Czy korzystaliście z usług dietetyka?

O słoneczku, witaminie D3, wapniu itd... czyli czego unikać w sarkoidozie

Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: sama40stka » 10 marca 2013, 15:52

Mam zamiar się wybrać do dietetyka. Czy ktos z Was korzystał z takiej usługi?
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: kiwior » 10 marca 2013, 23:28

Ja korzystalam.Stosuje Jego zalecenia i nawet przy encortonie widac efekty.
kiwior
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 333
Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 22:10
Lokalizacja: tarnow-malopolska


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: sama40stka » 11 marca 2013, 15:34

Mam zamiar wybrać się do dietetyczki, ale dopiero po wizycie u pulmonologa, którą mam jutro. Miałam anemię, która skończyła się szpitalem, do końca marca będę brać żelazo, ale potem... boję się, że znowu będzie anemia, na razie szukam żelaza w potrawach na własną rękę, jem dużo mięsa, ale wizyta u specjalisty się przyda. Obawiam się, że będę brać sterydy. Do tego przy sarkoidozie słyszałam, że ostrożnie z witaminą D, a witamina D jest akurat wszędzie tam, gdzie najwięcej żelaza :?

Kiwior
Czy przy odpowiednio dobranej diecie, ćwiczeniach gimnastycznych i biorąc sterydy można nie przytyć? Jestem chudzielcem, nigdy nie byłam gruba, boję się, że przy sterydach przytyję.
Czy jadasz potrawy z witaminą D?
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: Robert » 11 marca 2013, 17:27

@ sama40stka

Nie tyje się od samego brania sterydów, tyje się bo sterydy nadmiernie pobudzają apetyt - przy wysokich dawkach zjesz duży posiłek, a uczucie głodu nie ustępuje choć żołądek pęka ci już w szwach. Takie ssanie towarzyszy od rana do wieczora i trzeba mieć silna wolę i świadomość, że nie jest to naturalny odruch, a jedynie zaburzenie spowodowane przez leki. Nie wszyscy tak mają, i nie przy wszystkich sterydach, choć dotyka to większości, a encorton zdaje się jest pod tym względem na pierwszym miejscu.
Dodatkowo sterydy zaburzają gospodarkę wodną - powodują zatrzymywanie wody w organizmie, skutkiem czego jest m.in. okrągła i opuchnięta, tzw. księżycowa twarz - pamiętam jak nieraz koledzy, z powodu wyglądu posądzali mnie o ostre imprezowanie :) Taka zgromadzona woda też może mieć wpływ na wagę.
Z diety na ten czas powinno wyeliminować się sól, a dostarczyć jak najwięcej potasu, który sterydy nadmiernie wypłukują.

Z witaminą D nie przeceniał bym tych wszystkich rewelacji, dopóty, dopóki nie dowiesz się że masz hiperkalcemię, albo hiperkalciurię. W Polsce obecnie jest tak mało słońca, że większość osób ma duże niedobory witaminy D.
Najlepszym środkiem jest w tym przypadku zdrowy rozsądek, czyli nie popadanie w skrajności, nie unikanie słońca, ale też nie wystawianie się na jego promienie godzinami, to samo w przypadku łykania witamin. Co za dużo to nie zdrowo, zarówno w jedną jak i w druga stronę, po prostu :)

Pozdrawiam :slonko:
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: sama40stka » 11 marca 2013, 18:10

Robert, dzięki za uświadomienie mnie, myślałam, że sterydy powodują tycie, a to jedzenie, nadmierny apetyt, a to jest do ogarnięcia przy dużej sile woli i odpowiedniej diecie. Jestem ciekawa co jeść, aby zahamować ten apetyt, chyba dużo warzyw. Czy można się jakoś pozbyć nadmiernej ilości wody z organizmu? Może dzięki piciu wody mineralnej? Sól pewnie trzeba ograniczyć dlatego, że zatrzymuje wodę w organizmie.
Znajomy, który ma sarkoidozę nie pije mleka ani jego przetworów, nie jada jajek i masła. Witamina D jest też w wielu innych potrawach, ale chyba mniej. Ja na razie nie unikam żadnych potraw, co mnie martwi, bo może sobie szkodzę, a może nie. Jutro może się czegoś dowiem.
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: Robert » 11 marca 2013, 18:53

Niczym nie zahamujesz tego apetytu, bo mózg cały czas wysyła błędny sygnał. Jeżeli miałbym do czegoś porównać, to do stanu kiedy rzuca się palenie - nie wiem czy palisz, paliłaś, rzucałaś...
Pamiętam pierwsze dni, kiedy brałem 60mg encortonu, cały czas miałem ślinotok i uczucie jakbym nic nie jadł od poprzedniego dnia. Później, gdy dawka była coraz mniejsza apetyt spadał, ale do końca, nawet przy 5mg był większy. Najbardziej uporczywy był przy 40-60mg - gdy zszedłem do 20-30mg dało się już o nim zapomnieć.
Zabijałem to różnymi rzeczami, najlepiej spisywały się paluszki jedzone bardzo powoli, gryzione milimetr po milimetrze, niestety solone. Przytyłem ok. 10-12 kg, choć sam nie wiem czy na pewno aż tyle. Gdy pierwszy raz trafiłem do szpitala ważyłem 80-81 kg, potem spadłem i w momencie rozpoczynania sterydoterapii ważyłem 77kg, by w trakcie niej dojść do ok. 88 kg.

Co do soli to masz rację, zatrzymuje wodę. Czytałem jednak gdzieś, że stosowanie środków moczopędnych jest w tym przypadku błędem, bo powoduje nadmierne wypłukiwanie elektrolitów z organizmu, w sytuacji gdy gospodarka elektrolitowa i tak jest już nieźle rozchwiana.
Najlepsze rozwiązanie to unikanie soli i zażywanie sterydów w godzinach rannych, najpóźniej do 9.00 - jest to naturalna pora produkcji kortyzonu przez nadnercza.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: sama40stka » 11 marca 2013, 21:00

Robert, to mnie znowu pocieszyłeś... Ja nienawidzę być głodna, brrr, w czwartek rano miałam zabieg w szpitalu i w związku z tym do następnego dnia nie mogłam nic jeść, myślałam, że zwariuję z głodu :x , mimo, że dawali kroplówki, jak mam się tak czuć codziennie jak w szpitalu to dziękuję bardzo. Nigdy nie paliłam, ale codziennie jem słodycze, to mój nałóg, jak nie zjem nic słodkiego przez kilka dni, to jestem nerwowa. Jak lekarz zapisze mi sterydy to zamiast słodyczy będę cały dzień gryźć marchewki :D
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: Haniula1010 » 11 marca 2013, 21:32

Hej :)
Myślę, że dietetyczka to dobry pomysł /chociaż nie tani/ ;).
Niemniej jak już się zdecydujesz - to idź do dobrej, sprawdzonej, bo znam przypadki, że pewna pani każdemu dawała identyczne zalecenia /skserowane w 500 egzemplarzach/ , bez względu na to czy człowiek był chory czy zdrowy i co mu dolegało.
Tak to i ja potrafiłabym leczyć :lol:.
Co do słodyczy - znam ten ból ;).
Polecam ewentualnie przygotować sobie na zapas: stosik obranych marchewek, kalafiorka, rzodkieweczki i co tam lubisz ;).
Ale i tak sterydy - to ciężki okres, w którym się tyje nawet od powietrza ;)
Pozdrawiam :)
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: kiwior » 11 marca 2013, 23:30

Ja przy sterydach przytylam 30 kilo,nie moglam powstrzymac tego piekielnego glodu,no i jadlam.Po wizycie u dietetyczki przez pierwszy tydzien od zmyslow odchodzilam z glodu,nawet moj mozg pragnal jedzenia.Potem ustapilo a po dwoch tygodniach zobaczylam,ze waga spadla o 3 kilo,zaczelo mi sie to podobac.Ja mam zalecone jesc 5 razy dziennie,co 3,4 godziny i moge jesc wszystko.Nie czuje glodu a nawet nie wolno dopuscic do uczucia glodu.Nadal biore sterydy,od grudnia ani raz mi nogi nie spuchly a mialam z tym powazny problem.Chudne teraz mniej wiecej 2 kg miesiecznie,lekarka mowi,ze to bardzo dobrze.Od lutego chodze na fitnes,na poczatku byl problem a teraz z kazdym dniem jest lepiej.Nie staje juz na polpietrze.Dla mnie ta dietetyczka to byl strzal w dziesiatke.A jeszcze jem wszystko,nawet slodycze ale najwiecej warzyw,ich czym wiecej tym lepiej.Pozdrawiam :)
kiwior
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 333
Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 22:10
Lokalizacja: tarnow-malopolska


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: sama40stka » 12 marca 2013, 21:44

Haniula i kiwior, dzięki za więcej wiedzy o działaniu sterydów, a raczej głodzie podczas ich zażywania, gdyby mi kiedyś przyszło je brać, będę ostrożna.
Dzisiaj byłam u pani pulmonolog i dalej nic nie wiem :? W poniedziałek będę miała dalsze badania - mechanika oddechu i klatki piersiowej, za miesiąc mam jeszcze raz zrobić tomografię komputerową. Ta pani jest przeciwna sterydom, powiedziała, że bardziej szkodzą niż pomagają i bądź tu mądry człowieku. Martwi mnie to. Jak długo można się badać?
A do dietetyczki się wybiorę ze względu na anemię, znam dobrą w moim mieście. Pewnie będzie drogo, ale zdrowie wyższa konieczność.
Czy do spotkania z dietetykiem trzeba się jakoś przygotować, słyszałam, że trzeba przez kilka dni spisywać swój jadłospis.
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: Haniula1010 » 13 marca 2013, 18:37

Hej :)
Jakoś specjalnie do dietetyczki - chyba nie trzeba się przygotowywać, ale dobrze jest mieć rozeznanie w swoich zwyczajach żywieniowych: co jesz, w jakich mniej więcej godzinach, czy oprócz głównych posiłków zdarzają Ci się przegryzki typu jabłko, czipsy, batoniki czy paluszki, itd...Wszystko jest ważne - dlatego zrób sobie porządny rachunek sumienia /może być na kartce/ ;). Wspomnij też o swoich dolegliwościach zdrowotnych - bo chyba głównie ze względu na nie - Panią odwiedzasz...

Masz mądrą Panią Doktor. Sterydy nie leczą - raczej powstrzymują rozwój choroby. Tak, że to jest standard, że dopóki nie są konieczne i organizm radzi sobie mniej więcej sam - lekarze sterydów nie przepisują.

Co do badań - przygotuj się, że będzie ich sporo. U nas chyba nie ma jakichś standardów. Lekarze przepisują w zależności od dolegliwości. Ale prześwietlenia RTG, Tomografia Komputerowa, Mechanika oddychania - będą Ci się powtarzały...

Pozdrawiam serdecznie :)
.
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: sama40stka » 20 marca 2013, 11:18

Jestem zapisana na 27 marca do dietetyczki, na razie spisuję sobie codzienny jadłospis, co zjadłam, zauważyłam w nim, że stanowczo w nim za mało owoców i warzyw, codziennie jem słodycze, przeważnie 3 razy dziennie, ale nie są to duże ilości, np. dwie kostki czarnej czekolady, 3 sezamki, kawałek chałwy to przeważnie dzienna dawka, słyszałam, że w.w. słodycze są w miarę zdrowe, bo zawierają żelazo, staram się nie jeść ciastek czy nadziewanych mlecznych czekoladek, chociaż mnie kuszą, raz na tydzień pozwalam sobie na kawałek ciasta kremiastego lub babki, nie mogę pozbyć się słodyczy z jadłospisu, bo bym była nieszczęśliwa z tego powodu.
Nie wiem jak zwiększyć ilość warzyw w jadłospisie, zapytam o to dietetyczkę. A Wy jecie dużo warzyw? Ja nie mam czasu na gotowanie potraw warzywnych, na obiad jem głównie mięso, do tego surówka.
Mam w swoim jadłospisie podstawowe produkty: mleko i jego przetwory, płatki owsiane, kasze, mięso, makarony, chleb razowy a do chleba salceson, pasztet, bo mają dużo żelaza, owoce lub warzywa uda mi się zjeść razy 3 dziennie, podobno powinno być 5, ale nie dam rady ani nie mam możliwości.
Gdyby człowiek chciał się zdrowotnie odżywiać, np. 5 posiłków dziennie, 5 porcji warzyw i owoców dziennie, ciągle by tylko o tym jedzeniu myślał i je przyrządzał, a przecież trzeba chodzić do pracy, po pracy też są różne obowiązki, nie zawsze mamy czas i chęci.
Czy Wy też się tak przejmujecie jedzeniem jak ja? :-)
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: ARABELA36 » 11 czerwca 2013, 10:20

witam :D
przejmuję się jedzeniem od 20 lat :P
może dlatego że raz ważę 62 kilo a innym razem 125 kilo ; jestem na dietach cały czas ; z dobrym skutkiem ale ...
jak tylko biorę sterydy i wpadam w wilczy głód zapominam o diecie ;
dlatego zdecydowałam również że skorzystam z pomocy dietetyka;
i już 3 tygodnie pracuję nad soba ; nie jest to trudne; ponieważ poważnie podeszłam do tematu ; choć zgrzeszyłam na wyjeździe :P
dietetyk pytał mnie o leki ; choroby i to co jem ;z tego zrobiła mi na cały miesiąc rozpiskę z przepisami ;jem 5 posiłków w ciągu dnia i już sa efekty;
17 mam kontrolna wizytę ;
a jak u ciebie sama40stka?
Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się małymi rzeczami.

Jeremias Gotthelf
Awatar użytkownika
ARABELA36
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 963
Rejestracja: 21 października 2010, 21:16
Lokalizacja: Ruda śląska


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: Robert » 11 czerwca 2013, 20:10

Ostatnio czytałem że dobre na dietę odchudzajacą są brokuły. Mają ujemny bilans energetyczny, co znaczy tyle, że do ich strawienia potrzeba więcej kalorii niż one same dostarczają. Oczywiście nie takie polane masłem z bułką tartą, tylko z wody, albo gotowane na parze :)
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Czy korzystaliście z usług dietetyka?

Postautor: ARABELA36 » 12 czerwca 2013, 12:08

Witam :D
to ja podam przepis od dietetyka z brokułem :D
1 szklanka bulionu drobiowego( gotowane udko bez skóry )
1 duży brokuł
1 cebula
1 mała pietruszka
1/4 selera
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka soku z cytryny
1/2 do 1 łyżki oliwy z oliwek
szczypta ziół prowansalskich pieprzu soli

Udusić na oliwie drobno pokrojoną cebule i czosnek; ugotować brokuł;
podzielić go na małe kawałki;
pietruszkę i seler pokroić na małe plasterki ;
do wywaru warzywnego dodać szklankę bulionu wszystko razem lekko poddusić ;
ostudzona zupę zmiksować doprawić sokiem z cytryny i przyprawami ;
smacznego :D
Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się małymi rzeczami.

Jeremias Gotthelf
Awatar użytkownika
ARABELA36
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 963
Rejestracja: 21 października 2010, 21:16
Lokalizacja: Ruda śląska


Następna


Wróć do Dieta

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron