Strona 1 z 1

Wziernikowanie jamy opłucnej

Post: 14 października 2006, 19:04
autor: Robert
Wziernikowanie jamy opłucnej


Podstawowe informacje
Wziernikowanie jamy opłucnej jest to badanie w którym ogląda się powierzchnię płuc i opłucnej przy pomocy wziernika (cienkiej rurki zakończonej kamerą). Wziernik wykorzystuje się również w usunięciu nagromadzonego płynu w jamie opłucnej.

Opis badania
Podczas zabiegu pacjent poddany jest narkozie. Chirurg wykonuje trzy małe nacięcia w ścianie klatki piersiowej przez które wprowadza wziernik do jamy opłucnej oraz narzędzia i podaje gaz. Oprócz możliwości obejrzenia powierzchni płuc i opłucnej, istnieje możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego oraz wprowadzenia substancji zapobiegającej ponownemu zbieraniu się płynu w jamie opłucnej. Po usunięciu wziernika, zakłada się cewnik w celu usunięcia powietrza wprowadzonego podczas badania i rozpręża się płuca.

Jak przygotować się do badania
Wziernikowanie jamy opłucnej jest badaniem inwazyjnym. Po badaniu pozostaje niewielka rana. Badanie wymaga hospitalizacji i ogólnego znieczulenia. Wyjątkowo pacjent może odczuwać ból, kiedy płuca są rozprężane powietrzem. Pacjent może mieć trudności w oddychaniu. Inne powikłania to: odma opłucnowa, krwawienie do jamy opłucnej lub ściany klatki piersiowej, omdlenie, zakażenie, oraz bardzo rzadko wprowadzenie powietrza do krwiobiegu i zator powietrzny.