Powrót do pracy - zaświadczenie

Sarko a aktywność zawodowa

Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: sama40stka » 29 kwietnia 2013, 21:59

Mam już zaświadczenie od pulmonologa, że jestem zdolna do pracy, czy lekarz pierwszego kontaktu musi też wystawić takie zaświadczenie czy wystarczy od pulmonologa? Co jeszcze muszę ze sobą zabrać do medycyny pracy? Mam stos dokumentów - wypisy ze szpitali, wyniki badań. Od 21 grudnia jestem na zwolnieniu i czas na powrót do pracy. Mało wiem o swojej chorobie, boję się czytać, co może mnie czekać, ale czasami czytam forum i wiem, że stres przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, pewnie to głupie pytanie, ale zastanawiam się dlaczego. Mam stresową pracę, jestem nauczycielką.
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: Nusia » 30 kwietnia 2013, 21:09

Witaj. Nie stresuj się. Tak bywa, że jakieś choróbsko się czasem przyplącze. Nie trzeba się bać. Będzie dobrze. A faktycznie dla lekarza medycyny pracy należy przestawić zaświadczenie od pulmonologa ( nie trzeba żadnych innych zaświadczeń od lekarza rodzinnego) no i wyniki badań, wypis ze szpitala. O powrocie do pracy już zadecydował lekarz pulmonolog, a lekarz medycyny pracy praktycznie sprawdza czy nie ma innych przeciwwskazań. Tak więc jak sama widzisz wracasz do pracy. Dasz rady nie martw się. Będzie dobrze. Dzisiaj takie czasy, że praktycznie każdy z nas ma stresującą pracę lub jej brak. Pozdrawiam.
Nie szukaj szczęścia w gwiazdach cudzego nieba, kiedy własne wisi Ci nad głową
Awatar użytkownika
Nusia
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 213
Rejestracja: 09 stycznia 2011, 18:51
Lokalizacja: śląsk


Re: Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: sama40stka » 01 maja 2013, 11:22

Dzięki Nusia :) Mnie przede wszystkim stresuje moja pani dyrektor, która nie chce mi dać skierowania do medycyny pracy, przecież nie powinnam przystąpić do pracy bez zdolności z medycyny pracy. Martwię się też, że mogę stracić pracę, to prywatna placówka, w której przewinęło się dużo pracowników, gdzie są kolosalne wymagania i nie każdy ma siłę im sprostać, ja tam pracuję 16 lat, ale takie czasy, że lojalność, pracowitość się nie liczy, dopóki człowiek zdrowy i w pełni użyteczny to potrzebny, obawiam się, że z chorobą nie zostanę przyjęta z otwartymi ramionami.
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: Robert » 01 maja 2013, 18:49

Trochę dziwna ta pani dyrektor, bo o ile się nie mylę to po dłuższym chorobowym musi być zaświadczenie o zdolności do pracy, inaczej w razie kontroli pracodawca będzie miał kłopoty.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: Nusia » 03 maja 2013, 21:56

Jeżeli miałaś L-4 ponad 30 dni musisz mieć zdolność do pracy potwierdzoną przez lekarza medycyny pracy. W najgorszym przypadku jeśli pracodawca nie daje skierowania to możesz takie badanie załatwić prywatnie; oczywiście niestety płacąc z własnej kieszeni (weź rachunek). Jednak po powrocie do pracy możesz zwrócić się do pracodawcy o zwrot kosztów przedstawiając rachunek za badanie. Myślę, że szanowna pani dyrektor chyba nie bardzo biegła w przepisach. No i tak jak pisze Robert, kontrola PIP i może mieć niezłe kłopoty. Ważne dla Ciebie jest, że podjęcie pracy po długotrwałym L-4 bez badania przez lekarza medycyny pracy NIGDY nie jest winą pracownika zawsze pracodawcy. Pozdrawiam
Nie szukaj szczęścia w gwiazdach cudzego nieba, kiedy własne wisi Ci nad głową
Awatar użytkownika
Nusia
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 213
Rejestracja: 09 stycznia 2011, 18:51
Lokalizacja: śląsk


Re: Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: sama40stka » 04 maja 2013, 10:49

Trochę się martwię, bo moja dyrektorka jest właścicielką placówki i uważa, że jej wszystko wolno. Na zaświadczeniu od pulmonologa jest napisane, że pacjentka jest zdolna do pracy od 6 maja, czy to znaczy, że muszę podjąć pracę już od 6 maja i że nie mogę dostać jeszcze kilku dni zwolnienia? Martwię się, że od poniedziałku powinnam podjąć pracę. W poniedziałek pójdę do mojej pani doktor i szczerze jej powiem, o co biega, że nie mogę dogadać się z dyrektorką.
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: Robert » 04 maja 2013, 21:53

Nie wiem czym ty się w ogóle martwisz i po co tworzysz sobie problemy, które tak naprawdę ciebie nie powinny obchodzić?
Masz zwolnienie od do, w pierwszym dniu roboczym po zakończeniu zwolnienia zgłaszasz pracodawcy gotowość do pracy, czyli po prostu przychodzisz do pracy i tyle, jak po grypie czy anginie. To na głowie pracodawcy i w jego interesie jest wysłać Ciebie do lekarza medycyny pracy, na badanie kontrolne.
Zgodnie z art. 229 § 4 K.p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Odpowiedzialnym za zapewnienie istnienia takiego orzeczenia lekarskiego jest pracodawca, który w razie stwierdzenia braku stosownego zaświadczenia lekarskiego wydanego przez uprawnionego do tego lekarza ponosi odpowiedzialność za wykroczenie z art. 283 § 1 K.p. zagrożone grzywną do 5.000.- zł.


Orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu badań powinno się opierać między innymi na ocenie zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, występujących na stanowisku pracy. Z tego względu istotne znaczenie odgrywa treść skierowania na badanie profilaktyczne, które wystawia pracodawca.

Skierowanie takie powinno zawierać (§ 4 rozporządzenia):
● określenie rodzaju badania profilaktycznego,
● stanowisko, na którym pracownik jest lub ma być zatrudniony, z możliwo­ścią podania kilku wariantów stanowisk,
● informację o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Zaświadczenie, które masz od pulmonologa nie spełnia w/w warunków, i może służyć wyłącznie jako informacja dla dla lek. medycyny pracy lub lekarza który skierował Cię do pulmonologa.

Jeżeli nie chcesz wracać do pracy, to musisz składać papiery do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, lub o rentę. Niebawem kończy Ci się 182-dniowy okres podczas którego możesz przebywać na zwolnieniu lekarskim.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: sama40stka » 06 maja 2013, 13:42

No ja się martwię, może rzeczywiście niepotrzebnie. Dzisiaj poszłam do lekarza pierwszego kontaktu i powiedziałam, jaka jest sytuacja, dostałam zwolnienie do 9 maja, poszłam do szefowej, po rozmowie nt. przepisów dała mi skierowanie do medycyny pracy. Ale znowu jest coś nie tak - zwolnienie mam do 9 maja a na zaświadczeniu od lekarza pierwszego kontaktu jest napisane, że jestem zdolna do pracy od 9 maja (chyba się pani doktor pomyliła) i teraz nie wiem, kiedy iść do medycyny pracy. Dyrekcja mówi, że w piątek 10 maja, bo do medycyny pracy idzie się dopiero po zakończonym zwolnieniu, a ja myślę, że od 9 maja, bo w tym dniu jestem zdolna do pracy. No i znowu się martwię. :?
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń


Re: Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: Robert » 06 maja 2013, 17:48

Jeżeli zwolnienie masz do 9 maja to znaczy że 9-go jesteś jeszcze chora, więc nie możesz iść do lek. medycyny pracy, możesz to zrobić dopiero gdy będziesz zdrowa czyli 10-go.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Powrót do pracy - zaświadczenie

Postautor: sama40stka » 08 maja 2013, 15:40

Jednak poszłam dzisiaj i załatwiłam. Śmiechu warte te badania. Laryngolog zajrzał w gardło i kazał powiedzieć ,,A'' i to wszystko, pani doktor medycyny pracy tylko mnie osłuchała i dała zdolność na 5 lat, nawet wyników badań nie oglądała.
sama40stka
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 134
Rejestracja: 18 lutego 2013, 19:57
Lokalizacja: Toruń




Wróć do Praca

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron