TK - prośba o interpretacje

Opis i rodzaje badań

TK - prośba o interpretacje

Postautor: Radeki » 18 marca 2013, 22:54

Witam!
Czy moglibyscie zerknąć na opis obrazów TK i powiedzieć czy to przypomina Wasze sarkowe?
TK bylo robione u mojej mamy, ktora dopiero jest diagnozowana ogólnie w kierunku śródmiąższowych chorób płuc. Jestem ciekawa czy to sarko, czy coś innego. Nowotwór i gruzlica sa juz wykluczone.

TK z 10.2012
"W obu jamach oplucnych kilka miejscowych, odcinkowych zgrubien oplucnej o nierugularnych zarysach - przypuszczalnie obraz zmian pozapalnych; w obu plucach kilka nieduzych obszarow nieregularnych zageszczen pasmowatych i siateczkowatych - przypuszczalnie obraz zmian pozapalnych. W dolnych warstwach górnych platow obu pluc i w placie srodkowym prawego pluca obszary zageszczen typu "tree-in-bud" - obraz niejednoznaczny - wskazana obserwacja.
W srodpiersiu kilka powiekszonych wezlow chlonnych, wymiar podluzny do ok 23mm. Poza tym obraz pluc bez uchwtnych odchylen od normy."

TK z 01.2013
"W porownaniu z badaniem TK z 10.2012 uwidoczniono umiarkowana progresje obszarow zageszczen typu "paczkujacego drzewa", obszarow zageszczen pasmowatych i siateczkowatych w obu plucach; w dolnym placie lewego pluca zmiany z tendencja do konsolidacji - obraz nasuwa przypuszczenie procesu wytworczego lub zapalnego w podscielisku łącznotkanowym.
Widoczna rowniez umiarkowana progresja zgrubien oplucnej w obu jamach oplucnowych.
Poza tym obraz pluc i srodpiersia jak w badaniu TK z 10.2012"

Czy to Wam przypomina Wasze obrazy TK? Myslicie ze to moze byc sarkoidoza, czy kompletnie nie pasuje?

Pozdrawiam,
Kasia
Pozdrawiam,
Kasia
Radeki
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 5
Rejestracja: 15 marca 2013, 11:08
Lokalizacja: Wrocław


Re: TK - prośba o interpretacje

Postautor: Robert » 19 marca 2013, 00:03

Mi nie przypomina - liczne rozsiane zmiany drobnoguzkowe, powiększone wnęki, mleczna szyba, plaster miodu to terminy spotykane w opisach TK sarkoidozy, no ale ja się nie znam. Poczekaj co powie lekarz.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: TK - prośba o interpretacje

Postautor: Haniula1010 » 19 marca 2013, 02:48

Witaj Kasiu :)
Jeżeli pytasz o podobieństwa - ja też mam w opisie: zmiany drobnoguzkowe z obrazem pączkującego drzewa i zgrubienia opłucnej. Ale... chorób płuc jest tyle, że nie mam bladego pojęcia jak w tych innych wyglądają wyniki TK .
Nie ma siły, i tak musisz czekać na diagnozę lekarską - tylko ona jest miarodajna...
Pozdrawiam Ciebie i Mamę :)
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Re: TK - prośba o interpretacje

Postautor: Radeki » 19 marca 2013, 09:41

Dzięki za odpowiedź! :)
Lekarze rozważają u mamy otwartą biopsję płuca :/, chcialabym tego uniknac za wszelką cenę i nie rozumiem, czemu nie mogą użyć jakiejs innej mniej inwazyjnej metody (a'la laparoskopowej). Widzę, ze chyba nikomu tutaj z sarko nie robiono otwartej biopsji pluca.

Pozdrawiam,
Kasia
Pozdrawiam,
Kasia
Radeki
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 5
Rejestracja: 15 marca 2013, 11:08
Lokalizacja: Wrocław


Re: TK - prośba o interpretacje

Postautor: Haniula1010 » 19 marca 2013, 20:16

Hej Kasiu :)
Nikt z radością nie udaje się na operację /jakąkolwiek :( /. Widocznie w wypadku Twojej Mamy zachodzi taka potrzeba /- ma zbyt dużo różnych zmian, które lepiej obejrzeć w "naturze" :-( /.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości - oprócz szczerej rozmowy z lekarzem prowadzącym - zawsze możesz się jeszcze skonsultować z innym lekarzem /z innego miasta, innego szpitala.../. Najlepsi fachowcy od sarko są w/g naszych wiadomości w Warszawie na Płockiej. Może byście tam podjechały?
A co do otwartej biopsji płuca - miało ją kilkoro "Naszych" ;)
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Re: TK - prośba o interpretacje

Postautor: Robert » 19 marca 2013, 21:46

Ja miałem robioną i nie życzę nikomu.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: TK - prośba o interpretacje

Postautor: Haniula1010 » 19 marca 2013, 22:05

Ja też nikomu nie życzę niee - pamiętam Robercie Twoją historię.
W sumie nie jestem lekarzem i nie znam się - więc może nie powinnam się wypowiadać, ale być może czasem taka "laparoskopowa" operacja w niektórych przypadkach to jednak za mało :? ?
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Re: TK - prośba o interpretacje

Postautor: Robert » 19 marca 2013, 23:02

Ja myślę, że taka "laparoskopowa" operacja, nazwijmy ja po imieniu wideotorakoskopia, możliwa by była do zrobienia w innym szpitalu. Skłaniam się ku konsultacji gdzie indziej, bo wrocławski szpital zdaje się preferuje otwarte operacje, nie zdając sobie sprawy ile to potem pacjenta kosztuje.
U mnie w szpitalu powiatowym również preferuje się skalpel, laparoskop mają ale nie używają, podczas gdy w sąsiednim powiecie wszystko co się da robi sie laparoskopem.
Oprócz wideotorakoskopii jest jeszcze coraz bardziej popularny EBUS, czy chociażby biopsja cienkoigłowa. Przy tej ostatniej, czytaliśmy niedawno, jest duże prawdopodobieństwo powikłań, ktore kończy się leżeniem z drenem, ale to i tak lepsze niż otwarta operacja.
No i mediastinoskopia.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: TK - prośba o interpretacje

Postautor: Radeki » 21 marca 2013, 14:48

Robercie mozesz zdradzić w jakim to powiecie i jaki szpital preferuje laparoskopie?

Myslalam, zeby udac sie z mamą na konsultację do dr Radzikowskiej - przyjmuje prywatnie, a oprocz tego pracuje na Płuckiej wlasnie. Ma mnostwo publikacji w sieci, daje wyklady na różnych konferencjach, takze mysle, ze to będzie dobry wybór. Zreszta juz sie z nia kontaktowalam i podoba mi sie jej podejscie - prosila zeby przed wizyta wyslac kopie wszystkich badan, płytki z RTG i TK na adres szpitalny (sama woli interpretowac zdjęcia). Nie chcialabym jednak z jednej strony, zeby mama lezala w Warszawie, bo nie bedzie mial kto ją odwiedzac na codzien.

Nawet nie wiecie jaka to pomoc, ze macie takie forum i wspieracie sie nawzajem :). Inni mogą tylko pozazdrościć, np. forum dotyczącego śródmiąższowego zapalenia płuc nie ma :( ale takie zapalenie mają zwykle duzo starsze osoby, wiec pewnie większośc nie korzysta z internetu.
Pozdrawiam,
Kasia
Radeki
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 5
Rejestracja: 15 marca 2013, 11:08
Lokalizacja: Wrocław


Re: TK - prośba o interpretacje

Postautor: Robert » 21 marca 2013, 20:28

Kasiu, miałem na myśli szpital powiatowy i zwykłe zabiegi, np. usunięcia woreczka żółciowego albo wyrostka. U mnie w szpitalu robią to tradycyjną metodą, natomiast w powiecie obok, zawsze jeżeli to możliwe laparoskopem. Takie szpitale nie robią zabiegów torakotomicznych. Takie rzeczy tylko na oddziałach chirurgii klatki piersiowej. Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Zabrze i jeszcze kilka innych większych miast.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron