Strona 1 z 1

mediastinoskopia czy bronchoskopia

Post: 02 listopada 2020, 00:31
autor: arkesspl
Witam wszystkich,
Mam podejrzenie sarkoidozy (tomografia : powiekszone węzły chłonne śródpiersia oraz widoczne drobnoguzkowe zagęszczenia w płucach) i prosze o rade. Jakie badanie powinienem wykonać ? Wydaje mi sie ze bronchoskopia jest badaniem bezpieczniejszym niz mediastinoskopia. Czy ktos zna jakie sa kryteria wyboru rodzaju badania ?
Bardzo prosze o Wasze doświadczenie w diagnostyce oraz rady. Z gory dziekuje

Re: mediastinoskopia czy bronchoskopia

Post: 02 listopada 2020, 21:56
autor: Robert
Odpisałem ci na FB ale napiszę jeszcze raz, kolejność jest taka, najpierw bronchoskopia plus EBUS, potem mediastinoskopia.
Wszystkie badania są w miarę bezpieczne i w zasadzie po żadnym nie ma powikłań, chyba że jakieś chwilowe jak utrata głosu, chrypka itp. czy blizna po media.
Bronchoskopia ma wykrywalność na poziomie ~40%, ale jest przydatna z innych względów - podczas jej wykonywania pobierane są popłuczyny z oskrzeli i różne próbki, na bakterie, grzyby i inne choróbska.
EBUS ma wykrywalność na poziomie ~75% i jest to typowa biopsja cienkoigłowa, wykonywana prawie takim samym sprzętem jak bronchoskopia i w podobny sposób.
Mediastinoskopia ma wykrywalność na poziomie ~99,8% i to już jest zabieg pod narkozą, ale dający pewność co do wyniku. Na setki osób które przewinęły się przez forum, tylko raz wynik był nieostrzygający, ale to dlatego że węzły chłonne były niediagnostyczne.