Składki ZUS a niepełnosprawność

Środki na rehabilitację, dofinansowanie z PFRON

Składki ZUS a niepełnosprawność

Postautor: renia2 » 04 lutego 2008, 09:47

Od tego roku można odpisywać w części składki ZUS,jeśli ma sie grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności. Za pracowników oraz samozatrudniających się. Dokładne informacje na stronach PFRON w zakładkach . I o innych programach.
Zdaje się ,że na forum jest kilka osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą.
Doczytajcie dokładnie ze stron PFRON i nie odpuszczajcie 300-400,00 zł co miesiąc. Moje informacje są b. szczątkowe. Honorują grupę z orzecznictwa, a nie tylko z ZUS. Podobno każdą.
Orzekajcie się w Zespole, bo na ZUS nie ma co liczyć.
Powodzenia.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: joanna222 » 05 kwietnia 2008, 12:16

Witaj RENIU

Dodane po 5 minutach:

WITAJ RENIU :)
Bardzo sie cieszę że to przeczytalam.Ja mam orzeczenie o niepelnospr.dostalam 2-gą grupę.Jestem obecnie na zwolnieniu rehabilitac.z powodu utraty sluchu przez sarko.i jestem ciekawa czy mi tez taka dotacja się należy,Niebardzo się orientuje w tych sprawach jak tu sie dowiedziec więcej ?czy to wystarczy iśc do urzędu do PEFRON-U i zlożyć tam papiery i na jakiej podstawie oni to przyznają ? POZDRAWIAM JOANNA222
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: Irena » 05 kwietnia 2008, 16:00

Joasiu na temat dofinansowania PFRON można dowiedzieć się na ich stronie internetowej www.e-pfron.pl lub na stronie dla niepełnosprawnych www.niepełnosprawni.pl Nie wiem jak to jest z dofinansowaniem indywidualnym ale do osób z grupą inwalidzką pracujących w moim zakładzie mamy dofinansowanie do składek ZUS i do wynagrodzeń. I tu co nieco wiem i mogę powiedzieć jak to się robi. Pozdrawiam :)
Pozdrawiam serdecznie Irena
"Dusza nie znałaby tęczy gdyby oczy nie znały łez".
Awatar użytkownika
Irena
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 482
Rejestracja: 16 października 2007, 18:37
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.


Postautor: joanna222 » 05 kwietnia 2008, 18:33

WITAM CIĘ RENIU PONOWNIE :) Pozniej wejdę na te strony i poczytam ja jestem zatrudniona w zakladzie ale obecnie jestem po komisji zus-u i mam przyznane świadczenie rehabilitacyjne na pół roku bo juz 6-ścio miesięczne chorobowe mi się skończylo.Czy te sprawy zalatwia się po powrocie do pracy czy moge juz teraz ?Pisalaś że możesz w tej kwestji pomóc ,jeżeli masz odpowiedż na moje pytanie to bardzo bym Cię prosila o nią.W tej chwili moim platnikiem jest zus czy to ma jakies znaczenie ?POZDRAWIAM I DZIĘKUJE CI :bukiet:

Dodane po 1 godzinach 43 minutach:

Reniu to ja Joanna222
Weszlam na te podane strony ale nic nie moge się doczytać.przeczytalam że firma musi zatrudniac conajmniej 25-ciu takich pracowników ,czy ja dobrze to rozumiem ? Jeżeli moglabyś w jakiś sposób mnie uświadomić byłabym bardzo wdzieczna Wiesz jak ktoś w tym nie siedzi i sie na tym nie zna to robi się mały problem. :( Jeżeli znajdziesz czas to prosze napisz do mnie .Będe zobowiązana :) Chociaż dobrym przepisem kulinarnym :roza: POZDRAWIAM
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: Robert » 05 kwietnia 2008, 20:18

Z tego co się orientuję, na odpowiedzi musisz poczekać do poniedziałku Joanno, bo Renia może pisać chyba tylko z pracy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: joanna222 » 05 kwietnia 2008, 20:26

Witaj Robercie :)
Jeżeli tak piszesz to ok .Jestem pod wrażeniem Jak Wy sie tu wszyscy znacie ja jestem tu od niedawna ale już się zadomowiłam .Świetnie mi się pisze z ludżmi i dostalam już wiele bardzo cennych rad :) My juz tez się spotkaliśmy na forum.Pozdrawiam Cie serdecznie i mam nadzieje że jeszcze się tu spotkamy :flower:
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: Anuta » 06 kwietnia 2008, 21:49

Czy mógłby mnie ktoś oświecić w takiej sprawie - czy jeśli dostałoby się orzeczenie o stopniu niepełnosprawności to pracodawca płaciłby mniejsze składki na ZUS ? Z tego powodu miałoby to wpływ na wysokość emerytury ?
Jeszcze nigdy tak nie było, żeby to jakoś nie było
Anuta
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 279
Rejestracja: 14 lutego 2007, 17:37
Lokalizacja: łódzkie


Postautor: renia2 » 09 kwietnia 2008, 07:44

Do Joanny-dotację na rozpoczęcie działalności gosp-tak. Ale masz ja Ty prowadzić. Wniosek w Urzędzie pracy-ale z puli środków dla osób niepełnosprawnych.
Zakład pracy, z tytułu zatrudniania określonej liczby osób niepełnosprawnych może liczyć na zwrot części składek ZUS. Jeśli prowadzisz działalność gospodarzą-to Ty jesteś tym zakładem pracy i też możesz liczyć na refundację części składek ZUS. Ale jeśli zrozumiałam, to nie prowadzisz działalności gosp.
Na dofinansowanie do aparatu słuchowego możesz liczyć. Należy iść do własnego PCPR , wypełnić kwitek i coś dofinansują. Są to już poważniejsze kwoty i nikomu nic do tego kiedy to złożysz w trakcie czy po zwolnieniu lekarskim.

Dodane po 5 minutach:

Dofinansowanie do składek ZUS dla zakładu pracy zależy od ogólnej liczby osób zatrudnionych i liczby osób niepełnosprawnych.
Joasiu-doprecyzuj swoje pytanie o dotację.
Do Anuty-na zdrowy rozum-nowe emerytury -mnie odłożone , niższa emerytura.

Dodane po 17 godzinach 35 minutach:

Dorwałam pisemko branżowe PFRON. Opisze dokładniej o składkach ZUS i ich refundacji.
Spróbuję przepisać tabeleczkę. Ale konkluzja jest taka-zakład pracy zatrudniający zatrudniający mniej niż 25 osób nie dostanie refundacji na lekką gr. os. niepełnosprawnych.
Prowadzące działalność-obowiązkowe składki na ubezp. emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest jest kwota stanowiąca 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Adres redakcji pisemka: BIFRON
00-828 Warszawa al. Jana Pawła II 13 tel. 0-22 652-92-54, fax 0-22 652-92-53
e-mail: bifron@pfron.org.pl
To dla dociekliwych i raczej dla prowadzących własna działalność gosp. Najlepiej podopytywać sie u źródła.
Może za jakiś czas znowu będzie coś dobrego dla ludzi.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: joanna222 » 09 kwietnia 2008, 13:40

Witaj Reniu
Dzieki za odpowiedż .Ja pracuję w zakładzie (nie prowadzę dz.gosp.)moje obawy dotyczą się tego iż,mój zakład nie zatrudnia jeszcze osób z orzeczeniem(albo ja o tym nie wiem )Przyjmując że w moim zakladzie takie osoby nie pracują czy ja mam szansę na taką dotację ? Chodzi o ten odpis ze skladek (a dla nas dodatkowo cos z tego jest do wynagr.)Nie jestem tak dobra w tym jak Ty ale mam nadzieje że mnie zrozumiałaś POZDRAWIAM I DZIĘKUJE
joanna222
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 181
Rejestracja: 03 kwietnia 2008, 19:10


Postautor: renia2 » 09 kwietnia 2008, 14:03

Refundacja składek ZUS dotyczy wyłącznie pracodawców-czyli zakład pracy może ja otrzymać lub sama osoba, która jest dla siebie pracodawcą, bo prowadzi własną działalność gosp.
Pracownik, w sensie stosunku pracy-NIC.
Zakład pracy tez nic nie otrzyma za os. niepełnosprawną, która spełnia warunki pozostałe , ale nie jest pracownikiem. Odpadają umowy o dzieło, zlecenia.
Nie jest to dotacja, tylko dofinansowanie. Dofinansowanie-najpierw płacisz, a później ktoś zwraca. Dotacja- wypłata tak jakby "zaliczkowo", do rozliczenia później kwitami, jak się ja wykorzystało.
Dla Ciebie osobiście-brzydko nazywając "osoby fizycznej"-w PCPR dofinansowanie do aparatu słuchowego oraz innych urządzeń, które Ci ułatwią funkcjonowanie jako osobie niepełn.
Konkretnie i adekwatnie do Twojej niepełnosprawności.
Wszelkie wibrujące, błyskające urządzenia, które ułatwiają życie osobie niesłyszącej lub słabosłyszącej. Ale zrób sobie wcześniej spis i nic nie kupuj, bo tu jest haczyk-zakupy honorowane są po dacie podpisania umowy o dofinansowanie konkretnego czegoś i każdy najdrobniejszy zakup hamuje możliwość skorzystania z danego tytułu PFRON na okres3-5 lat.
renia2
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 340
Rejestracja: 10 lipca 2007, 10:50


Postautor: Jurek » 31 lipca 2008, 08:52

Refundacja składek ZUS:
Rejestracja w PFRON i SOD
prowadzę działalność gospodarczą, jestem w trakcie składania wniosków o refundacje części składki ZUS (około 440 zł) Jeśli jest ktoś zaiteresowany postaram się pomóc przejść przez "rejestracje " papierową i elektroniczną
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Postautor: czarek-173 » 18 marca 2009, 20:46

witaj Jurku.
Mam III stopień sarko.Prawie już 2 lata na encortonie i także prowadze działalność gospodarczą.Jestem ciekaw czy udało Ci się coś załatwic z ta refundacją a jeśli tak to jak tego dokonałes?
czarek-173
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 13
Rejestracja: 16 maja 2007, 21:16


Postautor: AMELIA » 18 marca 2009, 20:55

Jurku mnie też interesuje ten temat napisz proszę coś więcej.
AMELIA
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1039
Rejestracja: 23 marca 2008, 16:53
Lokalizacja: Chorzów


Postautor: typisb » 18 marca 2009, 21:49

Ale czy do refundacji nie jest wymagana grupa inwalidzka??
typisb
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 519
Rejestracja: 22 lutego 2009, 21:09
Lokalizacja: katar


Postautor: Robert » 19 marca 2009, 08:13

Jest, ale można starać się o orzeczenie do celów niezusowskich, opis znajdziesz gdzieś w pokrewnych tematach.

Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Następna


Wróć do Zagadnienia prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron