Interpretacja rtg

Opis i rodzaje badań

Interpretacja rtg

Postautor: DonOmar18 » 25 lutego 2015, 21:50

Witam, mam dopiero 21 lat, byłem w tym tygodniu u prześwietlenia oto co zostało mi napisane:
RTG klatki piersiowej/pa/ - obustronnie szeroki, policykliczny zarys cienia wnęk - konieczna pilna ocena w badaniu KT. Pola płucne bez zmian ogniskowych, zagęszczeń zapalnych. Przepona swobodna . Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka sercowo-naczyniowa w normie wiekowej.

Nie wiem co mam o tym myśleć, dodam że pluję flegmą dzień w dzień i jakieś dwa tygodnie temu przez tydzień plułem flegmą z domieszką krwi, oraz bolała mnie klatka piersiowa, nie wiem czy to objawy sarkoidozy, strasznie się boje, poza tym czuję się normalnie, aktualnie nie boli mnie klatka jedynie przy mocnym wdechu bolą mnie jakby żebra, to wszystko nic innego mnie nie boli ani stawy itd. boje się bo mnie ta krew strasznie przestraszyła, kaszel mam, jestem umówiony na środe do pulmonologa, nie wiem czy ktoś miał takie objawy jak ja i czy to może być sarkoidoza czy coś innego, pulmonolog pewnie da mi skierowanie na tk ale się masakrycznie boje, za młody jestem by sie tak męczyć :( niecierpie szpitala, to dla mnie koszmar.
DonOmar18
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 4
Rejestracja: 25 lutego 2015, 21:36


Re: Interpretacja rtg

Postautor: Robert » 26 lutego 2015, 10:50

Witaj :)

Musisz niestety uzbroić się w cierpliwość. Z opisu RTG nie wynika nic, poza tym, że we wnękach płuc coś się dzieje. Czekają cię teraz dodatkowe badania, masz zalecony tomograf, a póki co ciężko coś wywróżyć.
Na moje oko masz jakiś przewlekły stan zapalny oskrzeli, a jego przyczyn może być wiele.

Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Interpretacja rtg

Postautor: DonOmar18 » 26 lutego 2015, 12:46

Dwa lata temu tez mialem problemy z plucami, jakieś ciężkie do wyleczenia zapalenie płuc które ustąpiło, wtedy także przy badaniu rtg miałem taki sam opis jak teraz że wnęki poszerzone

to opis z około półtora roku

W szczycie płuca prawego zmiana naciekowa o śr. około 45 mm okalizacne zmian konieczne rozszerzenie diagnostyki w iekunku TBC oraz pilna konsultacja pulmonologiczna. Zmiany niedodmowo-zapalne w polu dolnym płuca prawego. oraz zmiany w włókniste w obu polach nadprzeponowych. WYsoko ustawiona prawa kopuła przepony.

oraz:

resorpcja części zagęszczeń zapalnych w prawym polu podwnękowym, resorpcja zagęszczeń w szczycie prawym i lewym dolnym polu płucnym. Poszerzenie policykliczne wnęk - obraz węzłowicy. Sylwetka serca niepowiększona.

to są dwa opisy z około półtora roku

wychodzi na to że przez te półtora roku dalej mam te poszerzone wnęki, nie wiem co myśleć, wydaje mi się że szybciej się męczę niż kiedyś
DonOmar18
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 4
Rejestracja: 25 lutego 2015, 21:36


Re: Interpretacja rtg

Postautor: Robert » 26 lutego 2015, 22:36

Musisz zrobić tomograf, na zdjęciach RTG nie wszystko widać, a potem dalszą diagnostykę, ale w konkretnym szpitalu, nie u pulmonologa na osiedlu.
Poprzednio miałeś jakieś dogłębniejsze badania, czy tylko rtg?
Najlepiej jakbyś opisał wszystko co do tej pory miałeś robione, żeby nie bawić się w ciągnięcie języka.

Podejrzenie TBC, czyli gruźlicy, powiększone węzły, szybsze męczenie bez widocznych zmian w płucach w obrazie RTG, to mogą być przesłanki również ku sarkoidozie, ale tak jak mówię, potrzebujesz szerszej diagnostyki. Tomograf w pierwszej kolejności.

Pozdrawiam
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Interpretacja rtg

Postautor: DonOmar18 » 26 lutego 2015, 23:18

To wszystko co miałem robione, potem było już ok więc nie myślałem o płucach funkcjonowałem normalnie, może dodam jeszcze ale wyników żadnych nie mam że w wieku coś koło 16-17 lat także miałem problemy z płucami i także podejrzenie gruźlicy skończyło siętylko na podejrzeniu, najpierw mam zamiar iść do pulmonologa i chcę usłyszeć jej opinii, co będzie mi kazała zrobić, na pewno badania będą, na tomografię pojadę do szpitala w chodzieży jest to szpital od chorób płuc, nie wiem czy pulmonolog wystawia skierowania na tk, czy też musze sie starać prywatnie, mam jeszcze jedno pytanie, czy przy badaniu tomografem trzeba leżeć w szpitalu? nigdy tego badania nie miałem?
DonOmar18
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 4
Rejestracja: 25 lutego 2015, 21:36


Re: Interpretacja rtg

Postautor: Robert » 27 lutego 2015, 19:08

Skierowanie na TK powinien wypisać pulmonolog, albo lekarz rodziny na jego zlecenie. TK robi się ambulatoryjnie, tak jak zdjęcie RTG, jedyny wymóg to bycie na czczo. Badanie wraz z przygotowaniem trwa kilka minut.
Niestety, jeżeli chcesz być w pełni zdiagnozowany, szpital Cię nie ominie, bo niektórych badań nie da się zrobić bez położenia na łóżku.
Swoją drogą nie rozumiem tego lęku. Gdybym mógł poszedłbym za ciebie, no, ale nie mogę.
Boisz się czegoś konkretnie?
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Interpretacja rtg

Postautor: DonOmar18 » 27 lutego 2015, 20:12

Nie lubie strasznie leżeć w szpitalu raz leżałem i koszmar, można powiedzieć taki lęk przed szpitalem mam, jeżeli będą mi robić inne badania oprócz tk to nic nie zrobie będę musiał leżeć
DonOmar18
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 4
Rejestracja: 25 lutego 2015, 21:36


Re: Interpretacja rtg

Postautor: ewaa » 01 marca 2015, 19:41

Witaj, jeśli masz skierowanie tylko na TK i masz już umówiony tomograf to nie będziesz leżeć w szpitalu. Najlepiej idź na wizytę do doktora Przysieckiego. Nawet jeśli skieruje Cię do szpitala to naprawdę nie obawiaj się. To dobry specjalista i wie co robi, a diagnostyka na ten moment to podstawa. Czasami lepiej położyć się na oddział i w ciągu pięciu dni wiedzieć co jest niż latać po specjalistach i czekać w kolejce. Trzymam kciuki. Pozdrawiam
ewaa
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 30
Rejestracja: 18 czerwca 2014, 14:12
Lokalizacja: Poznań


Re: Interpretacja rtg

Postautor: Pollo » 02 marca 2015, 14:42

Jeżeli mogę coś poradzić to lepiej się położyć w szpitalu i w ciągu kilku dni zrobić komplet badań, poza szpitalem na tomografie poczekasz minimum miesiąc w kolejce (o ile lekarz napisze, że na cito to miesiąc), prywatnie około 400zł.
W szpitalu jest ta wygoda że nie ma kolejek i w razie czegoś, jak coś znajdą, albo po prostu podejrzewają, mają na miejscu specjalistów, którzy skonsultują i zweryfikują podejrzenia.
Ja też nie lubię szpitali i staram się nie leżakować, w tej chwili robię wszystkie badania ambulatoryjnie i z kompletem wyników jeżdżę do pana profesora na wizyty (robi wielkie oczy jak mi się uda w krótkim czasie wszystko załatwić w ramach kontraktu NFZ), ale nie ma wtedy potrzeby mnie kłaść na oddziale i wszyscy są zadowoleni (nie muszę leżeć i nie blokuję łóżka), jednak ty nie masz diagnozy więc szpital to jest najlepsze co ci teraz może pomóc w jej szybkim uzyskaniu.
Pollo, czytaj "Pojo", znaczy kurczak ;-)
Pollo
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 309
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 17:03
Lokalizacja: południe kraju (bardziej na zachód)




Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron