Słońce, witamina D - podstawy

O słoneczku, witaminie D3, wapniu itd... czyli czego unikać w sarkoidozie

Słońce, witamina D - podstawy

Postautor: Mary_Par » 12 lipca 2011, 10:24

Jak to jest z tym słońcem??? I Witaminą D???
Nigdzie nie mogę znaleźć podstawowych informacji. Orientuję się, że ma zgubny wpływ na sarkoidozę, ale...
1. Czy w każdym stadium?
2. Czy po remisji też?
3. Czy tylko wtedy kiedy włączone jest leczenie lekami, czy tak w ogóle szkodzi?
4. Czy dotyczy każdej sarkoidozy, czy tylko jej skórnej odmiany?
5. Czy słońca należy w ogole unikać, czy kremy i filtry w zupełności wystarczą?

Mam na razie podejrzenie choroby - czekam na szpital, ale wszystkie objawy wskazuja raczej na to i nie wiem co robić, bo w tym roku miałam jechać na wakacje marzeń - do slonecznej Italii.

Pomóżcie, podpowiedcie,
Zagubiona...
Mary_Par
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 1
Rejestracja: 12 lipca 2011, 10:07


Postautor: Tigerek » 12 lipca 2011, 11:00

Tylko w ciągu 2-3 tygodni w przeciągu kilku lat odczuwałam osłabienie po przebywaniu na słońcu. Od 2 lat przynajmniej nic się nie dzieje, przypadkiem spaliłam sobie skórę na słońcu "latając" po mieście w południe :D - jedyny skutek uboczny to złażąca skóra.

Na ile wiem, to zaledwie niewielka część z nas cierpi na nadprodukcję witaminy D3, a ta właśnie tworzy się na słońcu, Z drugiej strony w cieniu też się produkuje, ale w mniejszej ilości.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Tigerek
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 549
Rejestracja: 07 września 2008, 12:08
Lokalizacja: lubuskie


Postautor: Haniula1010 » 12 lipca 2011, 11:51

Witaj Mary :lol:
Tigerek ma rację, rzeczywiście tylko niewielka część z nas cierpi na nadprodukcję wit. D.
Jeżeli dotychczas nie miałaś żadnych rewelacji podczas przebywania na słońcu - możesz spokojnie jechać na swoje wymarzone wakacje.
Oczywiście o tym, że generalnie nadmiar słońca każdemu szkodzi, a słońce w dużych ilościach jest niewskazane nawet dla zupełnie zdrowych - wiesz :) . W Italii słońca jest pod dostatkiem, :wink: więc pamiętaj o kremach z filtrem, kapeluszu na głowę /czy parasolce :wink: / i ...udanych wakacji. Jeżeli przyjmujesz leki - sprawę musisz skonsultować z lekarzem, bo niektóre leki fotouczulają - ale nie tylko w sarkoidozie...
Pozdrawiam :D
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Postautor: ciapulka » 12 lipca 2011, 17:37

Hej,

Chcialam sie dowiedzic jakie sa skutki nadproduckji witaminy D3 dla organizmu i jak temu zapobiegac?

Dziekuje za odpowiedz i serdecznie wszystkich pozdrawiam
:flower:
Awatar użytkownika
ciapulka
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 15
Rejestracja: 11 lipca 2011, 17:44


Re: Słońce, witamina D - podstawy

Postautor: Robert » 12 lipca 2011, 21:29

Mary_Par pisze:Jak to jest z tym słońcem??? I Witaminą D???
Nigdzie nie mogę znaleźć podstawowych informacji. Orientuję się, że ma zgubny wpływ na sarkoidozę, ale...
1. Czy w każdym stadium?
2. Czy po remisji też?
3. Czy tylko wtedy kiedy włączone jest leczenie lekami, czy tak w ogóle szkodzi?
4. Czy dotyczy każdej sarkoidozy, czy tylko jej skórnej odmiany?
5. Czy słońca należy w ogole unikać, czy kremy i filtry w zupełności wystarczą?


Unikanie promieniowania słonecznego oraz żywności zawierającej witaminę D jest konieczne u pacjentów, u których sarkoidoza doprowadziła do hiperkalcemii, czyli podwyższenia poziomu wapnia we krwi.

To jest cała odpowiedź na Twoje pytania. Masz hiperkalcemię, musisz unikać słońca.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do Dieta

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron