Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Opis i rodzaje badań

Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: Barbara » 28 kwietnia 2013, 19:17

:flower: Będziemy trzymali kciuki
pamietaj nie jestes sama :) :serducho:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: kurs » 16 maja 2013, 10:16

Już po wizycie na Płockiej. Miałam robiony Ebus wyniki za 7-10 dni, albo później - mam dzwonić. Muszę uzbroić się w cierpliwość. Najgorsze jest czekanie. :?
kurs
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 marca 2013, 22:54
Lokalizacja: Warszawa


Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: kurs » 23 maja 2013, 14:45

Odebrałam wyniki hist-pat bipsji przezoskrzelowej
1) TBNA 1 - w. chłonny gr 4R wynik - krew włóknik
2) TBNA 2 - w. chłonny gr 7 materiał z bloczka parafinowego - nabłonki oskrzelowe, nieliczne limfocyty
3) TBNA 2A - w. chłonny gr 7 - krew

Lekarze proponują kolejnego eBusa. :(
Zgodzić się? MOże to nie Sarko ani nie chłoniak tylko uczulenie daje taki obraz. Mam koszmarne uczulenie na dłoniach (wewnętrzna strona ) oraz na wierchach stóp. Alergolog i dermatolog stwierdzili alergie na chrom. Ale może to wszystko razem ma jakiś związek.
kurs
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 marca 2013, 22:54
Lokalizacja: Warszawa


Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: Nusia » 23 maja 2013, 18:30

Już wcześniej Robert dobrze doradził "Chcesz się diagnozować w kierunku sarkoidozy, to udaj się na Płocką do Instytutu Chorób Płuc..
Najpierw idź do dr Soszki, niestety prywatnie - adres i telefon znajdziesz na forum - i jeżeli ona uzna że się kwalifikujesz to cię weźmie na oddział."
I tak zrób. Za dużo badań to również mętlik. Niech zajmie się Tobą fachowiec. Piszesz "lekarze proponują ..", a czy to aby lekarze mający wiedzę na temat sarko? Pozdrawiam. Trzymam kciuki za Ciebie i właściwą diagnozę.
Nie szukaj szczęścia w gwiazdach cudzego nieba, kiedy własne wisi Ci nad głową
Awatar użytkownika
Nusia
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 213
Rejestracja: 09 stycznia 2011, 18:51
Lokalizacja: śląsk


Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: Barbara » 25 maja 2013, 21:17

:serducho: chyba niezbyt udało sie pobieranie wycinków :?
według mnie ,,nietrafiony,, materiał pobrano
/Tak jak u mnie przy biopsi tarczycy -niestety to się zdarza ./
:onajego: Wiem że teraz ci ciężko ,dużo przeszłaś aby dostac wyniki ,,a nadal nie wiesz co ci dolega .

ale jedno jest pewne :) nie znaleziono złośliwych komórek -wiec to bardzo -bardzo-bardzo duży PLUS tego badania ..
nie znaleziono choroby :serducho: ........

Ja osobiscie chyba byłabym za mediastinoskopią-ale jak lekarze proponują EBUSA to pewnie wiedzą co robią ...

Według mnie alergie mogą wpływac na obraz choroby i powiekszone węzły ,,,,powiedziałabym nawet że sarkoidoza pobudza reakcje alergiczne ,,,
Ale TK płuc wskazuje na coś jeszcze , i lepiej żeby lekarze dokładnie cię przebadali ... :serducho:
Jesteś silna ,i poradzisz sobie
Trzymaj sie basia :)
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: Robert » 26 maja 2013, 07:14

Lekarze proponują kolejnego eBusa. :(
Zgodzić się?

A co proponują alternatywnie?
Badanie nie należy do przyjemnych i nie ma gwarancji, że tym razem coś trafią. Jeżeli w zanadrzu, tak jak mówi Basia, jest mediastinoskopia (albo pobranie jakichkolwiek węzłów w całości, np. szyjnych) to lepiej się na nią zdecydować. Pocierpisz, bo to już zabieg operacyjny - jest narkoza, są szwy i trochę boli - ale wynik będzie pewny.

PS
Właśnie doczytałem, że miałaś badane węzły szyjne, więc nie wiem co o tym myśleć... może mediastinoskopia dała by inne wyniki...?
Musisz zdać się na lekarzy, choć oni zdaje się też mają zagwozdkę i zbyt szybko nie dojdą co ci jest.
Jeżeli kolejny EBUS nie da rozwiązania, to pewnie będzie decyzja o mediastinoskopii, bo taka jest z reguły kolejność badań.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: kurs » 28 maja 2013, 11:55

Dzięki za słowa otuchy. Zdecydowałam sie na kolejnego eBusa 6 czerwca. Czyli bardzo szybko.
Robert - chyba niestety masz racje lekarze mają zagwostkę.
Lekarka z Płockiej która mnie prowadzi (młoda pani chirurg) troche sie zdziwiła jak jej powiedziałam że przecież miałam pobierany cały węzeł do hist-pat i że nic konkretnego z tego nie wyszło. A jeszcze bardziej się zdziwiła jak jej pokazałam jaką mam alergie. Ona odrazu chciała mediastinoskopie ale lekarz który jest jej opiekunem - podobno bardzo dobry lekarz - chirurg - kazał powtórzyć eBus.
Przygnębiające jest to że lekarze kompletnie nie mają czasu dla pacjenta. :mur: Dostają set dokumentów do reki z wypisami ze szpitala i z wynikami badań i na nie nie patrzą tylko człowiek - procedura - badanie - hop siup.
Tym razem chyba przytrzymam lekarzy na obchodzie, albo pójdę porozmawiać do nich po południu i nie wyjdę dokąd mi nie poświęcą chwili i ze mną spokojnie nie pogadają - skoro mam przeleżeć kolejne 3 dni w szpitalu to może chociaż nie bezproduktywnie :hmmm: .
kurs
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 marca 2013, 22:54
Lokalizacja: Warszawa


Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: Barbara » 28 maja 2013, 19:51

:) Myśle że to dobra decyzja ,,
będe trzymała kciuki -w sumie dobrze że tak szybko :slonko: :roza:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: kurs » 19 czerwca 2013, 14:04

Odebrałam wyniki hist-pat kolejnej bipsji przezoskrzelowej
1) TBNA 1 - w. chłonny gr 4R wynik - nabłonki oskrzelowe, strzępy podścieliska, skrzepy krwi
2) TBNA 2 - w. chłonny gr 7 materiał z bloczka parafinowego wynik: skrzepy krwi
3) TBNA 1A - w. chłonny gr 4R - wynik: skrzepy krwi
4) TBNA 2A - w. chłonne gr 7 - skrzepy krwi, nabłonki oskrzelowe, bardzo drobny strzępek podścieliska.

Jak na mój gust znowu pudło :( olaboga
Do lekarza musze się wybrać - może jutro albo w piątek. Ale już i tak wiem że będą chcieli zrobić mediastinoskopie, bo poprzednio mnie o tym uprzedzali. :beczy:
Boje się - nie chcę kolejnej szramy na szyi i kolejnej narkozy.
Może zostawić to wszystko i poczekać. Może miałam coś, może nawet sarko ale się cofnęło.
Koledzy z pracy przypomnieli mi, że jakiś czas temu ciągle kszlałam. Ale wtedy nic z tym nie robiłam, nie kojarzyłam tego z węzłami chłonnymi. Ponieważ limfadenopatie mam pod kontrolą od ponad 2 lat, to może wtedy to była sarko a teraz już się cofnęła.
Czy jak się sarkoidoza cofa to pozostawia ślad w węzłach? Czy ktos może tak miał?
kurs
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 marca 2013, 22:54
Lokalizacja: Warszawa


Re: Jakie badanie do potwierdzenia sarkoidozy

Postautor: Robert » 19 czerwca 2013, 15:16

Boje się - nie chcę kolejnej szramy na szyi i kolejnej narkozy.
Może zostawić to wszystko i poczekać. Może miałam coś, może nawet sarko ale się cofnęło.

Powinnaś omówić tę kwestię z lekarzem, niech się wypowie na ile miarodajne są te wycinki jeśli chodzi o ewentualne nowotwory, bo może faktycznie drążenie głębiej nie ma już tak dużego sensu i znaczenia.

Koledzy z pracy przypomnieli mi, że jakiś czas temu ciągle kszlałam. Ale wtedy nic z tym nie robiłam, nie kojarzyłam tego z węzłami chłonnymi. Ponieważ limfadenopatie mam pod kontrolą od ponad 2 lat, to może wtedy to była sarko a teraz już się cofnęła.
Czy jak się sarkoidoza cofa to pozostawia ślad w węzłach? Czy ktos może tak miał?

W teorii nieserowaciejące ziarniniaki powstające w przebiegu sarkoidozy mogą ulec wchłonięciu, bądź zwłóknieniu. Tu polecałbym również dopytanie lekarza - on wie lepiej jak to wygląda w praktyce. Ja wiem z wpisów że zmiany w płucach mogą się same wchłonąć, węzły mogą się zmniejszyć, ale czy fizycznie zostaje w nich jakiś ślad, nie mam pojęcia.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Poprzednia


Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron