Znalazłam ciekawy artykuł o wpływie niedoczynności na zmiany w układzie ruchu
http://reumatologia.mp.pl/choroby/141407,zmiany-w-ukladzie-ruchu-w-przebiegu-niedoczynnosci-tarczycy
wkleję duży fragment żeby nam nie znikną w sieci >
cytat>
Jakie objawy ze strony układu ruchu daje niedoczynność tarczycy?
Hormony tarczycy wpływają w istotny sposób na metabolizm kości, a także kolagenu, stanowiącego główne białko tkanki łącznej. W związku z tym wszystkie struktury układu mięśniowo-szkieletowego, łącznie z kośćmi, chrząstkami, ścięgnami, mięśniami, mogą być zajęte przez proces chorobowy wywołany chorobami gruczołu tarczowego.
Główne objawy ze strony układu ruchu sugerujące niedoczynność tarczycy to:
Uczucie zmęczenia
Osłabienie, sztywność i bóle mięśni, głównie tzw. proksymalnych (obręczy barkowej i biodrowej). Powoduje to problemy z chodzeniem po schodach, wstawaniem z pozycji siedzącej, wykonywaniem czynności higienicznych, takich jak golenie się, czesanie włosów.
Bolesne skurcze mięśni, które narastają po wysiłku fizycznym i narażeniu na niskie temperatury.
Ból, tkliwość, ograniczenie ruchomości oraz obrzęk w okolicy nadgarstka związany z zapaleniem pochewek ścięgien mięśni zginaczy palców.
Sztywność, ból, obrzęki stawów i tkanek okołostawowych. Najczęściej zajęte są stawy kolanowe, skokowe i nadgarstkowe, rzadziej małe stawy stóp i rąk. Zdarza się, że dolegliwości dotyczą wielu stawów jednocześnie.
Poza wymienionymi wyżej dolegliwościami, niedoczynność tarczycy zwiększa również ryzyko wystąpienia innych zaburzeń dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak:
Dna moczanowa oraz chondrokalcynoza (pseudodna) wywołana gromadzeniem się w chrząstkach i płynie stawowym kryształów pirofosforanu wapnia. Charakteryzują się one łagodnym przebiegiem i zazwyczaj nie objawiają się ostrym atakiem choroby i występowaniem silnych bólów stawowych.
Pogorszenie jakości struktury kości - niedobór hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie aktywności zarówno komórek budujących, jak i niszczących kość, co prowadzi do zwolnienia jej przebudowy. Zjawisko to może prowadzić do powstawania skrzywień kręgosłupa i do rozwoju garbu.
Jałowa niedokrwienna martwica głowy kości udowej - związana jest prawdopodobnie z obserwowanym w przebiegu niedoczynności tarczycy zwiększeniem stężenia cholesterolu w surowicy oraz zmianami miażdżycowymi w naczyniach odżywiających kości. Powoduje ból zlokalizowany w pachwinie i pośladku, promieniujący do uda, nasilający się przy chodzeniu, a w zaawansowanym stadium choroby skrócenie kończyny i utykanie.
Zespół cieśni nadgarstka - występuje nawet u 80% pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Objawia się mrowieniem, drętwieniem oraz bólem palców rąk, zaburzeniami czucia w tej okolicy oraz zanikiem mięśni kłębu kciuka.
Artropatia neurogenna - jest wynikiem ucisku i uszkodzenia nerwów obwodowych na skutek obrzęku otaczających tkanek, przebiega z uczuciem drętwienia i zaburzeniami czucia w kończynach. Wtórnie może prowadzić do zmian tzw. typu stawu Charcota z niestabilnością i zniekształceniem stawu oraz bólem o rożnym stopniu nasilenia .
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Niestety wiele z tych objawów mam ja i od lat walczę o to, aby endokrynolodzy powiązali te choroby :
jednak wszędzie słyszę że to nie ma związku z tarczycą
Reumatolog ,neurolog twierdzą że ma związek - a endokrynolodzy że NIE
chciałabym prosic, a nawet krzyczeć -żeby zapoznawali się z nowymi wynikami badań-pomogłoby to wielu chorym ale to powoduje oburzenie ,,,
jak to zmienic ??/macie pomysł /
Jeżeli jakiś endokrynolog to przeczyta ,to prosiłabym o przekazanie tych wiadomości dalej ,,,,
zdrówka życzę wszystkim Basia