Zestaw badań diagnostycznych

Opis i rodzaje badań

Zestaw badań diagnostycznych

Postautor: Robert » 16 czerwca 2007, 20:24

W trakcie diagnostyki należy wykonać szereg badań, które zbliżą nas do postawienia prawidłowego rozpoznania. Należą do nich:
• klasyczne RTG klatki piersiowej, ewentualnie dodatkowo tomogramy rentgenowskie,
• tomografia komputerowa bądź częściej tomografia wysokiej rozdzielczości (HRCT),
• odczyn tuberkulinowy,
• badanie spirometryczne i badania mechaniki oddychania,
• badanie gazometryczne,
• bronchofiberoskopia z BAL i biopsją śluzówki oskrzela bądź przezoskrzelową biopsją węzłów lub miąższu płuca,
• USG jamy brzusznej,
• badania laboratoryjne ogólne i dodatkowe,
• poziom enzymu konwertującego angiotensynę (SACE),
• badanie kardiologiczne (EKG, USG serca i badanie holterowskie),
• badanie bakteriologiczne,
• badanie laryngologiczne,
• badanie okulistyczne,
• ewentualnie – mediastinoskopia lub torakotomia eksploratywna,
• biopsja innych narządów w razie potrzeby.
Badania te pozwolą, jeśli nie na rozpoznanie, to przynajmniej na poprowadzenie dalszej diagnostyki we właściwym kierunku. Wśród wyżej wymienionych badań należy zwrócić szczególną uwagę na opisane poniżej.

BALF – płukanie oskrzelikowo-pęcherzykowe (tzw. płynna biopsja płuca):
• pozwala na określenie składu komórkowego materiału pobranego z określonego miejsca drzewa oskrzelowego i miąższu płucnego, który jest dość charakterystyczny dla schorzenia,
• limfocytoza powyżej 28–30% limfocytów, szczególnie w zakresie limfocytów T-helper, jest typowa dla chorób śródmiąższowych, w tym także dla sarkoidozy,
• wzrost liczby neutrofilów (powyżej 3%) wskazuje na proces włóknienia.

HRCT – wysoko rozdzielcza tomografia komputerowa:
• wykonanie tego badania jest wskazane u chorych z podejrzeniem sarkoidozy w celu ewentualnego uwidocznienia zmian śródmiąższowych, które nie są widoczne w standardowym badaniu RTG,
• koreluje z procesem włóknienia (tzn. pozwala rozróżnić, czy zmiany na zdjęciu RTG są aktywnymi zmianami sarkoidalnymi, czy postępującym procesem włóknienia).

SACE – surowiczy poziom enzymu konwertującego angiotensynę II:
• nie jest to enzym specyficzny dla sarkoidozy, ponieważ podwyższony poziom może sugerować również choroby tarczycy, przewodu pokarmowego, np. chorobę wrzodową żołądka, zapalenie jelita cienkiego lub grubego, choroby wątroby i śledziony,
• jego poziom jest wykorzystywany do oceny aktywności przebiegu sarkoidozy w przypadku jej potwierdzenia histopatologicznego oraz do oceny wznowy procesu sarkoidalnego czy też progresji zmian w przebiegu sarkoidozy.

GAL67 – scyntygrafia galem 67 bądź technetem 99 pozwala:
• na podstawie wychwytu znacznika określić aktywność i ewentualne miejsce biopsji zmian podejrzanych o aktywny proces sarkoidalny,
• na ocenę aktywności procesu (aktywność procesu jest większa w miejscu większego wychwytu znacznika),
• lokalizację zmian do biopsji,
• różnicowanie ziarniniaków od włóknienia (komórki włókniste nie wychwytują znacznika tak jak komórki aktywne zapalnie).

Mimo wielu badań dodatkowych, jakie powinno się wykonać w trakcie diagnostyki sarkoidozy, nadal podstawą jej rozpoznania jest badanie histopatologiczne wycinka tkanek pobranego ze zmienionych chorobowo narządów. Najczęściej są to:
• węzły chłonne,
• miąższ płuca,
• spojówka oka,
• wątroba, nerki, skóra.

Odczyn Kveima, Kveima-Siltzbacha bądź Nicersona-Kveima (równoważne nazwy tego samego odczynu jako reakcji skóry na wprowadzenie do niej antygenu sarkoidalnego) jest badaniem o znaczeniu historycznym. Od ponad 30 lat nie jest stosowany w diagnostyce sarkoidozy. Wynika to stąd, że otrzymanie, utrzymanie oraz zastosowanie antygenu w aktywnej formie jest zdecydowanie trudniejsze i droższe, a przede wszystkim trwa wielokrotnie dłużej niż nawet kilkakrotne pobranie materiału do badań histopatologicznych, gdzie wynik można uzyskać już po kilku bądź kilkunastu godzinach.

Źródło: www.termedia.pl
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbar » 08 sierpnia 2009, 10:04

Jeju. Przeczytałam to. ZAŁAMKA. :shock: (Przeczytałam po cichu, więc chyba bez błędu).
Awatar użytkownika
Barbar
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 25
Rejestracja: 05 sierpnia 2009, 22:31


Postautor: Robert » 08 sierpnia 2009, 13:00

Nie załamuj się, to tylko na tak dużo wygląda, w rzeczywistości leżąc w szpitalu wręcz czeka się na jakieś badania, bo wtedy człowiek ma zajęcie i się nie nudzi. Nie wszystkie też będziesz miała robione. Badania typu Holter czy tomograf robią jak są do nich podstawy, nie będziesz mieć robionej scyntygrafii, a np. BALF wykonuje się w trakcie bronchoskopii.
Raczej na pewno zaliczysz rtg, tomograf, usg, ekg, spirometrię, gazometrię, bronchoskopię, próbę tuberkulinową, badania laboratoryjne typu krew, mocz, plwocina, i.... i już.
Możesz mieć jeszcze badanie histopatologiczne, ale te robią na chirurgii, raczej w osobnym terminie.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbar » 08 sierpnia 2009, 22:52

No tak. Ale może znów mnie nie przyjmą. :twisted: A wtedy już się uchleję. :sad: Najpierw wypłuczę z siebie te prochy Pepsi Colą, a potem zamiast tych sterydow uchlam się drogą wódą. A może piwo? :) Ale to takie gadanie. Chyba by im się tego wszystkiego nie chcialo robić ze mną. Ale wrażenie było :( .
Dziękuję, że mi odpowiedziałeś. Robercie, czy Ty jesteś lekarzem? Skad Ty to wiesz? Bardzo wszystko wiesz. :oops:
W poniedziałek tam się wybiorę. I wtedy albo albo. Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za zainteresowanie.
Barbara
Awatar użytkownika
Barbar
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 25
Rejestracja: 05 sierpnia 2009, 22:31


Postautor: Haniula1010 » 09 sierpnia 2009, 00:41

Basiu :D
Bo Robert jest naszym Guru ;) - i wie wszystko, poza tym jest Ojcem Dyrektorem ;) tego forum /jakbyś się jeszcze nie zorientowała/, On tu rządzi -więc należy go słuchać :lol:.

A tak w ogóle to witaj w naszym gronie :lol: :flower:.

I nie przejmuj się, że nikt się na razie nie odzywa. Pytanie było konkretne, odpowiedź znał Robert dlatego nikt się nie wychylał. Ale jak już przedstawisz się w "Naszych historiach", napiszesz coś o sobie, o, wtedy na pewno możesz liczyć na odzew ;) :D Pozdrawiam Cię serdecznie
Obrazek
Haniula1010
el gadułos
el gadułos
 
Posty: 2970
Rejestracja: 18 października 2006, 19:08
Lokalizacja: Biłgoraj


Postautor: Robert » 09 sierpnia 2009, 09:45

Nie jestem lekarzem Basiu, wiem dużo z racji tego, że prowadzę to forum, układam je, redaguję, sam wyszukiwałem większość materiałów - tu ukłon w stronę tych, którzy również dołożyli swoją cegiełkę, oby takich więcej - wiem, gdzie jakie informacje znaleźć, poza tym z racji obowiązków, czytam wszystkie posty forumowiczów, ich zmagania, doświadczenia itd.
Jeśli chodzi o Wrocław, to znam zwyczaje tego szpitala z autopsji, spędziłem na Grabiszyńskiej 3/4 roku z przerwami, napatrzyłem się więc, do tego co kilka miesięcy kontrola, dwa razy przeszedłem ścieżkę diagnostyczną, mam niezły album ze zdjęciami. Wiedza przyszła sama...

Życzę udanych negocjacji.
Pozdrawiam Robert
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbar » 09 sierpnia 2009, 14:22

AHA :lol: Kochani jesteście.
Barbara
Awatar użytkownika
Barbar
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 25
Rejestracja: 05 sierpnia 2009, 22:31


Postautor: Robert » 21 sierpnia 2009, 18:45

Basiu
Musiałem zrobić <<ciach>>
Dalszy ciąg jest --->TU
Życzę miłych konwersacji.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron