Zespol ciesni nadgarstka ,lokcia ,,

Postautor: Barbara » 18 maja 2012, 17:46

:) Dzieki dziewczyny za dobre słówko ,
nie ukrywam że jest mi cięzko iśc do szpitala ,ale zależy mi na sprawnej ręce.
więc mówie sobie ,,, :-P
że przecież to bedzie tylko chwilka w szpitalu ,
jak mam badania pewnie zabieg bedzie od ręki i np.dnia ,wypiszą mnie do domu :roll:
;chociarz naprawde nie mam ochoty na ból :lol: ale widocznie tak musi byc :oops:

Najgorsze jest to że nie bede samowystarczalna :lol: /i kto mi będzie kropelki do oczu zapuszczał hihih :shock: /
nie lubie byc zależna od innych :lol:
ale to będzie dobra motywacja ,żeby jak najszybciej wrócic do sprawnosci :wink:
napisze wam we wtorek -czy na 100% bedzie zabieg ,
kwalfikuje sie. ale jeszcze mam miec konsultacje .
pozdrawiam Basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Postautor: kiwior » 18 maja 2012, 21:57

Basiu nie wiem jak jest u was,bo u nas ten zabieg nazywany jest ''jednopopoludniowcem'.Idziesz po poludniu na dyzur,robia zbieg i w trymiga do chaty.Buziaczki:)))) :)
kiwior
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 333
Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 22:10
Lokalizacja: tarnow-malopolska


Postautor: Barbara » 19 maja 2012, 04:00

Usmiech
Lidziu ja sobie też tak wróże -że szybciutko hihih
tylko co u innych jest ,,trimiga ,,, to u mnie może wyjśc ,,trzymiga ,,czyli trzy dni , hahahah
niby nie wielka różnica bo tylko jedna literka w nazwie ,,,
ale dam rade ;-)
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Zespol ciesni nadgarstka ,lokcia ,,

Postautor: Barbara » 26 marca 2017, 08:28

Uśmiech jak ten czas szybko ucieka :)
Zaczełam pisać ten temat w 2010 roku :hmmm: w między czasie przeszłam 2 operacje /pisałam o nich u siebie w historii :chatownik:
Zrobiłam zespół cieśni nadgarstka , kanału Guyona , i uwolnienie nerwu łokciowego :lol:
A tak się bałam hihihi jednak jak trzeba -to potrafię się zmobilizować ;)
Teraz jestem zapisana jeszcze na jeden zabieg i mam termin na 2022rok :gafa:
Dziś Robert dał mi link i tam znalazłam wiadomości na temat zespołu cieśni
Jest tam napisane >
cytat>
Do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka predysponują takie czynniki jak: praca związana z powtarzalnymi ruchami obciążającymi dłonie, używanie wibrujących sprzętów, ciąża, okres menopauzy, otyłość, dna moczanowa, cukrzyca, akromegalia, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy, amyloidoza, sarkoidoza, a także choroby nowotworowe.
LINK>
http://reumatologia.mp.pl/choroby/140129,zespol-ciesni-nadgarstka


Kopia ;/w kopi brak rysunku lepiej wejść w link /
Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka (zob. rycinę poniżej). Choroba ta należy do neuropatii uciskowych, co oznacza, że za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny.

Przyczyn zespołu jest wiele. Może on powstać bez uchwytnej przyczyny, ale zazwyczaj towarzyszy różnym chorobom, stanom lub jest następstwem nawyków. Do stanów sprzyjających wystąpieniu zespołu należą na przykład choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, dna moczanowa), choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca), gruźlica lub występowanie nieprawidłowych struktur w kanale nadgarstka - takich jak tłuszczaki, kostniaki lub gangliony.


Nawyki powodujące wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka to przede wszystkim powtarzające się jednakowe ruchy palców i nadgarstka, jak przy drobnych pracach ręcznych, pisaniu na klawiaturze, operowaniu myszką do komputera, jeździe na rowerze, graniu na instrumentach itp. Sprzyjają temu niektóre zawody, dlatego zespół ten występuje częściej u sekretarek, muzyków, rzeźników. Czasem ucisk nerwu spowodowany jest urazem (np. złamaniem nadgarstka) lub obrzękiem struktur w kanale nadgarstka (np. w okresie ciąży).

Jak często występuje zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka występuje z częstością około 50 przypadków na 1000 osób. Choroba ta może wystąpić u osoby w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się po 50. roku życia. Dotyka 3-6% społeczeństwa. Zmiany chorobowe występują w jednej ręce (zazwyczaj dominującej, czyli prawej u osób praworęcznych, lewej u leworęcznych) albo w obydwu. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka predysponują takie czynniki jak: praca związana z powtarzalnymi ruchami obciążającymi dłonie, używanie wibrujących sprzętów, ciąża, okres menopauzy, otyłość, dna moczanowa, cukrzyca, akromegalia, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy, amyloidoza, sarkoidoza, a także choroby nowotworowe.

Co dziesiąty człowiek podczas swojego życia przejdzie epizod wystąpienia objawów zespołu, które samoistnie ustąpią.

Jak się objawia zespół cieśni nadgarstka?

Objawami zespołu cieśni nadgarstka są najczęściej nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego, oraz połowy palca serdecznego. Obejmują one mrowienie, drętwienie, dyskomfort. Zazwyczaj dołącza do tego osłabienie mięśni, czasem z ich zanikiem. Choroba ta nie obejmuje palca małego.

Zespół cieśni nadgarstka
Ryc. 1. Zespół cieśni nadgarstka: A – przekrój poprzeczny przez dłoń, B – zakres unerwienia przez nerw pośrodkowy


Pacjenci często mają problem z wykonywaniem chorą ręką precyzyjnych ruchów, czują, że jest osłabiona. Czasem trzymane przedmioty wypadają im z rąk, chorzy nie mogą zacisnąć dłoni w pięść. Nie potrafią pracować na komputerze, mają problemy z pisaniem i wykonywaniem prac domowych. Objawy nasilają się w nocy, w pozycji uniesienia ręki do góry. Czasem nieprzyjemne mrowienie i drętwienie budzi pacjenta ze snu, spuszczenie ręki w dół zazwyczaj łagodzi objawy.

Co robić w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów cieśni nadgarstka należy się zgłosić do lekarza. Czasem po wzmożonym obciążeniu ręki powtarzalnymi ruchami pojawiają się przemijające objawy zespołu cieśni nadgarstka - nie wymagają one zazwyczaj diagnostyki ani leczenia.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka?

Lekarz pyta o okoliczności, charakter dolegliwości, czas trwania i nasilenie w czasie. Ważne jest poinformowanie lekarza o chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach i ewentualnych urazach. Podczas badania zwróci uwagę na ewentualny zanik mięśni w obrębie dłoni i wykona testy z opukiwaniem nerwu i zginaniem nadgarstka. Pomocne jest wykonanie badań dodatkowych - przewodzenia nerwowego, elektromiografii, czasem USG lub obrazowania techniką rezonansu magnetycznego.

Jakie są metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka?

Metodę leczenia dobiera się w zależności od czasu trwania i zaawansowania choroby. Stosuje się glikokortykosteroidy podawane miejscowo w zastrzykach, a czasem także doustne. W przypadku braku poprawy przeprowadza się leczenie operacyjne, które jest jedyną metodą pozwalającą na całkowite wyleczenie, ponieważ usuwa przyczynę zmian, czyli ucisk wywierany na nerw pośrodkowy.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Tak, choć u niektórych pacjentów, szczególnie jeśli zespół cieśni jest związany z chorobą przewlekłą, może on nawracać.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia zespołu cieśni nadgarstka?

Po zastosowaniu leczenia chirurgicznego najczęściej niezbędna jest fizjoterapia, która pozwala na powrót do pełnej sprawności. Niekiedy konieczna jest zmiana wykonywanej pracy i wykluczenie zajęć obciążających nadgarstek.

Co trzeba zrobić, żeby uniknąć zachorowania na zespół kanału nadgarstka?

Pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka jest zwykle uwarunkowane współwystępowaniem nieprawidłowej budowy nadgarstka (wrodzony wąski kanał nadgarstka), wykonywaniem pracy w wymuszonej pozycji lub z użyciem wibrujących narzędzi, a także zaistnieniem niewielkiego urazu tej okolicy. Osoby szczególnie predysponowane do pojawienia się tego zespołu powinny na co dzień pamiętać o profilaktycznych ćwiczeniach rozciągających oraz prawidłowej postawie i odpowiedniej pozycji w czasie pracy. Wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka sprzyjają także takie choroby jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz nowotwory krwi.


Dorotko a jak u ciebie skączyła się historia z zespołem cieśni ? :)
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Zespol ciesni nadgarstka ,lokcia ,,

Postautor: Barbara » 02 kwietnia 2017, 11:03

Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Zespol ciesni nadgarstka ,lokcia ,,

Postautor: Jurek » 05 listopada 2019, 12:42

Przeczytałem sobie powyższe informacje, nie wszystkie pdf jest bardzo specjalistyczny, ale dzięki.
Od czasu przenoszenia ciężkiego przedmiotu zdarzają mi się cierpnięcia dłoni.
Chcę się temu przyjrzeć, tylko teraz chyba to umknęło lekarzowi, co mnie nie dziwi bo powiedziałem jeszcze o innych stałych dolegliwosciach.
Każdy ma inną drogę nawet jeśli idzie tą samą drogą co inni,
to idzie we własnych butach i czasem ma tam kamyk.
Awatar użytkownika
Jurek
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2158
Rejestracja: 07 lipca 2007, 16:24
Lokalizacja: opolskie


Re: Zespol ciesni nadgarstka ,lokcia ,,

Postautor: Robert » 05 listopada 2019, 19:54

To raczej od kręgosłupa. Zespół cieśni robi się przy powtarzalnych czynnościach, jakbyś np w pracy na okrągło używał młotka.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Poprzednia


Wróć do Dolegliwości nie związane z sarkoidozą

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron