Badania obrazowe

Opis i rodzaje badań

Badania obrazowe

Postautor: Robert » 14 października 2006, 18:46

Podstawowe informacje
Do badań obrazowych należą:
-zdjęcie rentgenowskie (RTG),
-tomografia komputerowa (CT),
-rezonans magnetyczny (MRI),
-badanie ultrasonograficzne (USG),
-badanie izotopowe płuc,
-angiografia (badanie pokazujące naczynia krwionośne na zdjęciu rentgenowskim).

Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej
Najczęściej wykonuje się je "od tyłu do przodu", czasami dodatkowo wykonuje się zdjęcia boczne. Zdjęcie dostarcza nam informacji na temat wyglądu serca i większych naczyń. Dzięki zdjęciu można wykryć choroby płuc, opłucnej i żeber, takie jak zapalenie płuc, guzy płuc, odmę opłucnową, płyn w opłucnej, rozedmę. Chociaż rentgen rzadko daje możliwość dokładnego określenia przyczyny choroby, pozwala lekarzowi na podjęcie decyzji co do kolejnych badań, ktore będą konieczne.

Tomografia komputerowa (TK)
Dostarcza dużo bardziej szczegółowych informacji niż zdjęcie rentgenowskie. Tomografia polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich, które następnie są analizowane przez komputer i przedstawiane są jako obrazy przekrojowe. Podczas badania może być podany kontrast dla lepszego uwidocznienia niektórych struktur.

Rezonans magnetyczny (MRI)
Dostarcza bardzo szczegółowe zdjęcia, które są bardzo przydatne w diagnozowaniu schorzeń naczyń krwionośnych, takich jak tętniak aorty. W przeciwieństwie do rentgena i tomografii komputerowe, w MRI nie używa się promieniowania, w badaniu jest zapisywany magnetyzm atomów wodoru naszego ciała.

Badanie ultrasonograficzne (USG)
Obraz powstaje na skutek odbicia fal głosowych od wewnętrznych struktur organizmu. USG jest często wykorzystywane do wykrywania płynu w przestrzeni opłucnowej (pomiędzy dwoma opłucnymi pokrywającymi płuco) USG jest też wykorzystywane jako pomoc w wykonywaniu nakłucia igłą w celu pobrania płynu.

Badanie izotopowe płuc (Scyntygrafia)
Przeprowadzając badanie używa się minimalnych ilości materiałów radioaktywnych o krótkiej żywotności aby ocenić przepływ powietrza i krwi w płucach.
Zwykle test jest przeprowadzany w dwóch etapach:
W pierwszym etapie pacjent wdycha radioaktywny gaz i jest wykonywane zdjęcie pokazujące jak powietrze rozprzestrzenia się w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych.
W drugim, substancja radioaktywna jest wstrzykiwana do żyły a skaner tworzy obraz rozprzestrzeniania się oznaczonej krwi w płucach.
Ten typ badania jest szczególnie przydatny w diagnozowaniu zatorów w płucach, jak również w przygotowaniu przedoperacyjnym u osób z nowotworem płuca.

Angiografia
W czasie badania wstrzykuje się do żyły kontrast widoczny na zdjęciach rentgenowskich dzięki czemu na zdjęciu uzyskuje się obraz żył i tętnic w płucach. Angiografia jest najczęściej stosowana gdy podejrzewany jest zator płucny.Angiografia tętnicy płucnej jest uważana za podstawowe badanie w przypadku potrzeby potwierdzenia lub wykluczenia zatorowości płucnej.

Przygotowanie do badania
Niektóre badania wymagają bycia na czczo.
Przed badaniami z podaniem środka kontrastowego wymagane jest wykonanie badania poziomu kreatyniny, oraz wypełnienia ankiety w związku z możliwością wystąpienia reakcji alergicznej. Poza tym badania obrazowe nie wymagają szczególnych przygotowań. Czasami lekarz może poprosić o wykonanie pewnych poleceń przed badaniem.


Wyniki
Badania obrazowe głównie informują o nieprawidłowościach, których wczesne wykrycie pozwala na podjęcie leczenia.
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron