mediastinoskopia czy bronchoskopia

Opis i rodzaje badań

mediastinoskopia czy bronchoskopia

Postautor: arkesspl » 02 listopada 2020, 00:31

Witam wszystkich,
Mam podejrzenie sarkoidozy (tomografia : powiekszone węzły chłonne śródpiersia oraz widoczne drobnoguzkowe zagęszczenia w płucach) i prosze o rade. Jakie badanie powinienem wykonać ? Wydaje mi sie ze bronchoskopia jest badaniem bezpieczniejszym niz mediastinoskopia. Czy ktos zna jakie sa kryteria wyboru rodzaju badania ?
Bardzo prosze o Wasze doświadczenie w diagnostyce oraz rady. Z gory dziekuje
arkesspl
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 listopada 2020, 23:41


Re: mediastinoskopia czy bronchoskopia

Postautor: Robert » 02 listopada 2020, 21:56

Odpisałem ci na FB ale napiszę jeszcze raz, kolejność jest taka, najpierw bronchoskopia plus EBUS, potem mediastinoskopia.
Wszystkie badania są w miarę bezpieczne i w zasadzie po żadnym nie ma powikłań, chyba że jakieś chwilowe jak utrata głosu, chrypka itp. czy blizna po media.
Bronchoskopia ma wykrywalność na poziomie ~40%, ale jest przydatna z innych względów - podczas jej wykonywania pobierane są popłuczyny z oskrzeli i różne próbki, na bakterie, grzyby i inne choróbska.
EBUS ma wykrywalność na poziomie ~75% i jest to typowa biopsja cienkoigłowa, wykonywana prawie takim samym sprzętem jak bronchoskopia i w podobny sposób.
Mediastinoskopia ma wykrywalność na poziomie ~99,8% i to już jest zabieg pod narkozą, ale dający pewność co do wyniku. Na setki osób które przewinęły się przez forum, tylko raz wynik był nieostrzygający, ale to dlatego że węzły chłonne były niediagnostyczne.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3906
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron