Coś w rodzaju grupy inwalidzkiej z ZUS, ale z małym ale

Środki na rehabilitację, dofinansowanie z PFRON

Coś w rodzaju grupy inwalidzkiej z ZUS, ale z małym ale

Postautor: renia2 » 01 lutego 2008, 10:50

Na wyraźną prośbę Basi, żeby to w tym temacie opisać, a nie na prywatnym kanale.
Istnieje coś takiego, że można sie ubiegać o stopień niepełnosprawności (odpowiednik grupy z ZUS) dla celów niezusowskich.
Ubiega się o to w Zespole Orzekania o niepełnosprawności dla celów niezusowskich i nazywa się to cudo: Orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności dla celów niezusowskich.
Z ustawy miało to służyć pomocą tym wszystkim ludziom, którym np. ZUS odebrał renty lub z różnych względów na rentę ZUS-owską nie mają szans.
Grupa wiekowa: od b. małych dzieci do staruszków włącznie.
Bezpośrednich pieniędzy z tego nie ma, bo nie płaci sie tu rent.
Z dokumentem o niepełnosprawności można za to sie ubiegać o różne świadczenia i dofinansowania, gdzie jest wymagane "coś w rodzaju renty".
Dokumentacja: Wniosek, historie choroby i ok. 1 m-ca czeka sie na rozpatrzenie wniosku przez komisję , w której jest także lekarz. Są b.liberalni, w stosunku do takiego ZUS.
Do obłożnie chorych i innych chorych, którzy nie mogą przyjść z różnych względów na komisję robią komisje wyjazdowe.
Można po takim czymś pracować, chyba że b. wyraźnie jest wpisane żadna praca.
Uwaga: Osoby dorosłe z takim orzeczeniem i wskazaniem w orzeczeniu mogą sie ubiegać o uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej. WTZ mają służyć (wg ustawy) takiemu przystosowaniu osoby niepełnosprawnej do w miarę samodzielnego prowadzenia życia. Np. dorosłe osoby z downem, nadpobudliwe, niesprawne manualnie itp.
Dla pozostałych osób orzeczenie nie jest przeszkodą w pracy, a czasem pewnym ułatwieniem.
Przykład: pracodawcy szukają rencistów, aby nie płacić składek na PFRON. Więc osoby z orzeczeniem są traktowani tak samo jakby mieli grupę inwalidzką z ZUS.
Osoby z orzeczeniem mogą zwracać się o bezzwrotną ( w zasadzie) dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osobę niepełnosprawną-taka rehabilitacja zawodowa. Stara się o nią w Urzędzie Pracy. I trzeba już wykazać sie sporą nieodpowiedzialnością, aby trzeba tę dotację zwracać. Są to spore pieniądze.
Można pracodawcy takie orzeczenie pokazać lub nie-jak komu pasuje.
Reszta w pn-wt.
Ps. Już o tym wcześniej pisałam, także przy Romanku.
Można się podpytywać, jeśli wiem to chętnie pomogę.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: Robert » 01 lutego 2008, 17:41

A orientujesz się czy w takim orzeczeniu są wyszczególnione jakieś przeciwwskazania do konkretnej pracy?
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: agga » 01 lutego 2008, 22:23

Hej, z racji zawodu trochę znam się na stopniach niepełnosprawności.
Robert - owszem, bardzo często na takim orzeczeniu jest dokładnie wskazane, do jakiej pracy osoba niepełnosprawna się "nadaje" ( np. praca na stanowisku przystosowanym, praca w warunkach pracy chronionej, są wpisywane różnego rodzaju przeciwwskazania - w zależności od rodzaju schorzenia danej osoby itp.). Takie orzeczenie może również uprawniać do korzystania z warsztatów terapii zajęciowej , przyuczenia do nowego stanowiska bądź zawodu,uzyskania usług opiekuńczych, uzyskania karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej itp, itd. Jeśli jest się w trudnej sytuacji finansowej , odpowiedni stopień niepełnosprawności kwalifikuje do tzw. zasiłku stałego, czyli czegoś w rodzaju renty, ale nie wypłacanej przez ZUS , tylko przez pomoc społeczną.
Ależ ze mnie Coś Strasznego! Trochę tego, ciut owego ; troszkę siakie, ciut owakie, nieco inne całkiem takie. Nie za duże, nie za małe, Coś Strasznego Doskonałe!!!
agga
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 691
Rejestracja: 13 czerwca 2007, 21:07
Lokalizacja: Podlasie


Postautor: renia2 » 04 lutego 2008, 13:47

Widzę, że Agga już też już coś popisała w tym temacie.
To osławione orzeczenie dotyczy wszystkich ludzi-od małych dzieci do staruszków. Popatrzcie więc po rodzinie i sąsiadach- może sie przyda. Na sarko raczej nie, chyba, że indywidualne przypadki.
Cytuje dalej literaturę fachową-taką broszurkę.
Posiadanie orzeczenia wydanego przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności pozwala korzystać z następujących form pomocy bądź uprawnień:
1. w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia-możliwość odpowiedniego zatrudnienia, korzystania ze szkoleń ( w tym specjalistycznych), podleganie przywilejom pracowniczym osób niepełnospr. (np. prawo do dodatkowych urlopów, przerw w pracy)
2. z ulg np. podatkowych, komunikacyjnych, zwolnienie z opłat trv,(abonamentu), na podstawie odrębnych przepisów.
3. z możliwości uczestniczenia w terapii zajęciowej (WTZ)
4. z zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby
5. z usług socjalnych, opiekuńczych, teraupetycznych, rehabilitacyjnych świadczonych przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.
6. z uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń (np. dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością)
oraz-to już mój dopisek:
1. dzieci z orzeczeniem-masę różnych rzeczy-w ramach programów PFRON do szeroko pojętej nauki -od gimnazjum po studia
2. dofinansowanie do samochodów-dla dzieci i dorosłych- od tego roku już b. liberalne zasady- przy problemach z przemieszczaniem sie i porażeniach. Nie chodzi o prozaiczne dojazdy, bo komunikacja publiczna źle działa.
3. zwrot przez PFRON części ZUS za pracownika niepełnosprawnego.
4. to wszystko co pisałam w ubiegłym roku o dofinansowaniach z PCPR.
5. super sprawa-zmiana-zamiast pożyczki-bezzwrotna dotacja do rozpoczęcia działalności gosp. Już pisałam w poprzednim poście.
Później następna część.

Dla prowadzących własną firmę:
Poczytajcie sobie mój przypis o refundacjach składek ZUS-

Dodane po 4 godzinach 35 minutach:

Do Roberta i do innych osób:
Orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie stanowi przeciwwskazania do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy. To cytat z broszurki
Moja prywatna wiedza: mogą wstawić przeciwwskazania: wpisują symbol przyczyny niepełnosprawności, który czasami z mety wyklucza wykonywanie jakiegoś zawodu lub grupy zawodów.
Np. symbol, gdzie będzie padaczka wykluczy kierowanie pojazdami mechanicznymi, od samochodu do wózka widłowego. Może też czasami pracę przy taśmie.
Inne to wg. mnie na logikę. Np. orzeczenie przy astmie wykluczy pracę przy odczynnikach chemicznych, znacznym zapyleniu.

W broszurce jest co prawda taki punkt:"wskazania, o których mowa w art.6b ust.3 ustawy (Ustawa z dn.27.08.97 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Dz.U.z 1997, nr123,poz776 z późniejszymi zmianami)-i punkt ten dotyczy ewentualnej pracy chyba.
Ale może to dotyczyć znacznego stopnia (tzw.I), gdzie muszą wpisać ,czy jest zdolna do jakiejkolwiek pracy, a jeśli zdolna , to do jakiej (np. do pracy chronionej).
Z broszurki: Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS oraz zespołu ds orzekania o niepełnosprawności nie są względem siebie równorzędne. Są równorzędne dla celów poza świadczeniami rentowymi(np. w przypadku zasiłku stałego i zasiłku pielęgnacyjnego).
Inna rzecz broszurki:z Czasami elementy zawarte w orzeczeniu o inwalidztwie lub niezdolności do pracy nie są wystarczające dla uzyskania ulg i świadczeń, o które os. niep. chce wystąpić(np.ma prawomocne orzeczenie, ale nie ma w nim informacji o tym,że jest niewidoma). Wówczas osoba ta, musi poddać się badaniom zespołu, w celu uzyskania danych w orzeczeniu.
Inna rzecz z broszurki:
Osoba posiadająca ważne orzeczenie dla celów rentowych, a chcąca uzyskać orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień oraz w celu korzystania ze świadczeń pomocy społecznej, czy w celu uzyskania legitymacji os. niep. lub karty parkingowej przysługujacej os.niep. z tyt. określonych przyczyn niep., winna złożyć wniosek do zespołu dołączając m.in.:
-dokumentację medyczną-nie starsze niz 30 dni przed złożeniem wniosku,
-cel uzyskania orzeczenia i uzasadnienie wniosku (czy ubiegała sie wcześniej o ustalenie niepełnospr, czy pobiera świadczenia)
- inne dokumenty umożliwiające ocenę niepełn.
-ważne orzeczenie, jeśli je ma.
Jest to postępowanie uproszczone.
Inne z broszurki: Prawo do zamieszkania w oddzielnym pokoju.
Nowym elementem w sys. orzekania, oprócz dotychczasowych: oceny obniżonej sprawności ruchowej, oceny zdolności do zatrudniania danej osoby, konieczności korzystania z sys. środowiskowego wsparcia, ulgi uprawnień, uczestnictwie w WTZ, będzie ocena konieczności korzystania
przez tę osobę z prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.
Uzyskanie w orzeczeniu tego wskazania może mieć wpływ na ew. ustalenia, gdy dana osoba bedzie sie starać o dodatek mieszkaniowy lub większy metraż mieszkania z zasobów gminnych.
To było na temat i nie na temat.
A teraz słuchajcie: Orzeczenie z zespołu wystarczy do ubiegania sie do dotacji na rozpoczęcie działalności gosp.(bezzwrotnej w zasadzie), częściowej refundacji własnego ZUS lub zatrudnionych pracowników, obniżonego płacenia składki na PFRON z tyt. zbyt niskiego stopnia zatrudniania os. niepełn. A to już są konkretne pieniądze. Comiesięczne lub paredziesiąt tys. dotacji.
A kilka os. na forum pisze, że ma działalność gosp.
Innych też zatrudniają i część pracodawców nie wie o tym. Jak Waszym zdaniem zasługują, to możecie im podpowiedzieć. Część z Was bywa dużo na zwolnieniach, czyż nie?
Nie odpuszczać i się orzekać.
A Ci, co sie uczą-z PFRON można uzyskać dopłaty do czesnego , dojazdów i Bóg wie czego. Program Student.
A dopłaty do samochodu (już nie tylko oprzyrządowania specjalistycznego). Warunek orzeczenie ruch i rehab. zawodowa (os. pracuje) lub dowozi dziecko do szkoły (dziecko ma orzeczenie na ruch). W tym roku podobnież ma być b.liberalnie. I dofinansowanie ok80-90% jakiejś kwoty. Może mylę sie w %, bo nie mam z tym styczności. To w PFRON
A odpisy z PIT, to pies?
Trochę chaotycznie, ale krew mnie zalewa,ile pieniędzy sie marnuje.
Cześć.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: Jurek » 06 kwietnia 2008, 16:35

Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2008, 18:57 przez Jurek, łącznie zmieniany 3 razy
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: Barbara » 06 kwietnia 2008, 17:06

:) Witam serdecznie ,,Reniu dziekuje bardzo ,,
moze nie uwierzysz ale ja naprawde dopiero dziś znalazłam tego posta!! :)
Nie wiem jak to mozliwe ale wcześniej ,,schował sie przedemną,,
DZIEKUJE tyle pracy w to wlozylas ,dziekuje :bukiet:
Tak jak napisałaś ,moj szef nie chce płacić składek,i szuka takich osob ,,Wtedy jak cie prosiłam o informacje ,,bałam sie ze pójde na pierwszy ogien .SZykowała mi sie koronografia i straszyli szpitalem z sarko ...Teraz wszystko sie zmienilo i na szczescie sa juz zatrudnione osoby z tą grupa ..
A i ja nie musze isc na zwolnienie ..
Ucichł temat ,wiec mam nadzieje ze nie bede chodzila za takim zaświadczeniem .
Zresztą i tak by mi raczej nie przyznali tego orzeczenia !!!
Niemniej bardzo dziekuje i serdecznie pozdrawiam Basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: Jurek » 07 kwietnia 2008, 18:47

Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: renia2 » 08 kwietnia 2008, 13:54

Basiu!
Ty sie orzeknij. Co Ci szkodzi. Przy Twoich pierepałach z leczeniem, to historie chorobową to chyba wózkiem wozisz. A w razie czego szefo Cię będzie po rękach całował, za tę składkę oczywiście. A prywatnie to też Ci się może przydać.

Dodane po 3 minutach:

Do Jureczka.
Albo mnie wzrok myli, albo orzeczenie jest już nieważne. Na komisje ponownie i uzupełnij dokumentacje medyczną. Te historie z leczenia sarko i kołosarkowych problemów i powinni Ci w Zespole dać co najmniej Średni, a nie lekki. To moja prywatna uwaga.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: Jurek » 09 kwietnia 2008, 19:39

Witam,
Renia, dobrze zauważłaś że nie ważne jest to orzeczenie- wkleiłem skan, ze wzgl. informacyjnych, być może znów napiszę wniosek ze wględu na możliwość płacenia niższych składek ZUS, :)
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: renia2 » 10 kwietnia 2008, 11:31

Do Jureczka- innych z własna działalności gosp. oraz niepełnospr. rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełn domowników.
Za mało oddajesz naszemu kochanemu państwu. Orzeknij się i bierz co Twoje. A wykasowania widziałam i dlatego zauważyłam termin ważności.
Osoby niepełn. prowadzące działalność gosp.:
1. w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gosp.-refundacja dotyczy wyłącznie osób fiz. wykonujących we własnym imieniu działaność gosp.
2.posiadajace orzeczenie o stopniu niepełn. lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem-bez względu na posiadany stopień niepełn.
O rolnikach piszę dlatego ,ze już na forum jakiego z rolnictwem związanego widziałam, ale nie wiem kto to był.
Rejestracja pracodawców os. niepełnospr.prowadzących działalność gosp., niepelłnospr. rolników lub rolników zobowiązanych do płacania składek za niepełn.domowników w zakresie refundacji składek, dokonywana jest przez Biuro Funduszu na pods. zgłoszeń dokonanych osobiście lub pocztą elektroniczną. Jak ktoś juz był wcześniej zarejestrowany u nich to ponownie nie trzeba.
Nie ma prawa być zaległości w stos do PFRON i ZUS.
Pracodawca oraz os. niepełn. prowadząca działalność gosp. składają informacje i wniosek w terminie do ostatniego dnia m-ca, w którym upłynął termin opłacania składek ZUS, zgodnie z przepisami o sys. ubezp. społn (Lub KRUS dla rolników.)
Szczegółowe informacje: www.pfron.org.pl w zakładce SOD lub infolinia 0801 233 554.
Biuro PFRON 00-828 Warszawa al. Jana Pawła II 13
Powodzenia.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: viking » 26 listopada 2008, 11:51

Ja złożyłem jakiś miesiąc temu wniosek właśnie w takim zespole orzekania jak pisaliście i dzisiaj mam komisje o ustalenie stopnie niepełnosprawności.

Dla mnie jest to że 10 dni dodatkowego urlopu oraz 21 dni urlopu na wyjazd do sanatorium wiec można uzyskać w sumie w ciągu roku 57 dni płatnego urlopu.

26 dni normalnego + 10 dni zdrowotnego ( można z niego z korzystać po roku od daty przyznania stopnia niepełnosprawności chyba jak dobrze pamietam II stopnia ) + 21 dni na wyjazd do sanatorium.

Napisze przy okazji jak wyglądała taka komisja.

Pozdrowienia dla wszystkich czytających :-)
viking
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 18
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 20:49


Postautor: viking » 27 listopada 2008, 09:22

viking pisze:Ja złożyłem jakiś miesiąc temu wniosek właśnie w takim zespole orzekania jak pisaliście i dzisiaj mam komisje o ustalenie stopnie niepełnosprawności.

Dla mnie jest to że 10 dni dodatkowego urlopu oraz 21 dni urlopu na wyjazd do sanatorium wiec można uzyskać w sumie w ciągu roku 57 dni płatnego urlopu.

26 dni normalnego + 10 dni zdrowotnego ( można z niego z korzystać po roku od daty przyznania stopnia niepełnosprawności chyba jak dobrze pamietam II stopnia ) + 21 dni na wyjazd do sanatorium.

Napisze przy okazji jak wyglądała taka komisja.

Pozdrowienia dla wszystkich czytających :-)
\

Juz wiem nie zakwalifikowalem sie.

Jeszcze nie dostalem orzeczenia dlaczego ale juz wiem ze nie .

Jak bede cos wiedziec wiecej napisze.
viking
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 18
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 20:49


Postautor: Tigerek » 27 listopada 2008, 19:50

Ja się dowiedziałam, że mam składać wniosek ze względu na kręgosłup i elastopatię, a do tego potrzeba konsultacji ortopedy, na którąż to dostałam termin za 4 m-ce :P
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Tigerek
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 549
Rejestracja: 07 września 2008, 12:08
Lokalizacja: lubuskie


Postautor: Jurek » 27 listopada 2008, 23:57

w mordę nietoperza :evil:
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: Tigerek » 28 listopada 2008, 00:11

hehe... biedny nietoperz. Ale to jeszcze nic - on da mi skierowanie na RM, na to poczekam kolejne 5-8 m-cy ;)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Tigerek
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 549
Rejestracja: 07 września 2008, 12:08
Lokalizacja: lubuskie


Następna


Wróć do Zagadnienia prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron