Strona 1 z 1

Czy kobieta z sarkoidozą może zostać matką .

Post: 05 stycznia 2019, 11:40
autor: Barbara
Zapraszam do zapoznania się z artykułem.
Sarkoidoza :czy kobieta z sarkoidozą może zostać matką .
Link do strony >https://www.mjakmama24.pl/dziecko/choroby-i-dolegliwosci-u-dzieci/sarkoidoza,560_10381.html
cytat z ww. strony >
Sarkoidoza a ciąża: czy kobieta z sarkoidozą może zostać matką?
Sarkoidoza to choroba ludzi młodych – 20-letnia kobieta, która dowie się o rozpoznaniu tego schorzenia, z pewnością może więc obawiać się o to, czy będzie ona mogła zajść w ciążę. Szczęśliwie sama sarkoidoza nie wpływa na możliwość posiadania dziecka. U części pacjentek ciąża może zaostrzyć objawy sarkoidozy, za to u innych dochodzić może wtedy do zmniejszenia intensywności objawów – typowo jednak ciąża nie wpływa na przebieg sarkoidozy ani choroba ta nie prowadzi do powikłań położniczych.

Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na pewien aspekt. Otóż leki immunosupresyjne mają działanie teratogenne. Z tego względu kobieta, która jest leczona z powodu sarkoidozy, przed podjęciem starań o ciążę powinna skonsultować się ze swoim lekarzem w celu uzyskania wiedzy na temat tego, czy stosując określone leki, może ona w ogóle zajść w ciążę.

Rokowanie pacjentów z sarkoidozą
Pacjent, który zachoruje na sarkoidozę, może doświadczać znacznego niepokoju: w końcu rozpoznana została u niego choroba, o której nawet lekarze nie wiedzą wszystkiego. Tak naprawdę jednak jest pewna dobra wiadomość. Mianowicie u większości pacjentów dochodzi do remisji choroby – zajmuje to różny czas (sięgający od kilku miesięcy do kilku lat), a do tego sarkoidoza może ustępować zarówno samoistnie, jak i pod wpływem zastosowanego leczenia.

To, że sarkoidoza może sama ustąpić, nie jest jednak równoznaczne z tym, że pacjent z tą jednostką może sobie podarować regularne wizyty u lekarza. Konieczne bowiem jest okresowe (zwykle co kilka miesięcy) wykonywanie badań kontrolnych – ich celem jest monitorowanie przebiegu choroby. Może się bowiem okazać, że u pacjenta, u którego wcześniej nie istniała konieczność wdrażania leczenia sarkoidozy, taka potrzeba jednak się pojawi.

autor: Tomasz Nęcki, lekarz Aktualizacja: 2018-01-12 Publikacja: 2017-11-29

Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowia basia ;)