Badanie serca

Opis i rodzaje badań

Badanie serca

Postautor: dk32439 » 29 października 2007, 10:52

Czy ktoś się orientuje jakie badania potrzeba zrobić przy podejrzeniu Sarkoidozy serca? Moja mama na sarkoidozę płuc, ale podejrzewają coś w sercu.
Miała mieć robione prześwietlenie z kontrastem ale Pani doktor uprzedziła, że po takim badaniu jest ryzyko że zrobi się jakaś martwica nerek - nieuleczalna z którą można żyć do roku!!!!

Oczywiście nie zdecydowaliśmy się na to badanie, więc może ktoś wie o jakimś alternatywnym badaniu?!
Dzięki
dk32439
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 października 2007, 10:46


Postautor: Renata » 30 października 2007, 19:57

Sarkoidoza serca, o którą też jestem podejrzana diagnozuje się jednoznacznie biopsją serca, no ale cóż, jest to badanie dosyć inwazyjne. Podejrzenie o sarko serca u mnie powstało, gdyż mam dodatkowe skurcze nadkomorowe, bigeminia i trigeminia komorowa. Ilość tych skurczy wskazuje że, może to być sarko. W zeszłym roku zrobiłam koronorografię, EKG-wysiłek, UKG, Holter w Klinice Kardiologicznej w Katowicach i tam wykluczono mi chorobę wieńcową, która mogła by dawać takie objawy również. Zrobiono mi również rezonans serca z kontrastem, który wykazał zmiany opisane jako możliwą sarkoidozę serca. W tym roku miałam powtórzyć ten rezonans, ale nie załapałam się do szpitala (mam skierowanie na przyszły rok - lipiec) Badanie też coś mówiące o sarko serca to scyntygrafia, człowiek połyka izotop i jak świeci to tam widać pracę mięśnia sercowego. No też mi się nie bardzo chce robić tego badania. Zaś o prześwietleniu z kontrastem powodującym martwice nerek pierwsze słyszę, czy możesz powiedzieć w jakim Ośrodku leczy się mama ? Zadziwiają mnie niektóre opinie lekarzy. Gdyby to było coś tak jednoznacznego, to pewnie nie mieli by prawa robić takiego badania, a szczerze to nie słyszałam o takim, może powiesz mi coś bliżej, bo ja sama jestem zainteresowana, by mnie zdiagnozowano jednoznacznie. Pozdrawiam
Renia
"Odwaga nie jest przeciwieństwem strachu, lecz jego przezwyciężeniem"
Karol Bunsch
Awatar użytkownika
Renata
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 832
Rejestracja: 15 października 2006, 22:56
Lokalizacja: Śląsk


Postautor: dk32439 » 31 października 2007, 13:16

Witaj, dziękuję za odpowiedź. Mama leczy się w Warszawie.
O tej martwicy nerek (czy coś takiego) dowiedziała się od swojej lekarki prowadzącej która była na jakimś sympozjum dotyczącym Sarkoidozy. Ale szczegółów nie znam. Dopytam się mamy i wszystko napisze.

Pozdrawiam
dk32439
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 października 2007, 10:46


Postautor: dk32439 » 27 listopada 2007, 15:56

To niebezpieczne badanie to: Rezonans magnetyczny z kontrastem.
Powoduje uszkodzenie nerek po podaniu kontrastu oraz nerkopochodne stwardnienie układowe - chorobę o złym rokowaniu.
Tak napisali na kartce do badania.
Mama leczy się w W-wie na ul.Płockiej i jej lekarka ostrzegła ją o takich skutkach ubocznych.
Teraz jestesmy na etapie szukanie bezpieczniejszej metody zbadania serca. Zaczniemy od Holtera- żeby spr.wydajność serca.
dk32439
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 października 2007, 10:46


Postautor: Renata » 27 listopada 2007, 19:04

dk32439 pisze:To niebezpieczne badanie to: Rezonans magnetyczny z kontrastem.
Powoduje uszkodzenie nerek po podaniu kontrastu oraz nerkopochodne stwardnienie układowe - chorobę o złym rokowaniu.

Miałam robiony rezonans magnetyczny z kontrastem. O żadnych zagrożeniach mnie nie poinformowano. Wiem , że są różnego rodzaju kontrasty, coś sobie przypominam, że mówili o bezpiecznym kontraście. Nie miałam żadnych sensacji, w przeciwieństwie do kontrastu podanego dzień póżniej przy okazji koronarografii i podanej uropolinie, na którą okazało się że jestem uczulona i było nieprzyjemnie, bo lekko odleciałam.
Renia
"Odwaga nie jest przeciwieństwem strachu, lecz jego przezwyciężeniem"
Karol Bunsch
Awatar użytkownika
Renata
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 832
Rejestracja: 15 października 2006, 22:56
Lokalizacja: Śląsk


Postautor: Robert » 27 listopada 2007, 19:23

Obrazowanie rezonansem magnetycznym nie jest związane z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, nie ma potrzeby zachowywania środków bezpieczeństwa koniecznych przy badaniach rentgenowskich. Badanie nie powoduje żadnych reakcji biologicznych u pacjenta, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Mając na uwadze dzisiejszy stan wiedzy naukowej, siła pola magnetycznego konieczna by uzyskać prawidłowe wyniki przeprowadzanego testu (do 2 tesli = 20 000 razy więcej niż pole magnetyczne Ziemi) nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego. W rzeczywistości, w ciągu kilku ostatnich lat zostało przeprowadzonych około kilka milionów badań, bez wystąpienia znanych efektów ubocznych - ani podczas badania, ani po nim. Badanie nie wpływa na samopoczucie ani na zachowanie pacjenta po jego zakończeniu; m. in. można po wykonanym badaniu prowadzić samochód.

W niektórych przypadkach, wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący MRI, w celu poprawienia jakości obrazu i zwiększenia wiarygodności diagnozy. Stosowany w badaniach rezonansu magnetycznego kontrast oparty jest na pierwiastkach ziem rzadkich, mających właściwości paramagnetyczne. Środek ten jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. Różni się w sposób zasadniczy od środków kontrastujących, stosowanych przy wykonywaniu badań rentgenowskich, które są oparte na związkach jodu. Są one tak bezpieczne, że mogą być stosowane nawet u pacjentów z reakcją alergiczną na kontrast stosowany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MR nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i wydalane są w postaci niezmienionej głównie przez nerki.

Przed badaniem nie trzeba stosować jakiejkolwiek diety. Można spożywać posiłki przed badaniem, nawet jeżeli w trakcie badania będzie podawany dożylnie środek kontrastowy. Jeśli przyjmujesz jakieś lekarstwa, to najprawdopodobniej będziesz je mógł brać przed i po badaniu. W razie wątpliwości zapytaj o to lekarza kierującego cię na badanie. Przygotowując się do tego badania nie zdejmuje się ubrania, tak jak w przypadku większości badań rentgenowskich. Jednakże pacjenci powinni zdjąć wszystkie przedmioty, które mogą wpływać na proces tworzenia obrazu, a szczególnie te, które zawierają metal. Do takich przedmiotów należą: kolczyki, broszki, naszyjniki, zegarki naręczne, a również długopisy, klucze i inne. Pacjenci powinni także zdjąć wszystkie usuwalne protezy dentystyczne, oraz poinformować lekarza, jeżeli mają inne metalowe implanty lub ciała obce, na przykład:
  • Rozrusznik serca, który jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Wytwarzane przez aparat MR pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent ze wszczepionym rozrusznikiem serca nie może wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes. Podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów; pacjent ze wszczepionym neurostymulatorem nie może być badany w aparacie MR.
  • Protezę naczyniową
  • Sztuczne biodro
  • Metalowy gwóźdź lub płytkę
  • Metalowy odłamek lub szrapnel
  • Wkładkę wewnątrzmaciczną (antykoncepcyjną)
  • Ostrożność należy zachować w stosunku do osób, które z powodu przebytego urazu, lub pracy w szkodliwych warunkach, mogą mieć metaliczne ciała obce np. opiłki żelaza, przede wszystkim w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. W przypadku podejrzenia obecności ciała obcego wskazana jest przed badaniem MR konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.
  • Względnym przeciwwskazaniem do badania MR jest obecność sztucznej zastawki serca, klipsów naczyniowych, oraz metalicznych implantów ortopedycznych: sztucznych stawów, drutów, śrub i stabilizatorów. W tych przypadkach wymagane jest dostarczenie do pracowni MR pełnej dokumentacji dotyczącej leczenia operacyjnego, z określeniem typu zastosowanego implantu i daty jego produkcji, oraz materiału z jakiego został wykonany.


Dodane po 5 minutach:

Środki kontrastowe przeznaczone do badań MR nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i wydalane są w postaci niezmienionej głównie przez nerki.

Może twoja mama ma chore nerki i to jest przeciwwskazaniem do badania?
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Badanie serca

Postautor: dk32439 » 28 listopada 2007, 10:44

Nie, nie ma chorych nerek.
Jej lekarka była kilka dni wcześniej na jakims międzynarodowym sympozujm naukowym o Sarko i ostrzegła ją o sktukach ubocznych podania kontrastu.
Nie wiem co to za rodzaj kontrastu ale mama sie nie zdecydowała.
Wiem tyle, że na ileś tam badań, jakiś % choruje....więc wolałysmy nie ryzykować.
dk32439
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 października 2007, 10:46


Postautor: Robert » 28 listopada 2007, 19:29

TU--->KLIK jest wszystko o przeciwwskazaniach do podania kontrastu w czasie tomografii komputerowej - ten rodzaj kontrastu często jest źle tolerowany
Natomiast TU--->KLIK o kontrastach podawanych w czasie rezonansu.

Mam pytanie: Czy Twoja mama miała robioną tomografię płuc?
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re:

Postautor: dk32439 » 29 listopada 2007, 13:39

Tak miała.
Jej lekarz podejrzewa że Sarko jest też na sercu... Oby nie :(((
Wiem że to gorsze "odmiana" Sarko i niewiele informacji na jej temat niestety....
dk32439
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 października 2007, 10:46




Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron