posty i lekie zdziwko mnie spotkalo ......Wydaje mi sie ze nie jestem materialistką i chyba dobrze BO :-( :shock: :twisted: ,,, oj srednia krajowa 3090 szok ----to w jakim kraju ja żyje -----hahahhaahaa zacieło mnie ,,usmiech :lol: oj chyba musze sie zastanowić za jakie pieniądze ja pracuje ???????szok
Pozostaje mi sie tylko uśmiechnąc i na pocieszenie napisac ze chyba dobrze ze nie mam zamiaru doczekać emertyury z mojej pensij hihihihihi ,,,
Tobie życze zdrówka i nie przyjmij mojej myśli ,,jako zazdrosci przeciwnie ciesze sie ,napewno bedzie ci łatwiej poradzić sobie z chorobą .Bo pomimo ze ludzie mówią ze pieniadze szczescia nie dają ,To napewno łatwiej chorować.
trzymaj sie i zalatw sobie ten aparat ,,trzymam kciuki ,,pa Basia. :buja w oblokach:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Do przeniesionych-także rehabilitacja

Postautor: renia2 » 15 października 2007, 08:33

Po przeczytaniu regulaminu widzę, że wiszę i kwiczę za ogromne litery, wykrzykniki. Sorry.
Ale stało się.
Może Dyrekcja ponownie mnie przeredaguje? Jeśli tak , to dzięki.
PS. Widzę, że jedno serduszko zarobiłam. Dzięki.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: Haniula1010 » 15 października 2007, 18:11

Renia,w przypadku Twoich tekstów pogrubienia są jak najbardziej uprawnione. W ten sposób teksty stają się bardziej czytelne i zrozumiałe, tak, że nawet osoby niezbyt biegłe w paragrafach się w nich połapią. A w ogóle z Twoją znajomością przepisów -to jesteś skarbem :padam: :super:

Gratuluję serduszka :roza: :roza: :roza:
Ostatnio zmieniony 17 października 2007, 01:25 przez Haniula1010, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Prawne zagadnienia

Postautor: renia2 » 16 października 2007, 07:45

Dzięki.
Nie znam się na prawie. To praktyczna strona mojej pracy zawodowej. Nie bezpośrednio. Ale mam styczność i chyba społecznik jestem.
Dlatego pisałam o tych praktycznych poradach, bo naocznie i nausznie znamy potyczki ludzkie z przepisami. I nie zawsze da sie odkręcić, albo ominąć.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Następna


Wróć do Zagadnienia prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron