mechanika oddychania - leczenie

Opis i rodzaje badań

mechanika oddychania - leczenie

Postautor: Mała » 18 maja 2009, 18:42

Za tydzień idę do szpitala na leczenie mechaniki oddychania - czy ktoś może wi na czym to polega i ile mogę spędzić czasu w szpitalu.
Mała
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 351
Rejestracja: 11 sierpnia 2008, 19:01
Lokalizacja: Gdynia


Postautor: Robert » 18 maja 2009, 18:46

O badaniu mechaniki oddychania słyszałem, o leczeniu nie bardzo.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Tigerek » 19 maja 2009, 20:13

http://209.85.129.132/search?q=cache:S6 ... =firefox-a

To wprawdzie u noworodków ale może coś powie ;)

Jeszce poszukam:)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Tigerek
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 549
Rejestracja: 07 września 2008, 12:08
Lokalizacja: lubuskie


Postautor: Robert » 20 maja 2009, 17:38

Tigerku, link odnosi się do badania mechaniki oddychania, i takie badanie nie jeden z nas przechodził, ale Mała pyta o leczenie.
Nie wiem, może chodzi nie o leczenie a o badanie. Czasem człowiek źle dosłyszy, albo źle zapamięta.
Jeżeli chodziłoby o badanie, to nie trwa ono długo, ja co prawda nie miałem, ale już było pisane o tym, to spirometria plus chyba próba wysiłkowa na rowerku, lub bieżni z aparatem mierzącym parametry krwi, próba z balonikiem, pletyzmografia, coś z tych rzeczy. Nie miałem, więc dokładnie nie wiem.
Ci co na Płocką jeżdżą to maja takie robione chyba.
Hej! odezwijcie się :) coście doświadczyli tego badania :)
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Tigerek » 20 maja 2009, 19:21

Teraz linka nie podam bo musiałabym ponownie kilkadziesiąt stron przejrzeć, ale leczenie jest farmakologiczne z zasady. Tam podane było ( o dzieciach) ok 2-3 tygodnie. Z dorosłymi czort wie...
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Tigerek
Tubylec
Tubylec
 
Posty: 549
Rejestracja: 07 września 2008, 12:08
Lokalizacja: lubuskie


Postautor: Anuta » 21 maja 2009, 16:25

Na Płockiej badanie zwane "mechanika oddychania" to badanie w szczelnej, szklanej kabinie. Dają gumowy ustnik, każą w różny sposób oddychać. Potem połyka się gumową rurkę zwaną "balonikiem" i znowu oddychanie w kabinie. Być może gdzie indziej nazywają to pletyzmografią, choć nie wiem czy jest to dokładnie to samo. Nie wiem czy w pletyzmografii stosuje się balonik. Trzeba by było poczytać.
Jeszcze nigdy tak nie było, żeby to jakoś nie było
Anuta
Lubi pisać
Lubi pisać
 
Posty: 279
Rejestracja: 14 lutego 2007, 17:37
Lokalizacja: łódzkie


Postautor: Robert » 21 maja 2009, 19:33

Anutko, wiedziałem, że na ciebie mogę liczyć, tylko nie chciałem Cię do tablicy wywoływać ;)
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk


Postautor: Barbara » 15 listopada 2009, 11:44

Hej usmiech dla wszystkich ,,,znalazłam pewna madra mysl na temat mechaniki oddychania ,,,dla chorych na sarkoidoze..
Zacytuje :)
5. Sarkoidoza

W śródmiąższowych chorobach płuc o różnej etiologii (SARKOIDOZA, idiopatyczne zwłóknienie płuc, pylica) podstawowym objawem jest duszność, która w miarę szybko z wysiłkowej przekształca się w spoczynkową. W związku z tym program usprawniania musi opierać się na ocenie zapotrzebowania na tlenoterapię, tlenoterapii właściwej, oraz na wysiłku fizycznym uzależnionym od zdolności do zachowania odpowiedniego utlenowania krwi.

Należy podkreślić, iż w śródmiąższowych chorobach płuc mechanika oddychania jest skuteczna przy mniejszych objętościach oddechowych i częstych oddechach. Nauka głębokiego oddychania jest w tych przypadkach błędem. Szczególnie ważny dla pacjentów ze śródmiąższowymi chorobami płuc jest kontakt z psychologiem klinicznym, ze względu na krótki okres przebiegu choroby, prowadzącej do niepełnosprawności.

Zgadzam sie zupełnie z ta opinia ,,szkoda ze nikt nas nie informuje
Ja na poczatku starałam sie sama uczyc głebokich wdechów co mnie gubiło= dopiero póżniej doszłam do tego, ze powinnam oddychac krócej a czesciej ale troszke mi to zajeło czasu ,,:-)
Idealny byłby kontakt z psychologiem ,,duzo czasu mi zajeło przystosowanie mysli do tego ze jednak musze zaczac dopasowywac oddech do swego zycia i chyba dzieki forum nie popadłam w strach i zaczełam myslec o przyjmowaniu leczenia które poprawi moja sprawnosc ,,i nawet nie wazne dla mnie zrobiło sie czy to winna astmy czy Sarkoidozy ,,faktem jest ze osoby z chorobami płuc ,powinny miec pomoc w takich przypadkach ,
pozdrawiam wszystkich Basia :wink:
Modlitwa chorego.
Lekarzu przewlekle chorego ,przyjmij go do gabinetu swego.
Pomóż mu w niedoli ,gdy coś go boli .
Nie tylko wtedy ,gdy ma termin kontroli .Proszę :roza:


Trzeba się uśmiechać!!!
bo z drugiej strony cienia ,zawsze świeci słońce !;-)
Awatar użytkownika
Barbara
tubylcus forumus
tubylcus forumus
 
Posty: 7138
Rejestracja: 17 sierpnia 2007, 17:47
Lokalizacja: Lublin


Re:

Postautor: ejże » 30 kwietnia 2014, 10:37

Anuta pisze:Na Płockiej badanie zwane "mechanika oddychania" to badanie w szczelnej, szklanej kabinie. Dają gumowy ustnik, każą w różny sposób oddychać. Potem połyka się gumową rurkę zwaną "balonikiem" i znowu oddychanie w kabinie. Być może gdzie indziej nazywają to pletyzmografią, choć nie wiem czy jest to dokładnie to samo. Nie wiem czy w pletyzmografii stosuje się balonik. Trzeba by było poczytać.


Mam pytanie o badanie nazywane "mechaniką oddychania" na Płockiej właśnie. Czy tak właśnie ono przebiega? W internecie czytałam, że mechanika oddychania to badanie polegające na wprowadzaniu przez nos do gardła rurki z bąblem powietrza... Tej wersji się obawiam... A ta połykana rurka? Wprowadzają tę rurkę jakoś czy ją faktycznie połykam? Nie kazano mi być na czczo... wolałabym wiedzieć czego się spodziewać.
Awatar użytkownika
ejże
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 46
Rejestracja: 02 maja 2012, 16:20
Lokalizacja: wioska


Re: mechanika oddychania - leczenie

Postautor: ejże » 17 września 2014, 17:38

Odpowiem więc sama:) Gdyby ktoś w przyszłości chciał się dowiedzieć czym jest badanie nazywane na Płockiej "mechaniką oddychania", to wieści są takie, że nie wprowadzają żadnych rurek, bąbelków, ani innych przybytków. Ani przez nos, ani do ust (artykuły w necie pod hasłem "mechaniki oddychania" o tym wspominają). Badanie wygląda prawie jak spirometria, tylko w szczelnie zamkniętej przestrzeni i ma kilka udziwnień, ale wszystko nieinwazyjne i bezbolesne.
Potocznie nazywana tam "mechanika oddychania" to wg mojego skierowania "spirometria + pletyzmografia + DLCO".
Awatar użytkownika
ejże
Rozgląda się
Rozgląda się
 
Posty: 46
Rejestracja: 02 maja 2012, 16:20
Lokalizacja: wioska


Re: mechanika oddychania - leczenie

Postautor: Robert » 17 września 2014, 19:47

Ja się nie wypowiadałem, bo nie wiem jakie badania na Płockiej robią pod hasłem "mechanika oddychania", natomiast badanie które opisałaś to pletyzmografia, badanie które przebiega podobnie do spirometrii, tyle że jest wykonywane w szczelnej kabinie i pozwala na uzyskanie dodatkowych parametrów.
Wiem że nic nie wiem
Awatar użytkownika
Robert
Dyrektor
 
Posty: 3907
Rejestracja: 12 października 2006, 20:38
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Wróć do Badania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron