L4 powyżej pół roku

Sarko a aktywność zawodowa

L4 powyżej pół roku

Postautor: Pacyfa » 08 maja 2021, 09:08

Witam, mam 28 lat i zachorowałem na sarkoidozę pod koniec 2020 roku, na zwolnieniu jestem od 14 grudnia, diagnozę postawiono miesiąc później.
Ostry przebieg choroby, kilku tygodniowa gorączka, dość silny ucisk klatki piersiowej + duszący kaszel, z widocznymi rumieniami w okolicy stawów skokowych, na kilka tygodni przestałem praktycznie chodzić, widoczne zmiany płucne w badaniu radiologicznym charakterystyczne dla zespołu Lofgrena, spadek masy ciała o 10kg w miesiąc i kilka innych mniej istotnych objawów.
Byłem hospitalizowany i leczony silnymi dawkami sterydów: Solumedrol 2g w postaci dwudniowych półlitrowych kroplówek, Metypred (od 32mg schodząc co tydzień o 8mg), nabawiłem się dzięki temu miopatii posterydowej i teraz jestem na podtrzymującej dawce Encortonu 5mg. Nadal odczuwam potężne osłabienie całego organizmu, turbo szybką męczliwość, a w związku z tym drżenia mięśni, zesztywnienia stawów, częste biegunki a nawet ataki paniki gdzie przed choroba uważany byłem za nieustraszonego.
Przed chorobą pracowałem jako ratownik wodny, instruktor pływania dzieci i niemowląt, pomocnik nauczyciela w szkole specjalnej i dodatkowo jako jeden z ekipy obsługującej obiekt do skoków z wysokości na linie.
Z racji specyfiki choroby i objawów towarzyszących nie jestem w stanie fizycznie podjąć ponownie wykonywanych przeze mnie wcześniejszych zawodów i stąd moja prośba o pomoc...
Niedługo minie mi pół roku jak jestem ciągle na L4, dokładnie 14 maja, zwolnienie mam jednak wystawione przez lekarza rodzinnego do końca maja, tj 31. Czy w tym czasie powinienem coś zrobić? Złożyć wniosek do zusu, czy porozmawiać o tym z lekarzem rodzinnym. Czeka mnie jeszcze sporo badań i wizyt kontrolnych u lekarzy specjalistów (kardiolog, reumatolog, pulmonolog) gdzie tego ostatniego mam dopiero w lipcu, a patrząc na mój obecny stan kondycji fizycznej do końca roku szkolnego raczej nie odzyskam na tyle sprawności aby znowu zajmować się zawodowo dziećmi niepełnosprawnymi. Tak więc mam ciągle podstawy do tego aby być na zwolnieniu, jednak jak to wygląda od strony prawnej? Na stronie ZUS niczego się nie dowiedziałem. Z góry dziękuję za zainteresowanie.
Pacyfa
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2021, 08:43


Re: L4 powyżej pół roku

Postautor: Barbara » 08 maja 2021, 12:38

Witaj :)
Ja nie miałam takiej sytuacji ,ale może tutaj znajdziesz informacje >
https://poradnikpracownika.pl/-zwolnienie-lekarskie-dluzej-niz-182-dni-co-wtedy

cytat>
Dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przewidziane zostało świadczenie rehabilitacyjne. Można pobierać je maksymalnie przez 12 miesięcy.

Świadczenie rehabilitacyjne może zostać przyznane również osobom ubiegającym się o rentę, w przypadku gdy lekarz orzeknie, że dana osoba dobrze rokuje, jeśli chodzi o odzyskanie zdolności do pracy.

Zobacz więcej: https://poradnikpracownika.pl/-zwolnien ... i-co-wtedy
Myślę że to lekarz rodzinny powinien cię pokierować i złożyć wniosek ,,,
i pewnie trzeba wcześniej złożyć dokumenty ,, nie czekać do końca zwolnienia -Działaj :paker:
Teraz chory musi być silny ,,,i nie poddawać się -powodzenia :)
Zdrowia ci życzę i pozdrawiam Basia ;)
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: L4 powyżej pół roku

Postautor: Robert » 09 maja 2021, 21:20

Lekarz przegapił sprawę, bo powinien już miesiąc temu powiedzieć ci żebyś składał papiery do ZUSu o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. L4 będziesz miał zapłacone do 182 dnia włącznie, więc działaj, bo ten wniosek powinno się złożyć na 6 tygodni przed końcem L4 żeby mieć ciągłość.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3906
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do Praca

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron