Gimnastyka oddechowa

Bądź aktywny

Postautor: Bem » 07 maja 2007, 20:05

Gdy jestem w szpitalu zawsze chodzę rano na gimnastykę oddechową i właśnie ostatnio moja pani doktór zaleciłą mi te ćwiczenia do codziennego wykonywania.
A więc po kolei:
1. leżenie na plecach, kolana ugięte, ręce pod głową. Na brzuchu (przeponie) trzeba położyć woreczek o wadze 1kg (ja jeszcze nie uszyłam sobie tego woreczka, więc używam książki) - w tej pozycji 10 głebokich wdechów nosem (przepona razem z obciążeniem wędruje do góry) a potam wolny wydech ustami - ok 2-3 minut
Wszystkie te ćwiczenia mają głęboki wdech i wolny wydech ustami.
Chodzi o rozciąganie płuc i ćwiczenie mięśni przepony.

2. Pozycja jak wyżej, ale bez woreczka. Ręce wyprostowane za głowę wdech, powrót wydech.

3. Leżymy na boku, pod bokiem wałek dość duży, bok ma być naciągnięty, więc może się nadać duża zwinięta poduszka albo coś w tym rodzaju, ma być wsunięta prawie pod biodro. Na boku woreczek i jak w ćwiczeniu nr 1 - 2-3 minuty oddychania.

4. Pozycja jak w ćw. 3, zdejmujemy woreczek, ręka wyprostowana za głowę wdech, powrót wydech

5. Zmieniamy bok i znów ćwiczenia nr 3 i 4

6. Leżenie na plecach, nogi ugięte w kolanach, ręce wzdłuż tułowia. Kolana kładziemy na podłożu raz na jedną stronę, raz na drugą. Przy kładzeniu kolan wdech, powrót wydech - po 10 razy na każdą stronę. Stopy praktycznie pozostają w miejscu.

7. Pozycja wyjściowa jw. kolana rozsunięte. Opuszczamy prawe kolano do lewej nogi i na odwrót - po 10 razy, przyopuszczaniu wdech, powrót wydech

8. Kładziemy się na boku, nogi zgięte w biodrach i w kolanach. Ręka, na której nie leżymy oparta na podłożu. Stopy leżą, kolana do góry - po 10 razy na każdym boku, podnosząc kolana wdech, powrót wydech

9. Leżymy jw. nogi pozostają zgięte w kolanach, prostujemy w biodrach, kolana leżą, stopy do góry, przypodnoszeniu stóp wdech, powrót wydech - po 10 razy na każdym boku

10. Leżymy na plecach, nogi zgięte w kolanach, ręce za głową. Przybliżamy ręce do kolan (zgięcie w kłębek) robiąc wydech, powracamy do pozycji leżącej wyprostowanej robimy wdech. ważne, by nie pomylić w tym ćwiczeniu rytmu oddychania. Koniecznie zginając się robimy WYDECH (chodzi o ucisk przepony)

11. Leżymy jak wyżej, ale prawą stopę kładziemy nalewym kolanie. Lewy łokieć (ręce za głową) przybliżamy do prawego kolana robiąc WYDECH, powród wdech i na zmianę po 10 razy.

Ćwiczenia są niemęczące, męczące jest jedynie oddychanie, ale właśnie o to chodzi. Wszystko trwa około pół godziny.
Ja te ćwiczenia i parę normalnych robię rano, wtedy najlepiej się zmobilizować, bo w ciągu dnia to się nie chce.
Awatar użytkownika
Bem
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 33
Rejestracja: 16 października 2006, 19:24


podzięki

Postautor: Renata » 07 maja 2007, 22:08

Piękne dzięki, jestem pełna podziwu dla Twojego zdyscyplinowania. Inna sprawa, że pierwsze słyszę o tych ćwiczeniach, a 10 lat bywam na pulmonologi.
Kwiatek dla Ciebie
Obrazek
Renia
"Odwaga nie jest przeciwieństwem strachu, lecz jego przezwyciężeniem"
Karol Bunsch
Awatar użytkownika
Renata
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 832
Rejestracja: 15 października 2006, 22:56
Lokalizacja: Śląsk




Wróć do Ruch, sport i rekreacja

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron