Mikrosondą przez gardło do płuc.

Opis i rodzaje badań

Mikrosondą przez gardło do płuc.

Postautor: Gemini » 18 marca 2019, 15:11

W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Gemini
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 1633
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: PL


Re: Mikrosondą przez gardło do płuc.

Postautor: Tom_Lca » 19 marca 2019, 11:08

A czym to się różni od EBUS / bronchoskopii ? Nie "sięga" tak głęboko ?
'
Tom_Lca
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 16
Rejestracja: 08 sierpnia 2018, 16:12


Re: Mikrosondą przez gardło do płuc.

Postautor: Robert » 19 marca 2019, 16:48

Od bronchoskopii to się różni bardzo, bo bronchoskopem można obejrzeć tylko oskrzela i pobrać próbki z błony śluzowej. EBUS dodatkowo pozwala na biopsję węzłów, które są w zasięgu drzewa oskrzelowego, natomiast ta metoda pozwala na pobranie materiału z płuca. Wcześniej konieczne do tego były metody inwazyjne, takie jak videotorakotomia, czy torakotomia diagnostyczna. Tę ostatnią mam za sobą i nie życzę nikomu - pół roku zanim ból żeber ustąpił, rok na zasiłku rehabilitacyjnym.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: Mikrosondą przez gardło do płuc.

Postautor: Robert » 07 grudnia 2019, 10:04

Metoda trafiła na stoły zabiegowe w 2009 roku, ale dopiero dziś jedna z naszych koleżanek będzie miała taki zabieg. Do tej pory, jak można wyczytać w poniższej prezentacji, wykonywany w czterech ośrodkach w Polsce, tym razem doszedł Kraków.
Badanie jest podobne do EBUS, ale zamiast biopsji cienkoigłowej zastosowana jest technika zamrażania, a zamiast fragmentów węzłów pobierana jest tkanka płucna.
Badanie jest mniej inwazyjną alternatywą dla videotrakoskopii:
https://www.termedia.pl/f/f/211ac59ce7f ... 03d979.pdf
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron