EBUS - ultrasonografia wewnątrzoskrzelowa

Opis i rodzaje badań

Postautor: Robert » 24 czerwca 2012, 09:35

Ale nadal nie rozkminiłam czy przy tak napisanym skierowaniu będę mieć jedno badanie czy 2 oddzielne. Jestem tchórzem, ale jak wiem czego się spodziewać, to (może paradoksalnie) trochę mnie to uspokaja.

Rzeczywiście jesteś panikara. Zarówno bronchoskopia jak i EBUS polega na wprowadzeniu sondy do oskrzeli, różnica jest taka, że końcówka sondy EBUS wyposażona jest w ultrasonograf, który pozwala na wykonanie dodatkowych badań, poza tym ma takie same możliwości jak zwykłe broncho.
Jaki byłby sens robienia dwa razy tego samego?

PS
Najlepiej nie wiedzieć co i jak będzie robione, bo to tylko niepotrzebnie nakręca spiralę strachu - wyobraźnia działa jak grube szkło powiększające. Ja przed każdym takim zabiegiem myślę o czasie, kiedy już będzie po wszystkim, staram się też uspokoić myśląc o setkach ludzi, którzy dzień w dzień przewijają się przez gabinety zabiegowe. W czasie samego badania najlepiej poddać się jak liść rzucony w nurt rzeki i nie stawiać żadnych oporów, ani zewnętrznych ani wewnętrznych - będzie łatwiej i szybciej.
Pacjent który panikuje, krzyczy, rzuca się, utrudnia tylko wykonanie badania, przedłuża jego czas nawet dwukrotnie i w ten sposób sam skazuje się na dłuższe cierpienie, a i wspomnienia ma o wiele gorsze.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: ejże » 25 czerwca 2012, 18:54

A właśnie, że lepiej wiedzieć :P Przynajmniej dla niektórych ;)

Jeśli ktoś ma mieć ebus, lub broncho+ebus, to nigdy nie robią tego przez nos, zawsze przez usta Tego się na moim badaniu dowiedziałam, może komuś się przyda ta informacja.
Awatar użytkownika
ejże
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 46
Rejestracja: 02 maja 2012, 16:20
Lokalizacja: wioska


Postautor: Robert » 25 czerwca 2012, 20:15

Jeśli ktoś ma mieć ebus, lub broncho+ebus

Bronchoskopia i ebus to w zasadzie to samo badanie endoskopowe tylko wykonane innym przyrządem. Bronchoskopię wykonuje się przy pomocy bronchoskopu, czyli giętkiego węża, na końcu którego jest światło i kamera oraz otwór przez który można pobrać próbki. EBUS(Endobronchial Ultrasound) to taki sam wąż ale dodatkowo wyposażony w USG, dzięki czemu podczas bronchoskopii oprócz dotychczasowych możliwości można dodatkowo wykonać USG, a pod jego kontrolą zrobić na przykład biopsję.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Re: EBUS - ultrasonografia wewnątrzoskrzelowa

Postautor: Mateusz_go » 04 lutego 2019, 05:43

Witam wszystkich na forum,
Wygląda ze też znalazłem się w gronie "szczęściarzy" z sarkoidozą.
31. stycznia miałem badanie EBUS w DCCHP we Wrocławiu, czekam na wyniki.
Chciałbym zapytać czy ktoś podobnie jak ja miał po tym badaniu nawrót kaszlu?
Ostatnio takie ataki maiłem na przełomie listopada i grudnia (podobnie jak rok temu), ostatnio był z nim spokój ale po badaniu powrócił, do tego temperatura 37,3 - 37,5st C.
Przez kaszel nie mogę normalnie funkcjonować.
Pozdrawiam

Mateusz z Wrocławia
Mateusz_go
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 5
Rejestracja: 03 lutego 2019, 20:24


Re: EBUS - ultrasonografia wewnątrzoskrzelowa

Postautor: Robert » 04 lutego 2019, 12:14

W czasie badania do dróg oddechowych wprowadzana jest sonda, dodatkowo wykonywana jest biopsja, w czasie której naruszane są i podrażniane ściany oskrzeli, dlatego może pojawić się kaszel, który powinien przejść w ciągu kilku dni. Jeżeli tak się nie stanie, trzeba odwiedzić lekarza.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Poprzednia


Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron